Пандемії реформ і коронавіруса. Cистемний аналіз і синергетика
При двоступеневій інгаляції відбувається генерування вакцини самим організмом з ослаблених коронавірусів і забезпечення локального імунітету
Конфуцій
Блажен, хто відвідав цей світ
У його хвилини фатальні!
Ф. І. Тютчев
Притча. Помирає старий єврей, великий знавець чаю і майстер його заварювати. Такого смачного, ароматного чаю ніхто в селищі не вмів готувати. Зібрався народ перед ліжком помираючого. "Ти не можеш покинути нас, не розкривши секрету, як готувати такий смачний чай" - сказав один з них. З останніх сил старий підвівся і сказав: «Євреї! Не шкодуйте заварки!".
У заголовку я поставив поруч дві пандемії не випадково. Вважаю, що коронавірусна пандемія сьогодні може бути поруч з поняттям "пандемія реформ", бо результати обох пандемій сумні і приголомшливі, стосуються кожного з нас, всієї країни. А тепер головне - сучасні засоби боротьби з будь-якою з цих пандемій теж повинні бути спорідненими і спробуємо хоча б у першому наближенні розглянути цей аспект в цьому пості.
Особливість нашої країни в тому, що ми зазвичай покладаємо на владу розв'язання найскладніших питань обох пандемій. Наш сумний досвід і перебіг обох пандемій показує, що недосвідчена і безграмотна влада нездатна зробити це. Ф.І.Тютчев славив час змін (у нас це називають часом реформ, хоча не завжди зміни вимагають реформ, тобто зміни форми, а частіше вимагають зміни змісту), коли кожна людина в країні може і повинна реалізуватися, особисто побачивши, а може і змінивши, хід історичних подій. Час стрімко мчить вперед, трощачи старі ідеали і зводячи нові, іноді добре забуті старі.
Мені доведеться в черговий раз повернутися до Концепції сталого розвитку (КСР), системного аналізу, синергетики. Ну, ось, знову за рибу гроші, скаже читач. Але, що б не сказали читачі, саме в цих трьох поняттях укладений ключ для вирішення завдання якнайшвидшого благополучного вирішення обох пандемій. Отже, спочатку про пандемію COVID-19 - поточну пандеміб коронавірусної інфекції.
1. Пандемія COVID-19. Зцілися сам. Локальний імунітет власної вакциною - превентивна зброя організму.
Звісно, що добре заварений чай не врятує нас від ковіда. Пропоную поговорити про те, що не потрібно покладати занадто великі надії на те, що сучасна медицина з усією її фармацією і навіть найсучаснішими вакцинами врятують нас від грізного, особливо для старшого покоління, ворога.
Додам, що не варто покладати занадто великі надії на дії влади з системної організації подолання цієї пандемії. Недостатньо продумані, непрофесійні, гарячкові, неоперативні дії поки аж ніяк не сприяють її подоланню.
Уже в першій з опублікованих в блозі чотирьох статей про коронавірусну пандемії
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36843
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36882
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36921
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/38678
Я писав про те, що "народна мудрість переможе пандемію" і, головне, ускладнення грипу пневмонією, бо пропонує "превентивні заходи аерозольної протидії коронавірусу".
Те, що буде написано далі, безсумнівно, викличе обурення у медиків і не тільки у них, але і у просто ерудованих, освічених людей. Гаразд, спробуйте дочитати цей пост до кінця, може, обурення вляжеться. Справа в тому, що за освітою я хімік - технолог і хімік - механік. Може, тому з молодості розглядаю людський організм як сукупність (о жах!) хімічних реакторів, в яких відбуваються найрізноманітніші хімічні, біохімічні, електрохімічні і багато інших процесів. Справді: серце - це хороший насос, що входить в прекрасну систему кровопостачання, що чимось нагадує систему трубок і обладнання в домашньому холодильнику, легкі нагадують хімічний апарат для очищення газів абсорбцією, а нирки - мембранну апаратуру для опріснення морської води, шлунок - біохімічний реактор, де за допомогою біокаталізаторів (ферментів) руйнуються білки, жири, вуглеводи при атмосферному тиску і низькій температурі (у звичайній хімії для таких процесів застосовують величезні тиск і температуру). Список прикладів можна продовжувати, бо організм - це комплекс найрізноманітніших систем, але краще зауважу, що не тільки хіміки повірили в це і вже вкрали у природи її чудові рішення, а й винахідники долучилися до цього процесу. Наприклад, зараз в США надзвичайно поширилася нова методика винахідництва - синектика або синектікс (як вже вам більше подобається), заснована на методі аналогій, заснованому на використанні вкрадених у природи, в тому числі у організму людини, відомих рішень (наприклад, технологія забарвлення "металік" автомашин запозичена у ворон, які так фарбують своє оперення, ніс сучасного літака багато в чому копіює передню частину акули або дельфіна і т.інш.).
Природа єдина і закони, що описують процеси у всіх підсистемах організму людини, давно запропоновані хіміками і алхіміками, фізиками - НЕ ліриками, математиками і іншими вченими, але медикам вони часто невідомі, тому вони ними не використовуються. Лікарські препарати, створені ними часто, виходячи із симптомів і кінцевих проявів захворювання, фактично повинні виконувати роль каталізаторів і промоторів процесів, що відбуваються при захворюванні того чи іншого органу, тієї чи іншої системи організму людини. При цьому часто медики не враховують системний аналіз, синергетичний взаємний вплив підсистем людини. Обмежуються, в кращому випадку, лише розумінням можливості взаємодії та взаємного впливу лікарських препаратів.
Зізнаюся, я всю довге життя злочинно займаюся самолікуванням і дуже рідко контактую з лікарями, хоча хвороб у мене, як у більшості людей похилого віку, вистачає. Це дозволило мені за понад півстоліття роботи у вищій школі не зірвати жодної лекції через хворобу, та й не знати, як виглядає лікарняний лист. Якщо когось це цікавить, повідомте, напишу ... Запитайте, як це відноситься до коронавірусної пневмонії, все ж відповім. Уже рік, не вірячи, що влада якось вдасться впоратися з пандемією, намагаюся впоратися з короновірусом сам. Власне, я писав про це в статтях в блозі, адреси яких наведені вище. Сформулюю коротко мій метод трохи по-новому: забезпечення локального імунітету власної вакциною - превентивна зброя організму ...
Не буду повторювати написане раніше, дам лише послідовність основних операцій, які проводжу над собою:
1. При найменших симптомах звичайного грипу або при потенційно небезпечних, на мій погляд, контактах з можливими носіями коронавируса (в університеті, транспорті, магазині і т.п.) проводжу профілактичну інгаляцію гарячими водяними парами від киплячого в чайнику розчину харчової соди. При підвищеній температурі гарячого аерозолю, що містить водяні пари, повітря і мікрокраплі розчину соди у воді відбувається ослаблення коронавіруса, що потрапив в носоглотку і в альвеоли легенів, за рахунок омилення його ліпідної оболонки і порушення її суцільності і створення плівки конденсату на внутрішній поверхні альвеол, що містить соду. Такий конденсат добре поглинає ослаблений коронавірус.
