Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій
Косметика може покращити стан шкіри, але не здатна змінити вікові зміни структурних елементів обличчя. Правильний догляд може сповільнити старіння.
Коли люди звертаються до спеціаліста з підбору косметики, вони часто використовують словосполучення «виглядати молодше», «освіжити обличчя», «прибрати зморшки». Чи здатна косметика в принципі виправдати такі очікування. Я не буду писати про банальні і зрозумілі речі, щоб виглядати свіжіше потрібно добре висипатися і поменше стресувати, але в наших реаліях війни це практично не можливо. Але косметика дійсно може розгладити шкіру, покращити її стан і загальний вигляд обличчя. Межі косметики починаються і закінчуються саме шкірою, інші структурні елементи, що змінюються з віком шкірі не підвладні.
Які зміни відбуваються в обличчі з віком
Давайте для кращого розуміння і реалістичних очікувань від косметики коротко про те, які зміни відбуваються з обличчям з віком. Зміни відбуваються в шкірі, та у внутрішніх структурах обличчя: жирових структурах, мʼязових та кістковій. Глибокі то поверхневі жирові структури стоншуються, деякі поступово починають рухатися в нижню третину обличчя. Мʼязи деякі стають а тонічними, а певні гіперспазмуються, що призводить до формування зморшок та заломів. З кістковою тканиною теж відбуваються драматичні зміни, вона поступово розмивається (це називається резорбція) і таким чином череп стає меншим за розміром, щелепа, підборіддя зменшуються і шкіри стає забагато, вона починає обвисати. Це все відбувається не в один день, а на протязі тривалого часу та поступово, тому якщо вчасно почати доглядати за шкірою, захищати її та стимулювати пружність, можна сповільнити візуальний прояв вікових змін.
Запобігання передчасному старінню
Є різні способи покращити візуальний стан шкіри, вплинути на швидкість її оновлення за допомогою косметики. Але спочатку трішки поговоримо про те, як запобігти передчасному старінню шкіри. Наразі медицині відомо багато клінічних доказів довгострокової переваги щоденного захисту шкіри від фотопошкодження ультрафіолетом. Він потрапляє в глибокі шари шкіри, руйнує ДНК, що несе ризик онкології. Також він підвищує запалення в шкірі, спричиняє активність певних ферментів, матриксних металопротеїназ, які руйнують колаген та еластин. Ультрафіолет пошкоджує кератиноцити, живі клітини шкіри, та меланоцити, клітини, що виробляють пігмент, що відповідає за колір шкіри. Також він пошкоджує головні дермальні клітини фібробласти, які відповідають в шкірі за синтез гіалуронової кислоти, колагену, еластину, тих речовин що утворюють каркас шкіри і за рахунок чого вона має пружність та еластичність. Тут потрібно дотримуватися головного правила: ретельно захищати шкіру від пошкодження ультрафіолетом. Саме УФ є причиною появи ранніх зморшок, провисання шкіри по контуру обличчя, одним з чинників розширення пор. Тому якщо індекс ультрафіолетового випромінювання в додатку «Погода» 2 і вище, потрібно в достатній мірі наносити сонцезахисний крем. Про те, як правильно захищати шкіру від пошкодження УФ, чи дійсно можна якісно захиститись за допомогою пудри чи тонального засобу з фільтрами, ми поговоримо окремо в іншій статті.
Як зволоження впливає на стан шкіри
Один з головних способів омолодити шкіру – це якісно її зволожити. Зволожена шкіра виглядає повнішою, об'ємнішою, розпрямляються зморшки, колір обличчя покращується, загальний вигляд стає свіжішим. Зволоження це не лише естетична процедура, тобто візуальний ефект, це ще й покращення метаболічних процесів у шкірі, оскільки недостатній обсяг вологи у роговому шарі уповільнює процеси оновлення шкіри. Відновлення епідермального бар'єру теж можна віднести до профілактики передчасного старіння шкіри. Тому що без правильно працюючого захисного бар'єру шкіра не триматиме вологу і порушуватиметься процес відлущування, а це сповільнює регенерацію шкіри. На утримання вологи в шкіри працюють багато інгредієнтів, найпопулярніші: гіалуронова кислота, гліцерин, трегалоза, компоненти фізіологічного зволожуючого фактору: амінокислоти, молочна кислота, мочевина. Важливим моментом є присутність в догляді фізіологічних ліпідів, які є елементами захисного барʼєру шкіри: цераміди, вільні жирні кислоти (лінолева, ліноленова), холестерол. Вони допомагають підтримувати наш епідермальний барʼєр здоровим та відновлювати його. Одним з сучасних трендів є використання в догляді кислот для покращення зволоженості шкіри. Це а-гідроксікислоти (АНА кислоти: гліколева, молочна, яблучна) які працюють в шкірі як хумектанти, тобто речовини які проникають в шкіру, і натягують на себе вологу. Окрім того, вони пришвидшують клітинний поділ, що поступово допомагає прибрати дрібні зморшки. І це не всі корисні здібності, гліколева кислота при довготривалому використанні здатна покращити пружність шкіри, тому що стимулює синтез колагену.
