Як 2020 рік змінив обличчя українського ринку e-commerce
Поточний рік для України та людства взагалі став періодом суцільних викликів.
Маловідомий раніше термін "локдаун" отримав майже офіційний титул найпопулярнішого у світі слова. Неможливість прогнозувати роботу на тривалий термін бізнес "упакував" у відмову від довгострокових стратегій, а навички швидко реагувати на чергову халепу - в "ситуативний маркетинг".
Сфері e-commerce пощастило. Сьогодні вона відноситься до найменш постраждалих від карантинних обмежень ринків. Але стверджувати, що вона пройшла крізь локдаун з мінімальними втратами і безболісно, передчасно. Про це свідчить досвід українських компаній та їхніх керівників, з якими співпрацює наша онлайн-платформа.
Давайте розглянемо, з якими саме труднощами зіткнулися представники сфери електронної комерції, що змінилося в робочих алгоритмах і що прогнозують експерти і учасники ринку на 2021 рік.
Десоціалізація через дистанційну роботу
З початком пандемії компанії зі сфери електронної комерції опинилися в більш вигідному становищі, ніж представники офлайн-бізнесу. Вони більш оперативно і без втрат в якості організували робочі процеси у формат віддаленої роботи, створили обов'язкові созвони та мітинги в Zoom тощо.
Але, як продемонстрував досвід першого локдауна, незважаючи на професіоналізм і підготовку, чимало співробітників з часом стали відчувати дискомфорт, зниження концентрації уваги, емоційне хвилювання і т.д. Такі ментальні прояви експерти пов'язують саме з віддаленою роботою і стрімким зниженням соціальних контактів. Навіть дали йому визначення - десоціалізація.
Тож, з одного боку, у 2020 році український бізнес зробив справжній квантовий стрибок в діджитал, і значно прискорив процеси, які могли розтягнутися в нашій країні років на 10-15. Це величезний плюс.
З іншого, якщо навіть співробітники компаній зі сфери e-commerce відчувають дискомфорт від дефіциту живого спілкування з колегами, партнерами, іншими фахівцями, що незабаром чекає на тих, для кого режим віддаленої роботи став відкриттям?
Чітке планування робочих процесів
За досвідом наших колег з e-commerce, більшість з них з березня поточного року стали чіткіше планувати робочі процеси.
Зокрема, якщо до пандемії COVID-19 співробітникам в офісі компанії виділялося більше вільного (форс-мажорного) часу за рахунок збільшення годин на завдання, під час локдауна довелося скоротити їх і перерозподілити на користь посилення комунікацій. Більшість бізнесів продовжують працювати в такому режимі і, судячи з усього, працюватимуть надалі.
Як продемонстрував досвід, для продуктивної роботи у дистанційному режимі не потрібно винаходити велосипед. Фахівці рекомендують використовувати мінімальний пакет продуктів: системи Jira, календаря для Jira та Google Docs буде цілком достатньо для планування процесів і функціоналу.
Цифрова трансформація бізнесу
Як не крути, але в поточному році цифрова трансформація бізнесу стала життєво необхідністю для представників усіх сфер, форм і масштабу підприємництва. Ті, хто не встиг перестроїти процеси або надавав послуги, які не мають відношення до “цифри”, зійшли з ринку ще в перший локдаун.
У виграші залишилися компанії, які почали цифрову трансформацію першими. А найбільший успіх принесли ті рішення, які якісно оптимізують ключові e-commerce показники (CPO, AOV, CPL, LTV).
Протягом останніх місяців ми спостерігаємо справжній бум розвитку різноманітних систем аналітики і CRM. Адже попит на товари і послуги значно впав, а учасники ринку стали більш організованими і агресивними щодо маркетингу. У плюсі залишаться ті компанії, які вже зараз заробляють, скорочуючи витрати на виробництво і отримуючи максимальний прибуток з кожної вкладеної гривні.
Розвиток ринку та боротьба за виживання
З одного боку, керівники українських e-commerce компаній дають позитивний прогноз на 2021 рік. Це пов'язано з глобальною інтернетизацією і переходом населення на онлайн-покупки, зростання популярності інтернет-магазинів і маркетплейсів. Тому високий рівень сервісу, якість і швидкість надання послуг стали вирішальними факторами в боротьбі за клієнтів.
З іншого боку, якщо другий локдаун або карантин вихідного дня будуть більш тривалими, ніж перший, ще значна частина малого бізнесу закриється. А це - величезний і цікавий сегмент ринку. Адже саме представники малого бізнесу є основним генератором ідей, нестандартних підходів і рішень в силу обмеженості свого фінансового ресурсу на просування товарів і послуг.
- Вимога щодо посвідчення заповіту при свідках при наявності хвороби заповідача Євген Морозов 21:08
- Використання подарункового сертифікату платником єдиного податку Євген Власов 19:07
- Виклики і тенденції. Що чекає на український бізнес в 2025 році Віктор Андрухів 17:46
- Як повернути активи за кордону: адвокатський погляд на спецконфіскацію, практику й виклики Дмитро Зенкін 13:51
- Юридичні нюанси встановлення когенераційних установок для виробництва та продажу е/е Ростислав Никітенко 12:09
- Бідних стає все більше Андрій Павловський вчора о 22:57
- Використання підробленого військово квитка з метою перетину держкордону Євген Морозов вчора о 21:03
- Авіакатастрофа "Азербайджанських авіаліній": пошуки правди Юрій Гусєв вчора о 14:40
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич вчора о 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко вчора о 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко вчора о 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак вчора о 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін вчора о 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов 25.12.2024 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 25.12.2024 14:21
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 886
- Бідних стає все більше 403
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 269
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу 238
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience 72
-
Суд заборонив продавати речі Медведчука, зокрема вже продані
Бізнес 24073
-
Українці вже не хочуть працювати за низьку зарплатню у Польщі. Скільки вимагають та отримують
Фінанси 18896
-
В Україну повертається одна з найбільших у світі контейнерних компаній
Бізнес 16611
-
Київстар починає згортати технологію 3G. З яких міст почнуть
Бізнес 6171
-
Компанія, яка будувала Дегтярівський міст, отримала від Києва новий багатомільйонний контракт
Бізнес 5489