2. Відразу ж переходжу до інгаляції повітрям, що містить пари етилового спирту. Ця, дуже приємна для багатьох співвітчизників процедура проводиться зовсім простим методом - розміщую під звичайну звичну вже всім медичну маску, по можливості, чисту серветку, злегка змочену невеликою кількістю звичайної (звичайно, вітчизняної, української) горілки. За рік витратив лише одну півлітрову пляшку. Пари спирту, що утворюються при проходженні повітря через маску, добре конденсуються як на слизовій поверхні носоглотки, так і на поверхні згаданої вище плівки, що утворилася під час першої інгаляції, і розчиняються в цій плівці. Коронавірус при двох послідовних інгаляціях або послаблюється (зауважу, чи не так отримують більшість вакцин, зокрема, російську), або гине взагалі.
3. Отже, в кінці процесу саме на цій третій стадії мабуть відбувається генерування вакцини самим організмом з ослаблених коронавірусів, і забезпечення локального імунітету окремого організму за рахунок активації власного імунітету.
З огляду на реформування вищої школи, яке призвело до майже повного зникнення навіть натяків на можливість проведення досліджень, принаймні на кафедрі, на якій все ще працюю, я можу поки тільки припускати, як досить досвідчений хімік - практик, саме такий механізм позитивного результату всіх моїх маніпуляцій над собою. Відсутність рекламацій після моїх статей теж, в якійсь мірі, свідчить про обгрунтованість моїх сподівань.
В кінці цього розділу поста, зауважу, що запропонована методика є результатом системного дослідження всіх стадій захворювання коронавірусним грипом, використання можливостей синергетики (наприклад, послідовне проведення інгаляції гарячим содовим аерозолем, конденсація і утворення плівки на внутрішній поверхні альвеол, розчинення спирту і потрапляння ослабленого коронавируса в цю плівку, боротьба знаходиться в плівці ослабленого коронавируса як вакцини з "осмілілим "локальним імунітетом організму. А це - типова синергія підсистем. Готовий до дискусії, сподіваюся плідної, з хіміками і нехімікамі, які можуть конструктивно заперечити. Адже, пора зцілюватися самим , сподіватися нема на кого!
А тепер головне в цій статті.
1. За вже тривалий період пандемії наша медицина, біохімія, влада переконали, принаймні, мене в своїй повній імпотентністі і нездатності протидіяти трагедії. Мало того, все частіше звучать фрази про те, що коронавірус виконує корисну роль санітара, очищаючи народ від “балласту” - людей похилого віку, і не старих, але хворих невиліковними діабетом, онкологічними захворюваннями, тощо.
2. Не знаю щодо онкології, але я офіційно поміщений в групу ризику, правильніше групу "безнадійних", за віком і багатьома хронічними захворюваннями. Як мені сказав один приятель з медичною освітою (він вже давно не практикує), "до тебе жодна швидка навіть не приїде, намагайся вирулити сам ...".
3. Модний в розпал пандемії анекдот - дочка матері - "мама, роби що хочеш, але похорон завтра о дванадцятій". Ось і намагаюся реагувати. Реагую давно - місяць, рік, все довге життя... Майже не звертаюся до лікарів, хіба що до стоматологів, та ще й до одного дуже шанованого мною уролога, якого я обізвав інтуїтивним системологом - він починає лікування з серйозного системного аналізу синергетичних ефектів взаємодії хворої системи з іншими системами організму. Взяв за основу девізи "Сам собі лікар" і інший "лікаре - виліковувайся сам".
4. Результати. Багато болячек за довге життя вилікував, або, якщо вони невиліковні, перевів в стадію ремісії також сам, не звертаючись до ескулапів. Остаточно сів на велосипед (в сезон, звичайно). Мабуть, тепер уже найстаріший у місті велосипедист. Навантаження невелике, але регулярне - 30 км. в день, бажано по пересіченій місцевості або по бруківці (в зв'язку з користю накладення регулярних коливань, що виникають при їзді, на багато систем організму).
5. Сезонним грипом хворів багаторазово за всіма його правилами. Останній раз не пощастило, захворів за пару днів до відрядження на черговий натовський захід - ARW в Німеччині. Дуже люблю свою роботу в наукових програмах НАТО, шкода було пропустити. Вирішив спробувати активувати свій імунітет і заодно повторити практику чесних лікарів ставити досліди на собі. Знайшов в холодильнику подаровану мені кілька років тому знайомим професором - біологом в якості зразка своєї продукції ампулу тимогена і закапав його собі в ніс. Сів записувати температуру. Хвилин через двадцять після початку досвіду на собі вона стала рости від початкової 37.5 досить круто і виросла до 39.2 приблизно за 20 хвилин. Призупинилася і настільки ж швидко впала до 35.5. Слабкість, серцебиття, але температура більше не піднімалася До Берліна полетів вчасно. Доповідь зробив нормально.
6. Повернемося до пандемії і превентивної методики боротьби з ускладненням на грип. Нічого нового не запропонував у своїй простій методиці. Нічого шкідливого теж. Фактично, перша інгаляція нічим не відрізняється від звичайної сауни і навряд чи вона шкідлива для організму. Принаймні, я і моя дружина цього не відчули. Читачі, які ризикнули спробувати, теж не скаржилися. Особливість в тому, що процедура інгаляції локальна (для носоглотки і дихальної системи), пар гарячий, але вологий і з мікрокраплями розчину соди (соду іноді використовують і в звичайних саунах і лазнях). Нове в методиці - поєднання цієї першої інгаляції з другою - "горілчаною" інгаляцією. Тут вже гріх скаржитися, досвід наш у вживанні алкоголю важко заперечувати,
7. Дивує повна відсутність інтересу колег і, головне, влади до перевірки моїх дослідів над собою. Адже про необхідність пошуку і застосування превентивних методів боротьби з епідемією багато пишуть не тільки в Інтернеті, але і в серйозних наукових виданнях багатьох країн. А це далеко не тільки, будемо чесні, малоефективні карантини, маски і рукавички ...
Пандемія реформ.
Одну з основних причин глибокої кризи нашої країни можна сміливо назвати пандемією реформ, бо наслідки її настільки ж, якщо не більше, згубні, для нашої країни, як і від всесвітньої коронавірусної пандемії для всього світу. З урахуванням мого похилого віку та зони ризику пандемії, в яку мене помістила влада, згадав наведену на початку цієї статті притчу про заварку для чаю і ще приказку на майже забороненій зараз російській мові - "Раз пішла така п'янка, ріж останній огірок".
