Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю?
Well-being стає новою HR-стратегією. Як розрізнити щиру турботу компанії і тиск на особисті кордони?
Добробут співробітників вже давно став невід’ємною частиною hr-стратегії майже всіх великих та успішних західних компаній. Після повномасштабного вторгнення активно інтегрувати well-being практики в корпоративне життя почали й українські роботодавці. Доведено, що фізичне та ментальне здоров’я команди напряму корелює з продуктивністю та робочими показниками. Саме тому компанії впроваджують психологічну допомогу, корпоративні заняття з йоги, заохочують займатися спортом та слідкувати за відпочинком. Що стоїть за цією тенденцією і чому іноді турбота може сприйматися як вторгнення в приватність?
На чому базується well-being
Те, що прийнято називати “добробутом співробітників” зазвичай є комплексним явищем. В його основі лежать п’ять головних факторів.
Ментальне здоров’я. Передбачає психологічну безпеку в команді, мінімізацію стресових чинників, можливість вільно звернутися по допомогу: менторство, коучинг, доступ до психолога тощо. Баланс між професійною діяльністю та особистим життям (так, той самий work/life balance).
Фізичне здоров’я. Сюди входить ергономіка, зручність та функціональність робочого місця. Мова не лише про робочий стіл та освітлення, а ширше - про офіс і локацію. будь-які корпоративні ініціативи щодо підтримки здорового способу життя: спортзал, фітнес всередині робочого дня, медичне страхування, консультації лікарів. Гнучкий графік, який дозволяє працювати дистанційно у випадку хвороби, поганого самопочуття, повітряних тривог.
Емоційний комфорт. Відчуття взаємоповаги та підтримки в колективі, визнання досягнень, відкритість зворотного зв’язку, екологічна комунікація (ненасильницьке спілкування).
Соціалізація. Це будь-яке позаробоче спілкування. Сюди відносяться неформальні зустрічі, тімбілдінги, корпоративні вечірки, будь-які неробочі активності. Все, що створює відчуття залученості в команду.
Професійне зростання. Не тільки кар’єрні ліфти, але також доступ до навчання, прокачування скілів і кваліфікації.
Нова місія бізнесу, а не просто внутрішня ініціатива
Well-being заходи за останнє десятиліття перейшли з категорії індивідуального на рівень корпоративної відповідальності. Дійсно, ще років 10 тому навіть у великих компаніях все обмежувалося абонементом в спортзал, страхуванням і піца-паті для колективу. Сьогодні ж це нова цінність і суттєва складова hr-бренду.
Компанія перестала бути абстрактною структурою з набором співробітників-функцій. Прийшло розуміння, що це сукупність особистей, кожна з яких виконує певний робочий функціонал. Якщо ці люди перебувають “не в ресурсі”, постраждає вся корпоративна архітектура. Причини такої зміни акцентів лежать в економічній площині. Добробут став цілком вимірюваною метрикою. У 2019 році Центр економічної ефективності Лондонської школи економіки спільно з Gallup провели метааналіз 339 незалежних досліджень, що охоплюють 1,88 млн працівників у 230 компаніях із 49 галузей. Результати підтвердили, що ментальне і фізичне здоров’я працівника напряму корелює з його продуктивністю та бажанням залишитися в компанії. Добробут - це фактор стратегічної стійкості, який на тлі війни, конкуренції, криз стає важливим активом.
Усвідомлена дія - фундамент well-being
Якщо проаналізувати, чому в умовних Нідерландах чи Швеції люди живуть довше ніж в Україні, то секрет полягає далеко не завжди в якості безпосередньо медичного обслуговування. Відсутність шкідливих звичок, частота фізичної активності, харчування, сон, емоційний стан впливають на здоров’я та тривалість життя більше, ніж інновації в лікуванні захворювань. Саме тому проактивно налаштований бізнес обирає інвестувати в підтримку високої якості життя своїх співробітників. Пам’ятаєте історії, що в Німеччині кар’єрний ліфт в багатьох компаніях працює краще для тих, хто відмовився від тютюну та перекурів? Це так звані nudging-практики - ненав’язливі способи підштовхувати співробітників до ЗСЖ.
Але варто пам’ятати одну річ. Спорт потрібен не заради спорту, а заради розуміння, що це дає організму і як підвищує якість життя. Не потрібно, щоб офіс у повному складі “через не можу” ходив на кросфіт або щоб всі бігали марафон. Нехай це буде нескладна зарядка всередині дня, йога раз на тиждень, 10 тисяч кроків пішої прогулянки. Головне - регулярність, створення постійної практики. Важливо, щоб людина розуміла стійкий контекст, навіщо їй це. Те саме стосується заходів для підтримки ментального здоров’я. Ми намагаємося не директивно загнати всіх співробітників на модуль з психології, а досягти рівня, коли працівник сам розуміє, навіщо йому це потрібно.
Як бізнес стимулює well-being практики
Перші кроки в бік добробуту співробітників зазвичай починають з тілесності. Наприклад, цього року китайська фармацевтична компанія Tong Ren Tang запровадила для колективу заняття з оздоровчої гімнастики цигун, щоб покращити фізичний стан робітників та знизити рівень стресу. У нас використовують менш екзотичні та більш популярні підходи: фітнес-програми, марафони кроків, челенджі, командні фізкультурні активності.
Але треба розуміти, що сама по собі фізична активність - ще не все. Вона працює як частина цілісної культури. І компанія, яка дбає про добробут команди, не може обмежитися одним вектором. Саме тому сучасний well-being - це комплексна система.
Атмосфера ком’юніті і залученість співробітників
Корпоративний добробут сьогодні є не просто hr-інструментом, а частиною стратегії довготривалої залученості співробітників. Дійсно, навіть фінансова мотивація далеко не завжди є надійним способом утримати працівника. Своєю чергою, можливість бути почутим, визнання, відчуття себе частиною спільноти стають сильними перевагами. Все це працює як соціальний клей: тімбілдінги, навчання, неформальні корпоративні заходи - від спільних сніданків до спортивних ініціатив. Згадайте карантин під час пандемії: наскільки важливими для багатьох із нас були зустрічі в офлайні після декількох місяців ізоляції.
Добробут чи корпоративний контроль?
Однак, виникає питання: де проходить межа між турботою про співробітників і втручанням в приватне життя? Пропозиція взяти участь у спортивному челенджі може сприйматися як м’який тиск (“добровільно-примусово”). Тим більше коли це стосується питань здоров’я та емоцій: це завжди про особисте.
Турботу від контролю відділяє добровільність, відкритість і розуміння мети. Важлива не наявність корпоративних програм, а те, наскільки вони органічно вплетені у повсякденне життя компанії. Чи мають співробітники реальний вибір? Чи поважається їхнє право сказати “ні”? Чи дозволяється проходити свій власний шлях без тиску та нав’язування?
Сьогодні корпоративне благополуччя - не просто тренд, це новий стандарт. Але його ефективність вимірюється не лише переліком послуг, а культурою взаємодії з ними. Турбота не може бути регламентом. Вона народжується там, де є довіра, свобода і повага до особистих кордонів.
- Недоторканні на благо оборони: головне — правильно назвати схему Дана Ярова 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 731
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 353
- Реформа "турботи" 239
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 109
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 7035
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5323
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4294
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 3547
-
Золотий гребінець. Хто заробляє на курятині найбільше
Бізнес 2705