Вирівнювання кольору шкіри
Один із способів візуального омолодження це вирівнювання кольору шкіри. Оскільки пігментні плями, нерівномірний колір обличчя сприймається як вікові зміни. Тут в нагоді стають засоби з описаними вище АНА кислотами, які пришвидшують відлущення зафарбованих клітин. Також є певний перелік косметичних інгредієнтів, які допомагають освітлювати різні типи пігментації. Наприклад, азелаїнова кислота, ніацинамід ефективно працюють з постзапальною пігментацією. Якщо потрібно освітлити пігментацію, тоді потрібно шукати косметичні засоби з вітаміном С, коєвою кислотою, арбутином, екстрактом солодки, шовковиці. Таких речовин косметологія знає вже багато, головний принцип при виборі освітлюючого косметичного засобу має бути широкий спектр дії. Поясню про що мова: засіб або комплекс засобів мають впливати на різні етапи формування пігментаціїї в шкірі, тому бажано щоб в засобах був комплекс з речовин, здатних вплинути на процес утворення пігментації.
Стимуляція регенерації шкіри
Потужним способом повернути назад ту шкоду, яку завдало шкірі фотоушкодження, оксидативний стрес та інші пошкоджуючі фактори це стимуляція регенерації шкіри. Сюди можна зарахувати: пошкодження шкіри або негативну стимуляцію. Задача ставиться таким чином: так пошкодити шкіру, поверхневі шари або структурні елементи, щоб стимулювати відновлюючи процеси в шкірі. Це може бути очищення шкірою міжклітинних уламків, ремонт пошкоджених колагену та еластину, побудова нових структурних елементів (синтез колагену, еластичну), чи пришвидшення оновлення епідермісу. Пошкодження має бути контрольованим, з розрахунком на відновлювальні резерви шкіри конкретної людини. Цей спосіб ґрунтується на здатності нашої шкіри регенерувати або відновлюватися після пошкоджень. До такого виду стимуляції шкіри належать пілінг-процедури різного ступеню проникнення. До таких пілінг процедур відносяться домашні пілінги, які зазвичай мають рн 3-4, і кабінетні пілінги з рн нижче 3. Наразі в косметології відмовляються від глибоких хімічних пілінгів, які сильно пошкоджують шкіру і клієнт може отримати неконтрольовані захисні реакції шкіри, наприклад, збільшення пігментаціїї.
Наступний спосіб покращити стан шкіри це стимуляція оновлення епідермісу та ремодулювання дерми, які можна запустити регулярним застосуванням в косметиці наступних інгредієнтів: Ретинол, Ретиналь, Вітамін С, Пептиди, Гліколева кислота. Приблизно це працює таким чином: за допомогою активних речовин передається сигнал або безпосередньо в дерму до фібробластів, або до кератиноцитів, які за допомогою сигнальних молекул передають сигнал про прискорення поділу в дерму. Таким чином підвищується синтетична активність фібробластів та покращуються біомеханічні властивості шкіри. Візуально це проявляється як розгладження зморшок та волюмізація шкіри, ніби як після інʼєкції гіалуроновою кислотою, шкіра стає об`ємнішою, піднімається дно зморшки. Це відбувається вже за перші місяці щоденного використання, в першу чергу за рахунок синтезу власної гіалуронової кислоти, яка дає шкірі тургор. Колаген синтезується довше, спочатку в перші місяці шкіра синтезує проколаген, а потім протягом року складає з нього правильні фібріли колагену. Тому зазвичай курс ретинолу чи ретиналю має тривати від 4 місяців. І загальна тривалість залежить від віку, вихідного стану та ступеню пошкодження шкіри. Шкіра 35 річної дівчини швидко реагує на стимуляцію і за 3-4 місяців вже може показати яскравий результат у вигляді часткового розгладження мімічних заломів та дрібних зморшок. Шкіра старша 40, або 50 років вже повільніше реагує на стимуляцію, тому потрібні триваліші терміни застосування косметичних засобів з зазначеними речовинами.
Чи працюють міорелаксанти?
Окремо можна виділити спосіб візуального омолодження та запобігання зморшкам це розгладжування міміки, часткове розслаблення деяких мімічних м'язів, що призводить до зменшення тиску на колаген у місцях заломів та профілактику глибоких зморшок. Так працюють ін'єкції ботулотоксину, так працюють пептиди міорелаксанти. В косметичному середовищі ведуться дискусії щодо дійсній альтернативі топічно нанесених міорелаксантів інʼєкціям. Є дослідження які показують деяку ефективність топічних міорелаксантів, є дослідження, які показують відсутність змін у піддослідних.Тому питання досі лишається відкритим. Адже в дослідженнях використовувались різний. відсоток пептидів, система доставки пептидів в шкіру, тривалість і системність застосування. Особиста думка автора, з цього приводу, така: тільки поява якісних рандомінізованих подвійних сліпих досліджень поставить точку в цих спорах. Наразі я сама використовую засоби з пептидами-міорелаксантами, і вірю, що вони мені допомагають.