До чого це я? Багато років пропрацювавши в реальній економіці країни, будучи експертом серйозних міжнародних організацій, ознайомившись з досвідом реформування в багатьох країнах Європи та інших континентів, я багато писав в цьому блозі про причини трагічних невдач наших дослідів реформування і дуже ненав'язливо, м'яко пропонував конкретні конструктивні пропозиції щодо вибору більш ефективних маловитратних шляхів реформування економіки країни. Придумав навіть просту формулу успіху: Наша основна задача - сприяти вирішенню основного стратегічного завдання в кризових умовах: реалізації принципів сталого розвитку з вирішенням економічних, соціальних і екологічних проблем за рахунок орієнтації на розвиток середнього і малого бізнесу і перетворення його в технологічний бізнес, використання високого інноваційного потенціалу та ринкових механізмів господарювання на базі системного аналізу та сучасних інформаційних технологій. Розумне поєднання прямих контактів з суб'єктами технологічного бізнесу з широким використанням сучасних інформаційних технологій дозволять значно знизити витрати на сервісне обслуговування, прискорити перехід економіки на інноваційний шлях розвитку, зробити технологічний бізнес динамічним і високо результативним.
Інтерес читачів був, але, на жаль, я не зміг зацікавити моїми рецептами заварки для чаю сильних світу цього. Не до цього їм. Відчувають вони себе каліфами на годину і поспішають забезпечити собі та кільком поколінням своїх нащадків світле майбутнє. Але хмари над ними через пандемію реформ згущуються, може, зараз зацікавляться, тим більше, що я теж під'їжджаю до підніжжя своєї Нараяма (хто не пам'ятає про цю японську гору, подивіться в Вікіпедії про два чудових японських фільма "Легенда про Нараяму") .
Спочатку в цій частині статті звернуся до етимології і поясню досі кілька незвичне поєднання медичного терміна "пандемія" з економічним терміном "реформа". Читаємо в Вікіпедії: Пандемія (грец. Πανδημία «весь народ») - надзвичайно сильна епідемія, що поширена на території країн, континентів ... Епідемія (грец. Επιδημία - повальна хвороба, відἐπι - на, серед і δῆμος - народ) – прогресуюча в часі і просторі, що охоплює цілу країну, або навіть великі території. І, нарешті, реформа (лат.reformo) – зміна правил в сфері людського життя, що не зачіпає функціональних основ, або перетворення, що вводиться законодавчим шляхом. За 31 рік незалежності в Україні намагалися реалізувати, в більшості випадків безуспішно, величезну кількість реформ, які не тільки змінювали правила людського життя, що не зачіпає його основні функціональні засади, але привели країну до глибокої кризи в багатьох сферах її існування внаслідок важких захворювань в цих сферах , на жаль, часто незворотних. Ось чому, коли знову прийшов нещодавно в наше життя термін "пандемія", логічно його використовувати в поєднанні з терміном "реформа".
У короткій блоговській статті неможливо проаналізувати історію і причини неуспішності реформаторської діяльності в нашій країні. Обмежимося лише основними, що лежать на поверхні, не забуваючи про подібність лавини реформ з коронавірусною пандемією. А далі тезисно "рецепти заварки чаю" лише за деякими реформами, об'єкт яких мені близький і зрозумілий і де рецепт, як мені здається, досить професійний.
Державний устрій. Країна блискавично перейшла від досить ефективної роботи при соціалістичній системі господарювання до капіталістичної, навіть не задумавшись про те, що ринкова економіка вимагає зовсім іншої системи управління. Колишній Союз зумів організувати чіткий галузевий принцип управління, в основі якого лежала галузева система управління галузевими міністерствами і їх галузевими главками і управліннями, Держплан, Держпостач, наука, в тому числі і галузева і академічна зі стратегічних питань керувалися Держкомітетом з науки і техніки. Саме ця система забезпечувала зв'язок між підприємствами, науковими та освітніми установами. Використовувати подібні системи в нашій країні, виявилося, неможливо, в зв'язку з різноманітністю форм власності та появою олігархату, який фактично зумів підпорядкувати управлінські структури, що залишилися від Союзу. Замість створення системи управління, що відповідає олігархічному корумпованому, монополістичному капіталізму, з'явилися якісь незрозумілі закони, що враховують інтереси власників підприємств. Сподівалися на закон про децентралізацію влади, коли зневірена влада, подолав свою жадібність, використовула єдину більш-менш перспективну реформу децентралізації для передачі всіх підприємств, незалежно від їх форми власності під управління Громади, місцевої влади, але формулювання закону не передбачає відповідальності Громади за економіку регіону з підприємствами різної форми власності. Багато мерів і зараз щиро вважають, що їх турботи обмежуються каналізацією, дахами, ліфтами, громадським транспортом тощо. Економіка регіону в цьому переліку відсутня.
Економіка країни. Особливо важким виявилося питання розвитку економіки в зв'язку з тим, що олігархи, які володіють більшістю великих бюджетстворюючих підприємств, абсолютно не переймаються забезпеченням потреб країни в їх продукції. Влада намагалася вирішити проблему за рахунок середнього і малого бізнесу на базі ФОПів і підприємців. Але виявилося, що створювати дрібні і середні виробничі підприємства дуже важко. Потрібні чималі кошти, яких у країни немає, і кадри зовсім іншого типу, ніж ті, які сьогодні випускає вища школа. Потрібно відновити і змусити працювати зв'язок в трикутнику наука- виробництво - освіта, який сьогодні майже повністю зруйнований. А ФОПи і підприємці потрібні не комерційного типу, а товаровиробляючі.
Величезна кількість реформ, що проводяться в нашій країні паралельно, безсистемно, без урахування синергетичних ефектів взаємодії між ними. Звідси відсутність стратегії розвитку, національної ідеї та інші біди.
Всі реформи повинні бути об'єднані єдиною метою, ідеєю. Майже у всіх країнах світу єдиним завданням для забезпечення розвитку, є Концепція сталого розвитку (КСР), що прйнята Конференцією ООН по навколишньому середовищу і розвитку в Ріо-де-Жанейро, 3-14 червня 1992 року 189 країнами, в тому числі Україною, але геть забута, як, на жаль, часто трапляється, з нашою країною. У Концепції 27 основних принципів (https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/riodecl.shtml), багато з яких були порушені реформами України.
