Будівельні закупівлі: раціональність проти прихованої корумпованості
Що пропонують законодавці, щоб уникнути корупційної складової у державних будівельних проєктах
Високовартісні закупівлі за державні кошти часто стають предметом журналістських розслідувань та критики з боку суспільства. Особливої актуальності це питання набуває в контексті закупівель на будівництво та ремонт, адже ці видатки наразі майже дорівнюють видаткам на оборону. Особливо в поле зору потрапляють закупівлі на об’єкти культури та парки відпочинку.
Законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо забезпечення прозорого будівництва» №11057 покликаний зупинити крадіжки на будівництві за державні кошти та запровадити прозорий механізм закупівель.
Не секрет, що закупівлі за бюджетні кошти проводяться через систему Prozorro ще з 2016 року, з набранням чинності Законом України «Про публічні закупівлі». Втім будівельні тендери продовжують зберігати ознаку корумпованості через завищення цін на будівельні матеріали в кошторисах закупівель. Запропоновані зміни зобов’яжуть державні органи, при оголошенні процедури закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва, публікувати кошторис з конкретними цінами матеріалів, що необхідні для будівництва та ремонту.
В пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що за час повномасштабного вторгнення було укладено договорів про закупівлю у сфері будівництва та ремонту на суму понад 518 млрд гривень, для порівняння на придбання та ремонт озброєння Міністерством оборони України витрачено 664 млрд гривень. І мова не тільки про те, що будівельні тендери під час війни спричиняють гарячі дискусії, головне питання в тому, що складові загальної вартості оголошених закупівель не розкриваються в публічному просторі і не регулюються державою.
Важливість запровадження більш прозорого використання коштів під час публічних закупівель обумовлена також здійсненням фінансування значної частини бюджетних видатків за рахунок зовнішньої міжнародної підтримки, адже довіра з боку закордонних партнерів до наших чиновників останнім часом значно похитнулася, зокрема й через корупційні скандали, які раз за разом виникають всередині України.
Тож, за умови схвалення законопроєкту № 11057 документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, стануть невід'ємними додатками до договору про закупівлю договору, а саме договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з будівництва нових, розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, договорів про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проєктної документації, робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації. Саме такими змінами пропонується доповнити статтю 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Цікаво, що зміни до процедури закупівель торкнуться всіх закупівель, в тому числі й тих, що зокрема, пов’язані з виконанням робіт з будівництва автомобільних доріг чи надання послуг з ремонту автомобільних доріг. Як відомо, саме цей вид закупівель найчастіше передбачає космічні по вартості кошториси та викликає чимало запитань.
Експерти стверджують, що оприлюднення документів, які містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси жодним чином не ускладнить процедуру закупівель, не зробить її більш тривалою, адже ця інформація є в наявності, як у замовників будівництва, так і підрядників, які мають намір взяти участь в оголошеній закупівлі.
Окрім забезпечення прозорості та публічності законопроєкт має на меті також попереджувальний механізм, аби запобігти корупційним проявам та збільшення конкуренції між учасниками будівельного ринку.
- Бідних стає все більше Андрій Павловський вчора о 22:57
- Використання підробленого військово квитка з метою перетину держкордону Євген Морозов вчора о 21:03
- Авіакатастрофа "Азербайджанських авіаліній": пошуки правди Юрій Гусєв вчора о 14:40
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич вчора о 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко вчора о 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко вчора о 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак вчора о 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін вчора о 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов 25.12.2024 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 25.12.2024 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 857
- Бідних стає все більше 300
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 258
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу 200
- JIT – концепція, час якої настав 64
-
Дружину екснардепа Шепелева засудили до семи років позбавлення волі
Фінанси 23490
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 23333
-
В Україну повертається одна з найбільших у світі контейнерних компаній
Бізнес 9242
-
Їздить-стріляє. Чи стане замовлена Україною САУ RCH 155 майбутнім артилерії
Технології 9199
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 7305