Стратегія Росії в Гаазькому суді
Росія обрала вкрай цинічну формалістську стратегію захисту, яку коротко можна виразити приблизно так: дійсно, ми вчиняємо погано; але ви доведіть, що наші злочини – це саме ті діяння, котрі передбачено конвенціями, на підставі яких ви на нас позиваєтеся. Т
Цього тижня вМіжнародному кримінальному суді в Гаазі розпочався розгляд справи України протиРосії у зв’язку з протиправними діями Москви в Криму та на Донбасі. На даномуетапі судового процесу Україна добивається введення тимчасових заходів щодо РФ,а саме вимагає від Гаазького суду змусити Кремль закрити свій кордон з т. зв.ДНР/ЛНР для постачання зброї і військової техніки, а також припинити фінансовупідтримку бойовиків. Ці обмеження для Росії мають діяти принаймні до розглядусудом справи «Україна проти Росії» по суті, аби унеможливити ескалаціюконфлікту на Донбасі та подальші утиски прав людини в окупованому Криму.
Відтак, наразіМіжнародний кримінальний суд слухає справу на предмет порушення Росією двохконвенцій: Конвенції про заборону фінансування тероризму (стосується Донбасу)та Конвенції про ліквідацію расової дискримінації (стосується Криму). В першомувипадку захист України доводить, що РФ озброює і фінансово підтримує бойовиків,котрі здійснюють безладні обстріли цивільного населення на українськихтериторіях, а також влітку 2014 року збили пасажирський літак із майже 300особами на борту. Другий блок містить обвинувачення з приводу політики«культурного винищення» українців та кримських татар у Криму.
Як видно, питанняросійської агресії та визнання РФ країною-агресором поки що не розглядаються всуді, що викликало чимало критичних коментарів серед української публіки. Алепрофесійні юристи стверджують, що стратегія захисників України правильна,оскільки враховує не задоволення наших претензій до Москви, хай навіть ісправедливих, а виходить із реальних можливостей міжнародного права, зокрема зтих його інструментів, котрими можна хоч якось вплинути на Росію. Крім того,фундаментально довести російську агресію в Гаазі – справа не з легких.
Тож українськасторона почала з малих, але напрочуд важливих кроків. В цьому процесі наспредставляють сильні юристи-міжнародники, наші аргументи доволі сильні іпереконливі. Однак, зі свого боку, Росія вміло користується всіма слабкимимісцями системи міжнародного права. Остання побудована таким чином, що якими бпоганими не були дії особи, групи чи держави, з ними нічого не можна вдіяти,якщо вони не підпадають під конкретні норми, терміни і конвенції. Що цезначить?
ПредставникиРосії, наприклад, можуть не заперечувати фактів тероризму на Донбасі, алеспираються на те, що під час військового конфлікту саме поняття «тероризм» не єзастосовним. Російський захист не спростовує того, що РФ спонсорує тероризм, анамагається довести, що Конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму непоширюється на держави, а лише на приватних осіб, які можуть нести конкретнувідповідальність. Лобісти Кремля цього разу навіть не відхрещувалися відпоставки бойовикам сумнозвісного «Бука» з Росії, однак переконували, що Українане може довести терористичного умислу Москви, мовляв, ракетний комплекспереправили для захисту «ополченців» від можливих атак української військовоїавіації, а не для збиття пасажирського авіалайнера рейсу МH17. І так далі.
Те ж саместосується і питання порушення прав українців і кримських татар в Криму.Захисники Кремля стверджують, що переслідування татар на окупованому півостровіне підпадає під ознаки расової дискримінації, а зумовлене іншими причинами.Тобто росіяни і тут фактично визнають, що переслідують людей, але вимагаютьпозивачів довести, що ці репресії підпадають саме під норми Конвенції проліквідацію расової дискримінації!
Відтак, Росіяобрала вкрай цинічну формалістську стратегію захисту, яку коротко можнавиразити приблизно так: дійсно, ми вчиняємо погано; але ви доведіть, що нашізлочини – це саме ті діяння, котрі передбачено конвенціями, на підставі яких вина нас позиваєтеся. Тобто в даному випадку має значення не сам факт злочину, айого кваліфікація відповідно до конкретних норм міжнародного права. І тутневажливо, що Росія привезла «Бук» на Донбас. Важливо те, чи можна довести, щозбиття лайнера – це терористичний акт, а не нещасний випадок під час військовихдій. Зрештою, час покаже, наскільки ефективною може бути така юридичнаеквілібристика. Хоча ймовірність того, що правда і справедливість в результатіможе опинитися в пастці суто словесних формулювань, досить висока.
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 183
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 178
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 133
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
10748
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6090
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 5835
-
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової
Думка 3557
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 3234