Обрана народом влада повинна служити йому не тільки в період виборів, а й протягом усієї каденції. У нас - постійні спроби влади стати над народом, підпорядкувати його собі, змусити працювати на задоволення її особистих інтересів на шкоду роботі на загальне благо країни. Народ завжди вмів і вміє ставити знахабнілу владу на своє місце. Властолюбні "слуги народу" якось несправедливо "діляться" з тими, хто необдумано подарував їм цю саму владу. Собі залишають тільки ту частину, що забезпечує їх багатство в монетарному його розумінні, а керованої ними черні щедро залишають "думи про лихо". Переконався в цьому спостерігаючи за останньою сесією ВР, на якій ця тенденція проявилася дуже чітко. В черговий раз в цій сесії перемогли "слуги народу", що займають передню частину залу. Перемогли переважно професіоналів, які займали, як це у нас водиться, задні ряди. А на площі перед будівлею ВР тисячні натовпи ФОПів, підприємців і товаровиробників (це - далеко не завжди одні й ті ж люди) досить емоційно намагалися нагадати "новим обличчям" зрозумілу і вже прийняту всіма думку про те, що врятувати країну може тільки середній і малий бізнес, і для цього треба владі хоча б послабити податковий прес, не кажучи вже про те, що в умовах пандемії без хоча б невеликої фінансової допомоги підприємці не обійдуться. Але їх амбітні, енергійні, але непрофесійні "слуги" виявилися глухими і всі конкретні пропозиції народних мас, висловлені в залі більш старими, але професійними депутатами з опозиційних партій, беззастережно не почули, здобувши перемогу. Та тільки перемога, мабуть "піррова", тому що не пішли підприємці від ВР, поки не добилися хоча б нетривалої, але відстрочки виконання ними "бажанок" законодавців.
"Армія, мова, віра". Влада використовує це гасло і відповідні йому реформи, перш за все, для підвищення свого рейтингу напередодні виборів. Але, якщо захист держави справді, входить в завдання Президента, то в Конституції є прямі вказівки на відсутність у влади права втручатися в питання релігії. Це найбільш тонкі особистісні питання і лізти в душу, серце, мозок влада просто не має ніякого права. Найбільш кровопролитні війни в історії завжди починалися через спроби влади втрутитися у вирішення релігійних питань. Що стосується мови, то це питання теж, навряд чи, стосується влади. Рідна мова у людини одна. Це мова матері, яка виносила дитину, і вона, перебуваючи в утробі матері, чула кожне слово, вимовлене нею. Тому в спадок від неї вона отримала не тільки безумовні рефлекси, а й рідну мова, на якій вона буде говорити з рідними людьми і бачити сни, і думати все своє життя, як би не намагалася влада насильно "перевиховати" людину. Мова створена для спілкування, а не для роз'єднання людей. Державна мова, звичайно, повинна бути українською, але інше, як би не намагалася влада вже досить довго, їй не вдасться. Вихід у центральної влади, на мій погляд, один - передати мовне питання для вирішення громаді, в регіони. І від рішення громади в кожному регіоні будуть залежати і кількість російсько- та укаіномовних шкіл, і мова викладання у вищих навчальних закладів і мова для обслуговування в сервісних організаціях. Негоже центральній влади займатися такими питаннями. Вона повинна займатися тими головними напрямками, які записані в КСР - екологією, економікою, соціальними проблемами, бо найчастіше їх можливо вирішити тільки на державному, а не на регіональному рівнях. Наприклад, як може працювати система вищої освіти, якщо всі підручники, наукова література - книги і періодичні видання видавалися переважно російською мовою, а викладач змушений читати лекції українською мовою. Перекласти всю світову літературу на українську мову на регіональному рівні явно не вдасться. Те ж стосується науки і культури, адже багато століть у слов'янських народів була загальна і наука і культура і найчастіше вони були російськомовними, хоча українці були чи не найактивнішими її творцями. Обрубати коріння будь-якого рослини можна, важко його виростити після цього. а викладач змушений читати лекції українською мовою. Перекласти всю світову літературу на українську мову на регіональному рівні явно не вдасться. Те ж стосується науки і культури, адже багато століть у слов'янських народів була загальна і наука і культура і найчастіше вони були російськомовними, хоча українці були чи не найактивнішими її творцями. Обрубати коріння будь-якого рослини можна, важко його виростити після цього. а викладач змушений читати лекції українською мовою. Перекласти всю світову літературу на українську мову на регіональному рівні явно не вдасться. Те ж стосується науки і культури, адже багато століть у слов'янських народів була загальна і наука, і культура і найчастіше вони були російськомовними, хоча українці були чи не найактивнішими її творцями. Обрубати коріння будь-якої рослини можливо, важко її виростити після цього.
Реформа освіти остаточно зруйнувала не тільки вищу, але і середню освіту. Про причини я багато писав у своїх статтях. Результат, на жаль, нульовий. У цій статті зазначу лише те, що реформа всіх видів освіти повинна стосуватися тільки одного - підвищення якості освіти з метою забезпечення відповідності знань і умінь майбутніх фахівців, а також держуправлінців, підприємців і депутатів усіх рангів виконувати свої функції професійно, чесно і креативно.
Автори пенсійної реформи спочатку просунули ідею надати працюючому пенсіонеру право вибрати собі або заробітну плату за місцем роботи, або пенсію. У першому випадку, пенсію, на яку він перераховував частину зарплати за всю свою передпенсійну діяльність, не виплачували, у другому випадку він отримував пенсію, працював, але зарплату йому не платили. Першими зреагували на введення цього злочинного закону вчені. Більшість з них просто пішли з університетів. Це призвело до зникнення більшості наукових шкіл, багато з яких були відомі в усьому світі, відсутності найбільш досвідчених професіоналів, котрі раніше читали лекції, порушенню зв'язків з підприємствами і університетами в нашій та інших країнах. Горе - реформаторам довелося визнати свій непрофесіоналізм і повернутися до того, що було раніше. Але було пізно. Вчені - народ гордий і вразливий, багато з них влаштувалися на інші роботи, де не було настільки ретельних реформаторів. Коротше, багато хто з них не повернувся до вузів, більшість з котрих так і не оговталися досі від удару, нанесеного реформаторами.
Зараз подібна реформа триває в більш гуманному варіанті - працюючих пенсіонерів, найчастіше, без урахування їх професіоналізму, наукових результатів, наукового і виробничого досвіду, стану здоров'я переводять найчастіше на педагогічне навантаження в 10 - 25%. А лекції читають з навантаженням 100 і більше відсотків молоді хлопці, котрі може дуже успішно навчалися у нас в країні, або навіть за кордоном, але ніколи не бачили навіть прохідної справжнього промислового підприємства. Ефект той же, але це ні ректорати, ні МОНУ, мабуть, особливо не турбує. Про можливість використання інститутів консалтингу, експертизи, наставництва для роботи найбільш досвідчених науковців і фахівців вони, мабуть, навіть не чули.
