Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.12.2021 11:54

Реєстрація АН у разі передачі пального з власного складу на власний бензовоз

Адвокат, громадський діяч

Щодо реєстрації акцизної накладної в операціях з передачі пального з власного акцизного складу на власний пересувний акцизний склад

Щодо реєстрації акцизної накладної в операціях з передачі пального з власного акцизного складу на власний пересувний акцизний склад

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), платник податку при реалізації, зокрема, пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого, зокрема, пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Згідно з п. 231.3 ст. 231 ПКУ, особа, яка реалізує, зокрема, пальне, зобов’язана скласти акцизну накладну в двох примірниках, – у разі реалізації, зокрема, пального з акцизного складу до акцизного складу пересувного.

Якщо платник податку одночасно є особою, яка реалізує та отримує, зокрема, пальне, складання та реєстрація акцизних накладних у двох примірниках здійснюються у встановленому п. 231.3 ст. 231 ПКУ порядку для складання та реєстрації акцизних накладних у двох примірниках.

Отже, у разі реалізації суб’єктом господарювання пального з власного акцизного складу на власний акцизний склад пересувний, ним складається акцизна накладна у двох примірниках. Такий суб’єкт господарювання повинен зареєструвати в ЄРАН окремо перший і другий примірник акцизної накладної.

Терміни реєстрації АН в операціях з передачі (реалізації) пального з власного акцизного складу на власний пересувний акцизний склад

Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПКУ реєстрація в ЄРАН першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу здійснюється у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ реалізація пального – це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу пересувного.

Таким чином, акцизна накладна на відпуск пального повинна бути зареєстрована в ЄРАН не пізніше моменту відвантаження такого пального з акцизного складу.

Отже, акцизна накладна має реєструватися ще до моменту здійснення виїзду пересувної цистерни за маршрутом.

Ризики:

У разі виявлення випадків переміщення пального транспортними засобами, не зазначеними в акцизних накладних, зареєстрованих у ЄРАН, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, до порушників можуть бути застосовані санкції, передбачені ст. 164 Кодексу про адміністративні правопорушення та ст. 228.3 ПКУ.

Відповідно до ст. 164. Кодексу про адміністративні правопорушення переміщення пального транспортними засобами, не зазначеними в акцизних накладних, зареєстрованих у ЄРАН, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 – 34000 грн) з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів.

Відповідно до ст. 228.3. ПКУ у разі виявлення фактів переміщення та/або зберігання пального з використанням транспортних засобів, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у ЄРАН, складених на операції, при здійсненні яких переміщується та/або зберігається пальне у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального, що не є акцизними складами пересувними, а також фактів реалізації пального з таких транспортних засобів відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають такі пальне або спирт етиловий та транспортні засоби з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).

Поради та рекомендації

• Зважаючи на те, що реєстр акцизних накладних часто працює некоректно або повільно, а також  для мінімізації часу затримки транспортного засобу у разі проходження процедури перевірки легальності походження пального, що перевозиться, - рекомендується  виїзд кожного пересувного бензовозу супроводжувати повним пакетом паперових документів. В тому числі, але не виключно:

• 1) ТТН для перевезення нафтопродуктів (повністю заповненої всіма необхідними відомими даними на момент відвантаження, з усіма підписами відповідальних осіб та штампами відпустки зі складу);

• 2) АН зареєстровану на дане відвантаження з квитанцією про реєстрацію. 

Висновки:

1. Акцизна накладна на відпуск пального повинна бути зареєстрована в ЄРАН не пізніше моменту відвантаження такого пального з акцизного складу.

2. Отже, акцизна накладна має реєструватися ще до моменту здійснення виїзду пересувного складу (бензовозу) за маршрутом.

3. Для уникнення ризиків притягнення до відповідальності та вилучення майна, пересувний акцизний склад (бензовоз) не повинен виїжджати із акцизного складу, допоки акциз не зареєстрований, документи не отримані складом, не роздруковані та не видані водієві.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи