Використання попурі українських пісень під час святкування Дня Незалежності
Чи були порушені авторські права під час створення та використання попурі українських пісень
Під час святкування 29-ї річниці Дня незалежності України 24 серпня на Софійській площі було виконано попурі з 42 пісень, створених українцями за роки незалежності під назвою «Пісенна історія сучасної України».
Деякі правоволодільці авторських прав заявили у ЗМІ, що до них не звертались по дозвіл про використання їх творів, що були включені до попурі, та публічно виконані у складі попурі під час цього концерту.
В статті будуть розглянуті питання створення попурі та його використання.
Попурі, це музичний або інший (1) твір, який є (2) творчим підбором і розташуванням уривків інших правомірно оприлюднених творів або який імітує творчий стиль інших авторів чи виконавців або інших історичних епох (ст. 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права", далі – ЗУАіСП).
З цього визначення випливає, по-перше, що попурі є твором. По-друге, попурі, як твір, полягає у "творчому підборі і розташуванні" уривків інших творів.
Це означає, що попурі відноситься до збірників та інших складених творів.
Авторові збірника та інших складених творів (упорядникові) належить авторське право на здійснені ним підбір і розташування творів та (або) інших даних, що є результатом творчої праці (упорядкування) (ч. 1 ст. 19 ЗУАіСП).
Включення твору як складової частини до збірників, антологій, енциклопедій тощо є виключним правом автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами (п. 7 ч. 3 ст. 15 ЗУАіСП).
Отже, без дозволу правоволодільця виключних майнових авторських прав на твір не можна включати твір або його частину до збірників та інших складених творів.
Разом з тим, використання правомірно оприлюднених музичних творів для створення на їх основі іншого твору в жанрі попурі є одним з видів вільного використання твору, який допускається без згоди правоволодільця авторського права (п. 9-1 ст. 21 ЗУАіСП).
Ця норма дозволяє без дозволу авторів лише створювати попурі на основі їх творів та не дозволяє використовувати попурі без дозволу авторів творів, що були включені до попурі.
Стаття 21 встановлює виключення з загального правила про використання творів лише з дозволу правоволодільця. Одним з принципів тлумачення є: виключення із загального правила підлягають обмежувальному тлумаченню.
Обов’язковою умовою для такого вільного використання є зазначення імені автора і джерела запозичення (абз. 1 ст. 21 ЗУАіСП).
Після створення попурі відбулось його публічне виконання безпосередньо (у живому виконанні) під час святкування 29-ї річниці Дня незалежності України та телетрансляція (публічне сповіщення) попурі.
За загальним правилом, упорядник збірника користується авторським правом за умови дотримання ним прав авторів кожного з творів, включених до складеного твору (ч. 1 ст. 19 ЗУАіСП).
Це означає що для використання збірника необхідно отримати дозвіл автора твору, що був включений у збірник, на таке використання.
Але у даному випадку, оскільки публічне виконання попурі відбулось під час офіційної церемонії святкування 29-ї річниці Дня незалежності України, таке публічне виконання допускається без згоди правоволодільця авторського права (п. 8 ст. 21 ЗУАіСП).
При цьому обов'язковим є зазначення імені автора і джерела запозичення.
Вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора за будь-якого публічного використання твору, є особистим немайновим правом автора (п. 1 ч. 1 ст. 14 ЗУАіСП). Ця норма містить застереження – "якщо це практично можливо".
Зрозуміло, що під час публічного виконання попурі безпосередньо (у живому виконанні) не легко вказати авторів текстів та авторів музики пісень, що увійшли до попурі.
Але під час телетрансляції попурі це цілком можна було зробити.
Натомість, під час телетрансляції попурі не було зазначено не тільки імен авторів пісень, а також і імен виконавців, що виконували ці пісні. Адже виконавцеві твору належить особисте немайнове право вимагати, щоб його ім’я або псевдонім зазначалися чи повідомлялися у зв’язку з кожним його виступом, записом чи виконанням (у разі, якщо це можливо) (п. "б" ч. 1 ст. 38 ЗУАіСП).
Режисер телетрансляції вирішив обмежитись лише назвою твору та роком його створення.
![]() |
Скріншот видеозапису з сайту YOUTUBE.COM |
Отже, під час створення попурі та його публічного виконання на концерті порушень авторського права не було. Під час телетрансляції концерту були порушені особисті немайнові права авторів творів та виконавців.
Чи будуть позиватись автори та виконавці з цього приводу до телеканалів, це вже їх особиста справа.
Доповнено:
Офіс Президента опублікував відео концерту з повним переліком використаних фрагментів музичних творів із зазначенням їхніх авторів.
Ось як виглядає той самий скріншот

- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак вчора о 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич вчора о 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко вчора о 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 239
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 185
- Пристань для Ocean-у 145
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 137
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 135
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9908
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 6420
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5041
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3804 -
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
3268