Можна багато перерахувати інші реформи, які не відповідають Концепції сталого розвитку, яка і досі невідома не тільки підприємцям, а й суб'єктам всіх ступенів влади і навіть студентам, незважаючи на те, що ООН нещодавно завершила 10 – річчя навчання КСР всіх категорій населення у всіх країнах світу. Україна, на жаль, і цю ініціативу ООН проігнорувала. Поки неясно, як наша країна збирається реалізовувати хоча б який-небудь план, програму, стратегію сталого розвитку країни.
Може, пора почати реформування країни саме з розробки та імплементації Національної концепції сталого розвитку. От би слуги народу задумалися про це ...
Не дай Вам Бог жить в эпоху перемен!
Конфуций
Блажен, кто посетил сей мир
В его минуты роковые!
Ф. И. Тютчев
Притча. Умирает старый еврей, большой знаток чая и мастер его заваривать. Такого вкусного, ароматного чая никто в поселке не умел готовить. Собрался народ у постели умирающего. “Ты не можешь покинуть нас, не раскрыв секрета, как готовить такой вкусный чай” - сказал один из них. Из последних сил старик приподнялся и произнес: «Евреи! Не жалейте заварки! “.
В заголовке я поставил рядом две пандемии не случайно. Полагаю, что коронавирусная пандемия сегодня может соседствовать с понятием “пандемия реформ”, ибо результаты обеих пандемий печальны и ошеломляющи, касаются каждого из нас, всей страны. А теперь главное - современные средства борьбы с любой из этих пандемий тоже должны быть родственными и попробуем хотя бы в первом приближении рассмотреть этот аспект в этом посте.
Особенность нашей страны в том, что мы обычно возлагаем на власть решение сложнейших вопросов обеих пандемий. Наш печальный опыт и протекание обеих пандемий показывает, что неопытная и неграмотная власть неспособна сделать это. Ф.И.Тютчев славил время перемен (у нас это называют временем реформ, хотя не всегда перемены требуют реформ, т.е. изменения формы, а чаще требуют изменения содержания), когда каждый человек в стране может и должен реализоваться, лично увидев, а может и изменив , ход исторических событий. Время стремительно мчится вперед, круша старые идеалы и возводя новые, иногда хорошо забытые старые.
Мне придется в очередной раз вернуться к Концепции устойчивого развития (КУР) , системному анализу, синергетике . Ну, вот, опять за рыбу деньги, скажет читатель. Но, что бы не сказали читатели, именно в этих трех понятиях заключен ключ для решения задачи скорейшего благополучного разрешения обеих пандемий. Итак, вначале о пандемии COVID-19 — текущей пандемии коронавирусной инфекции.
1. Пандемия COVID-19. Исцелись сам. Локальный иммунитет собственной вакциной - превентивное оружие организма.
Я привел в начале поста притчу не к тому, что хорошо заваренный чай спасет нас от ковида. Нет, конечно. Предлагаю поговорить о том, что не нужно возлагать слишком большие надежды на то, что современная медицина со всей ее фармацией и даже самыми современными вакцинами спасут нас от грозного, в особенности для старшего поколения, врага.
Добавлю, что не стоит возлагать слишком большие надежды на действия власти по системной организации преодоления этой пандемии. Недостаточно продуманные, непрофессиональные, лихорадочные, неоперативные действия пока отнюдь не способствуют ее преодолению .
Уже в первой из опубликованных в блоге четырех статей о коронавирусной пандемии
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36843
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36882
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/36921
https://blog.liga.net/user/vzadorskiy/article/38678
Я писал о том, что “народная мудрость победит пандемию”, ибо предлагает “превентивные меры аэрозольного противодействия коронавирусу” вообще и, главное, осложнению гриппа пневмонией.
То, что будет написано дальше, несомненно, вызовет возмущение у медиков и не только у них, но и у просто эрудированных, образованных людей. Ладно, попробуйте дочитать этот пост до конца, может, возмущение уляжется. Дело в том, что по образованию я химик – технолог и химик – механик. Может, поэтому с молодости рассматриваю человеческий организм как совокупность (о ужас!) химических реакторов, в которых происходят самые различные химические, биохимические, электрохимические и многие другие процессы. В самом деле: сердце – это хороший насос, входящий в прекрасную систему кровоснабжения, чем-то напоминающей систему трубок и оборудования в домашнем холодильнике, легкие напоминают химический аппарат для очистки газов абсорбцией, а почки - мембранную аппаратуру для опреснения морской воды, желудок – биохимический реактор, где с помощью биокатализаторов (ферментов) разрушаются белки, жиры, углеводы при атмосферном давлении и низкой температуре (в обычной химии для таких процессов применяют огромные давления и температуру). Список примеров можно продолжать, ибо организм – это комплекс самых различных систем, но лучше замечу, что не только химики поверили в это и уже уворовали у природы ее великолепные решения, но и изобретатели приобщились к этому процессу. К примеру, сейчас в США чрезвычайно распространилась новая методика изобретательства - синектика или синектикс (как уж вам больше нравится), основанная на методе аналогий, основанном на использовании уворованных у природы, в том числе у организма человека, известных решений (к примеру, технология окраски “металлик” автомашин позаимствована у ворон, которые так окрашивают свое оперение, нос современного самолета во многом копирует переднюю часть акулы или дельфина и т.д. ).
Природа едина и законы, описывающие процессы во всех подсистемах организма человека, давно предложены химиками и алхимиками, физиками – не лириками, математиками и другими учеными, но медикам они зачастую неведомы, поэтому они ими не используются. Лекарственные препараты, созданные ими часто, исходя из симптомов и конечных проявлений заболевания, фактически должны выполнять роль катализаторов и промоторов процессов, происходящих при заболевании того или иного органа, той или иной системы организма человека. При этом часто медики не учитывают системный анализ, синергетическое взаимное влияние подсистем человека. Ограничиваются, в лучшем случае, лишь пониманием возможности взаимодействия и взаимного влияния лекарственных препаратов.
Признаюсь, я всю долгую жизнь преступно занимаюсь самолечением и очень редко контактирую с врачами, хотя болезней у меня, как у большинства людей к преклонному возрасту, хватает. Это позволило мне за более полувека работы в высшей школе не сорвать ни единой лекции по болезни, да и не знать, как выглядит больничный лист. Если кого-то это интересует, сообщите, напишу… Спросите, как это относится к коронавирусной пневмонии, все же отвечу. Уже год, не веря, что власти как-то удастся справиться с пандемией, пытаюсь управиться с короновирусом сам. Собственно, я писал об этом в приведенных статьях в блоге, адреса которых приведены выше. Сформулирую коротко мой метод немного по-новому: обеспечение локального иммунитета собственной вакциной - превентивное оружие организма...