Так, в косметології також працює принцип плацебо, коли людина отримує покращення не за рахунок дійсно отриманого лікування, а в силу віри, яка запускає певні процеси в організмі, чи навпаки гальмує. Але в конкретному випадку працює не лише віра. Я поясню свою думку. Коли ми використовуємо косметику, наносимо сироватку, втираємо її, ми робимо масаж напружених мʼязів обличчя, це вже позитивно впливає на покращення стану спазмованих мʼязів і розгладження зморшок (хто ходив на масаж обличчя, помічав що зморшки після процедури стають менш помітними). Оскільки нанесення засобів з пептидами-міорелексантами потребує регулярності, то фактично ми щодня трохи пропрацьовуємо спазмовані мʼязи обличчя і це на мій погляд загалом позитивно впливає на мікроциркуляцію шкіри, загальний її стан та вигляд.
Поради для ефективного догляду
Отже як ви бачите звичайним домашнім доглядом можна покращити стан шкіри і трохи «відкотити час назад». Я б радила, перед тим як обрати собі догляд для омолодження шкіри, порадитись зі спеціалістом. Щоб проаналізувати ваш стан шкіри і вам допомогли підібрати оптимальний для потреб вашої шкіри догляд. Тому що, під час стимуляції шкіри часто погіршується захисний бар’єр шкіри, шкіра може ставати більш чутливою, чи зʼявлятися подразнення. Або результат не видно зовсім. Це може відбуватися за різних причин:
- надмірна стимуляція, потрібно зменшувати темп;
- недостатньо уваги приділяється зволоженню, заспокоєнню;
- неправильно підібрані головні активи;
- можливо що ваші очікування завищені.
В наш час косметика стає більш складною і вміє набагато більше ніж раніше. Це відбувається завдяки стрімкому розвитку технологій, таких як інкапсуляція (системи доставки речовин в шкіру), винайденню більш ефективних форм відомих інгредієнтів: вітаміну С, А, пептидів і тд. Тому, якщо ви хочете отримувати максимум від домашнього догляду за шкірою, підбір косметичних продуктів потрібно робити усвідомлено й опиратися на наукові дослідження. Є корисні ресурси в інтернеті, які розказують про можливості різних косметичних інгредієнтів, надають доказову базу щодо їх ефективності у вигляді наукових матеріалів та досліджень. Поділіться в коментарях, чи вірите ви що косметика дійсно здатна омолоджувати вигляд шкіри? Які інгредієнти в косметиці ви обираєте і для яких задач?
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет Сергій Кочергін 18:38
- Президентський законопроєкт: відповідальність за обхід санкцій Дмитро Зенкін 15:49
- Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) дитини Леся Дубчак 15:24
- Новий закон про європротокол: що змінилось і як тепер діяти? Світлана Приймак 12:51
- Чи дійсно можна омолодити шкіру обличчя без дороговартісних процедур та інʼєкцій Вікторія Жоль 10:03
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин вчора о 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков вчора о 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко вчора о 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау вчора о 11:48
- Окремі аспекти завершення приватизації ДП "Укрспирт" Віталій Жадобін вчора о 11:29
- Прийняття рішень на основі даних, а не емоцій: ключ до ефективного управління Катерина Мілютенко вчора о 10:22
- Трансплантація органів в Україні: відродження надії чи етичний виклик? Дмитро Зенкін 12.01.2025 16:40
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко 11.01.2025 23:52
- Китайські електрокари та регуляторна політика ЄС: чи є шанс у Європи вийти з кризи? Олексій Гнатенко 11.01.2025 12:47
- Перший президент США, який вступить на посаду із судимістю Світлана Приймак 10.01.2025 17:36
- Про пенсії і справедливісь 431
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? 310
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму 146
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? 131
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік 86
-
Від волонтерства до бізнесу: як ветлікар став партнером Нової пошти у прифронтовому місті
Бізнес 4356
-
Удар по ядерній тріаді Путіна. В Енгельсі догорає нафтобаза – чому це важливо для України
3521
-
БЕБ зупинило масштабне виробництво підробленої кави відомих світових брендів — фото
Бізнес 1790
-
Сімка модних провалів на "Золотому глобусі": як фасон штанів може зіпсувати образ — фото
Життя 1641
-
Акторка з "Тіні Забутих предків" відмовилася говорити українською на врученні премії ім Параджанова
Життя 1593