Не буду повторять написанное ранее, дам только последовательность основных операций, которые провожу над собой:
1. При малейших симптомах обычного гриппа или при потенциально опасных, на мой взгляд, контактах с возможными носителями коронавируса (в университете, транспорте, магазине и т.п.) провожу профилактическую ингаляцию горячими водяными парами от кипящего в чайнике раствора пищевой соды. При повышенной температуре горячего аэрозоля, содержащего водяные пары, воздух и микрокапли раствора соды в воде происходит ослабление коронавируса за счет омыления его липидной оболочки и нарушения ее сплошности, попавшего в носоглотку и в альвеолы легких и создание пленки конденсата на внутренней поверхности альвеол, содержащего соду. Такой конденсат хорошо поглощает ослабленный коронавирус.
2. Сразу же перехожу к ингаляции воздухом, содержащим пары этилового спирта. Эта, очень приятная для многих соотечественников процедура проводится совсем простым методом - помещаю под обычную привычную уже всем медицинскую маску, по возможности, чистую салфетку, слегка смоченную небольшим количеством обычной (конечно, отечественной, украинской) водки. За год израсходовал лишь одну пол-литровую бутылку. Пары спирта, образующиеся при прохождении воздуха через маску, хорошо конденсируются как на слизистой поверхности носоглотки, так и на поверхности упомянутой выше пленки, образовавшейся во время первой ингаляции, и растворяются в этой пленке. Коронавирус при двух последовательных ингаляциях либо ослабляется (замечу, не так ли получают большинство вакцин, в частности, российскую), либо погибает вообще.
3. Итак, в конце процесса именно на этой третьей стадии происходит генерирование вакцины самим организмом из ослабленных коронавирусов, и обеспечение локального иммунитета отдельного организма за счет активации собственного иммунитета.
Ввиду реформирования высшей школы, которое привело к почти к полному исчезновению даже намеков на возможность проведения исследований, по крайней мере, на кафедре, на которой все еще работаю, я могу пока только предполагать, как достаточно опытный химик – практик, именно такой механизм положительного результата всех моих манипуляций над собой. Отсутствие рекламаций после моих статей тоже, в какой-то мере, свидетельствует об обоснованности моих надежд.
В конце этого рздела поста, замечу, что предложенная методика является результатом системного исследования всех стадий заболевания коронавирусным гриппом, использования возможности синергетики (к примеру, последовательное проведение ингаляции горячим содовым аэрозолем, конденсация и образование пленки на внутренней поверхности альвеол, растворение спирта и попадание ослабленного коронавируса в эту пленку, борьба находящегося в пленке ослабленного коронавируса в качестве вакцины с “осмелевшим” локальным иммунитетом организма. А это – типичная синергия подсистем. Готов к дискуссии, надеюсь плодотворной, с химиками и нехимиками, которые могут конструктивно возразить. Ведь, пора исцеляться самим, надеяться не на кого!
А теперь главное в этой статье.
1. За уже длительный период пандемии наша медицина, биохимия, власть убедили, по крайней мере, меня в своей полной импотентности и неспособности противодействовать трагедии. Мало того, все чаще звучат фразы о том, что коронавирус выполняет полезную роль санитара, очищая народ от балласта – стариков, и не стариков, но больных неизлечимыми диабетами, онкологическими заболеваниями и т.п.
2. Не знаю насчет онкологии, но я официально помещен в группу риска, правильнее группу “безнадежных”, по возрасту и многим хроническим заболеваниям. Как мне сказал один приятель с медицинским образованием (он уже давно не практикует), “к тебе ни одна скорая даже не приедет, пытайся вырулить сам…”.
3. Модный в разгар пандемии анекдот – дочка матери – “ мама, делай что хочешь, но похороны завтра в двенадцать”. Вот и пытаюсь реагировать. Реагирую давно – месяц, год, всю длинную жизнь… Почти не обращаюсь к врачам, разве что к стоматологам, да еще и к одному очень уважаемому мною урологу, которого я обозвал интуитивным системологом – он начинает лечение с серьезного системного анализа синергетических эффектов взаимодействия заболевшей системы с другими системами организма. Взял за основу девизы “Сам себе врач” и другой “врачу - да излечися сам”.
4. Результаты. Многие болячки за длинную жизнь излечил, или, если они неизлечимые, или перевел в стадию ремиссии сам, не обращаясь к эскулапам. Окончательно сел на велосипед (в сезон, конечно). Видимо, теперь уже старейший в городе велосипедист. Нагрузка небольшая, но регулярная – 30 км. в день, желательно по пересеченной местности или по брусчатке (в связи с пользой наложения регулярных колебаний, возникающих при езде, на многие системы организма).
5. Сезонным гриппом болел многократно по всем его правилам. Последний раз не повезло, заболел за пару дней до командировки на очередное НАТОвское мероприятие – ARW в Германии. Очень люблю свою работу в научных программах НАТО, жалко было пропустить. Решил попробовать активировать свой иммунитет и заодно повторить практику честных врачей ставить опыты на себе. Нашел в холодильнике подаренную мне несколько лет назад знакомым профессором - биологом в качестве образца своей продукции ампулу тимогена и закапал его себе в нос. Сел записывать температуру. Минут через двадцать после начала опыта на себе она стала расти от начальной 37.5 достаточно круто и выросла до 39.2 примерно за 20 минут. Приостановилась и столь же быстро рухнула до 35.5. Слабость, сердцебиение, но температура больше не поднималась В Берлин полетел во-время. Доклад сделал нормально. Больше гриппом не болел.
6. Вернемся к пандемии и превентивной методике борьбы с осложнением гриппом. Ничего нового не предложил в своей простой методике. Ничего вредного тоже. Фактически, первая ингаляция ничем не отличается от обычной сауны и вряд ли она вредна для организма. По крайней мере, я и моя жена этого не почувствовали. Рискнувшие попробовать читатели тоже не жаловались . Особенность в том, что процедура ингаляции локальная (для носоглотки и дыхательной системы), пар горячий, но влажный и с микрокаплями раствора соды (соду иногда используют и в обычных саунах и парилках). Новое в методике – сочетание этой первой ингаляции со второй – “водочной” ингаляцией. Тут уж грех жаловаться, опыт наш в употреблении алкоголя трудно отрицать, только эффективность воздействия спирта на ослабленный уже первой ингаляцией коронавирус увеличена переносом воздействия непосредственно в зону его контакта с внутренней поверхностью альвеол (за все время экспериментов потратился лишь на одну бутылку национальной горілки “Nemiroff”, сообщаю специально, может, кто-то захочет проверить на себе, обещаю только приятное головокружение, похожее на ощущение юноши, впервые влюбившегося).
7. Удивляет полное отсутствие интереса коллег и, главное, власти к проверке моих опытов над собой. Ведь о необходимости поиска и применения превентивных методов борьбы с эпидемией много пишут не только в Интернете, но и в серьезных научных изданиях многих стран. А это далеко не только, будем честны, малоэффективные карантины, маски и перчатки…
Пандемия реформ.
Одной из основных причин глубокого кризиса нашей страны, который можно смело назвать пандемией реформ, ибо последствия его столь же, если не более, губительны, для нашей страны, как и всемирной коронавирусной пандемии для всего мира. С учетом моего преклонного возраста и зоны риска пандемии, в которую меня поместила власть, вспомнил приведенную в начале этой статьи притчу о заварке для чая и еще поговорку на запретном сейчас русском языке - “ Раз пошла такая пьянка, режь последний огурец”.
К чему это я? Много лет проработав в реальной экономике страны, являясь экспертом серьезных международных организаций, ознакомившись с опытом реформирования во многих странах Европы и других континентов, я много писал в этом блоге о причинах трагических неудач наших опытов реформирования и очень неназойливо, мягко предлагал конкретные конструктивные предложения по выбору более эффективных малозатратных путей реформирования экономики страны. Придумал даже простую формулу успеха: Наша основная задача - содействовать решению основной стратегической задачи в кризисных условиях: реализации принципов устойчивого развития с решением экономических, социальных и экологических проблем за счет ориентации на развитие среднего и малого бизнеса и превращения его в технологический бизнес, использования высокого инновационного потенциала и рыночных механизмов хозяйствования на базе системного анализа и современных информационных технологий. Разумное сочетание прямых контактов с субъектами технологического бизнеса с широким использованием современных информационных технологий позволят значительно снизить затраты на сервисное обслуживание, ускорить переход экономики на инновационный путь развития, сделать технологический бизнес динамичным и высоко результативным.
Интерес читателей был, но, к сожалению, я не сумел заинтересовать моими рецептами чая сильных мира сего. Не до этого им. Чувствуют они себя калифами на час и спешат обеспечить себе и нескольким поколениям своих потомков светлое будущее. Но тучи над ними из-за пандемии реформ сгущаются, может, сейчас заинтересуются, тем более, что я тоже подъезжаю к подножью своей Нараямы (кто не помнит об этой японской горе, посмотрите в Википедии о двух прекрасных японских фильмах “Легенда о Нараяме”).
Сначала в этой части статьи обращусь к этимологии и поясню несколько непривычное сочетание медицинского термина “пандемия” с экономическим термином “реформа”. Читаем в Википедии: Пандемия (греч. πανδημία «весь народ») — необычайно сильная эпидемия, распространившаяся на территории стран, континентов ... Эпидемия (греч. επιδημία — повальная болезнь, от ἐπι — на, среди и δῆμος — народ) — прогрессирующее во времени и пространстве, охватывающая целую страну, или даже большие территории. И, наконец, реформа (лат. reformo) — изменение правил в сфере человеческой жизни, не затрагивающее функциональных основ, или преобразование, вводимое законодательным путём. За 31 год независимости в Украине пытались реализовать, в большинстве случаев безуспешно, огромное количество реформ, которые не только изменяли правила человеческой жизни, не затрагивающее его основные функциональные основы, но привели страну к глубокому кризису во многих сферах ее существования вследствие тяжелых заболеваний в этих сферах, к сожалению, зачастую необратимых. Вот почему вновь пришедший недавно в нашу жизнь термин “пандемия” логично использовать в сочетании с термином “реформа “.
В краткой блоговской статье невозможно проанализировать историю и причины неуспешности реформаторской деятельности в нашей стране. Ограничимся лишь основными, лежащими на поверхности, не забывая о сходстве лавины реформ с коронавирусной пандемией. А дальше тезисно “рецепты заварки чая” лишь по некоторым реформам, объект которых мне близок и понятен и где рецепт, как мне кажется, достаточно профессионален.
1. Государственное устройство. Страна молниеносно перешла от достаточно эффективной работы при социалистической системе хозяйствования к капиталистической, даже не задумавшись о том, что рыночная экономика требует совершенно другой системы управления. Бывший Союз сумел организовать четкий отраслевой принцип управления, в основе которого лежала отраслевая система управления отраслевыми министерствами и их отраслевыми главками и управлениями, Госплан, Госснаб, наука, в том числе и отраслевая и академическая по стратегическим вопросам управлялись Госкомитетом по науке и технике. Именно эта система обеспечивала связь между предприятиями, научными и образовательными учреждениями. Использовать подобные системы в нашей стране, оказалось, невозможно, в связи с разнообразием форм собственности и появлением олигархата, фактически сумевшего подчинить оставшиеся от Союза управленческие структуры. Вместо создания системы управления, соответствующей олигархическому коррумпированному, монополистическому капитализму, появились какие-то непонятные законы, учитывающие интересы владельцев предприятий. Надеялись на закон о децентрализации власти, когда отчаявшаяся власть преодолеет свою алчность и использует единственную более или менее перспективную реформу децентрализации для передачи всех предприятий, независимо от их формы собственности под управление Громады, местной власти, но формулировка закона не предполагает ответственности за экономику региона предприятий различной формы собственности. Многие мэры и сейчас искренне считают, что их заботы ограничиваются канализацией, крышами, лифтами, общественным транспортом и т.п. Экономика региона в этом перечне отсутствует.
2. Экономика страны. Особенно трудным оказался вопрос развития экономики в связи с тем, что олигархи, владеющие большинством больших бюджетобразующих предприятий, совершенно не озабочены обеспечением потребностей страны в их продукции. Власть пыталась решить за счет среднего и малого бизнеса на базе ФОПов и предпринимателей. Но оказалось, что создавать мелкие и средние производственные предприятия очень трудно. Нужны достаточно большие средства, которых у страны нет, и кадры совсем другого типа, чем те, которые сегодня выпускает высшая школа. Нужно восстановить и заставить работать всегда существовавшую связь в треугольнике наука- производство – образование, которая сегодня почти полностью разрушена. А ФОПы и предприниматели нужны не коммерческого типа, а товаропроизводящие.
3. Огромное количество реформ, проводимых в нашей стране параллельно, бессистемно, без учета синергетических эффектов взаимодействия между ними. Отсюда отсутствие стратегии развития, национальной идеи и другие беды.
4. Все реформы должны быть объединены единой целью, идеей. Почти во всех странах мира единой задачей для обеспечения развития, является Концепция устойчивого развития (КУР), принятая Конференцией ООН по окружающей среде и развитию в Рио-де-Жанейро, 3–14 июня 1992 года 189 странами, в том числе Украиной, но напрочь забытая, как, к сожалению, часто случается, нашей страной. В Концепции 27 основных принципов (https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/riodecl.shtml), многие из которых были нарушены реформами Украины.
5. Избранная народом власть должна служить ему не только в период выборов, но и в течении всей каденции. У нас - постоянные попытки власти стать над народом, подчинить его себе, заставить работать на удовлетворение личных интересов властелинов в ущерб работе на общее благо страны. Народ всегда умел и умеет ставить зарвавшуюся власть на свое место. Властолюбивые “слуги народа” как-то несправедливо “делятся” с теми, кто необдуманно подарил им эту самую власть. Себе оставляют только ту часть, что обеспечивает их богатство в монетарном его смысле, а управляемой ими черни щедро оставляют “думы про лыхо”. Убедился в этом наблюдая за последней сессией ВР, на которой эта тенденция проявилась очень четко. В очередной раз в этой сессии победили “слуги народа”, занимающие переднюю часть зала. Победили преимущественно профессионалов, занимавших, как это у нас водится, задние ряды. А на площади перед зданием ВР тысячные толпы ФОПов, предпринимателей и товаропроизводителей (это – далеко не всегда одни и те же люди) достаточно эмоционально пытались напомнить “новым лицам” понятную и уже принятую всеми мысль о том, что спасти страну может только средний и малый бизнес, и для этого надо власти хотя бы ослабить налоговый пресс, не говоря уже о том, что в условиях пандемии без хотя бы без небольшой финансовой помощи предприниматели не обойдутся. Но их амбициозные, энергичные, но непрофессиональные “слуги” оказались глухими и все конкретные предложения народных масс, высказанные в зале более старыми, но профессиональными депутатами из оппозиционных партий, безоговорочно отмели, одержав победу. Да только победа, видимо “пиррова”, ибо не ушли предприниматели от ВР, пока не добились хотя бы недлительной, но отсрочки выполнения ими “хотелок” законодателей.
6. “Армія, мова, віра”. Власть использует этот лозунг и соответствующие ему реформы, прежде всего, для повышения свого рейтинга в преддверии виборов. Но, если защита государства в самом деле, входит в задачи Президента, то в Конституции есть прямые указания на отсутствие у власти права вмешиваться в вопросы религии. Это наиболее тонкие личностные вопросы и лезть в душу, серце, мозг власть просто не имеет никакого права. Самые кровопролитные войны в истории всегда начинались из-за попыток власти вмешаться в решение религиозных вопросов. Что касается речи, то этот вопрос тоже, вряд ли, касается власти. Родная речь у человека одна. Это язык матери, которая выносила ребенка, и он, находясь в утробе матери, слышал каждое слово, произнесенное ею. Поэтому в наследство от нее он получил не только безусловные рефлексы, но и родной язык, на котором он будет говорить с родными людьми и видеть сны, и думать всю свою жизнь, как бы не старалась власть насильно “перевоспитать” его. Язык создан для общения, а не для разобщения людей. Государственный язык, конечно, должен быть украинским, но а остальное, как бы не старалась власть уже достаточно долго, ей не удастся. Выход у центральной власти один – передать языковой вопрос для решения громаде, в регионы. И от решения громады в каждом регионе будут зависеть и количество русско- и укаиноязычных школ, и преподавание в высших учебных заведений и язык для обслуживания в сервисных организациях. Негоже центральной власти заниматься такими вопросами. Она должна заниматься теми главными направлениями, которые записаны в КУР – экологией, экономикой, социальными проблемами, ибо чаще всего их возможно решить только на государственном, а не на региональном уровнях. К примеру, как может работать система высшего образования, если все учебники, научная литература – книги и периодические издания издавались преимущественно на русском языке, а преподаватель вынужден читать лекции на украинском языке. Перевести всю мировую литературу на украинский язык на региональном уровне явно не удастся. То же касается науки и культуры, ведь много веков у славянских народов была общая и наука и культура и чаще всего они были русскоязычными, хотя украинцы были едва ли не наиболее активными ее создателями. Обрубить корни любого растения можно, трудно его вырастить после этого.
7. Образование. Его реформа окончательно разрушила не только высшее, но и среднее образование. О причинах я много писал в своих статьях. Результат, к сожалению, нулевой. В этой статье отмечу только то, что реформа всех видов образования должна касаться только одного – повышения качества образования с целью обеспечения соответствия знаний и умений будущих специалистов, а также госуправленцев, предпринимателей и депутатов всех рангов выполнять свои функции профессионально, честно и креативно.
8. Авторы пенсионной реформы вначале продвинули идею предоставить работающему пенсионеру право выбрать себе либо заработную плату по месту работы, либо пенсию. В первом случае, пенсия, на которую он перечислял часть зарплаты за всю свою предпенсионную деятельность отчисления, не выплачивалась, во втором случае он работал, но зарплату ему не платили. Первыми среагировали на введение этого преступного закона ученые. Большинство из них просто ушли из вузов. Это привело к исчезновению большинства научных школ, многие из которых были известны во всем мире, отсутствию наиболее опытных профессионалов, ранее читавших лекции, нарушению связей с предприятиями и университетами в нашей и других странах. Горе – реформаторам пришлось признать свой непрофессионализм и вернуться к тому, что было раньше. Но было поздно. Ученые – народ гордый и обидчивый, многие из них устроились на другие работы, где не было столь ретивых реформаторов. Короче, многие из них не вернулись в вузы, большинство из которых так и не оправились до сих пор от удара, нанесенного реформаторами.
9. Сейчас подобная реформа продолжается в более гуманном варианте - работающих пенсионеров, чаще всего, без учета их профессионализма, научных результатов, научного и производственного опыта, переводят чаще всего на педагогическую нагрузку в 10 – 25%. А лекции читают с нагрузкой 100 и более процентов молодые ребята, может быть очень успешно обучившиеся у нас в стране, или даже за рубежом, но никогда не видевшие даже проходной настоящего промышленного предприятия. Эффект тот же, но это ни ректораты, ни МОНУ, видимо, особо не беспокоит. Об институтах консалтинга, экспертизы, менторства, наставничества для работы наиболее опытных ученых и специалистов они, видимо, даже не слыхали.
10. Можно много перечислить других не синергетически согласованных, а противоречащих друг другу законодательных фактов и реформ, не соответствующих Концепции устойчивого развития, которая все еще неведома не только предпринимателям, но и субъектам всех ступеней власти и даже студентам, несмотря на то, что ООН недавно завершило обучение КУР всех категорий населения во всех странах мира. Украина, к сожалению, и эту инициативу ООН проигнорировало. Пока неясно, как наша страна собирается реализовывать хотя бы какой-нибудь план, программу, стратегию устойчивого развития страны.
Может, пора начать реформирование страны именно с разработки и имплементации Национальной концепции устойчивого развития. Вот бы слуги народа задумались об этом…
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов вчора о 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко вчора о 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 24.12.2024 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 24.12.2024 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1435
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 748
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 383
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 255
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 20559
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 13750
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5644
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 5293
-
Індекс "різдвяного кошика": вартість святкового столу зросла на 23% за рік
Бізнес 4828