Детінізація економіки – пріоритетний шлях фінансування Збройних Сил України
Детінізація економіки: боротьба з тіньовою торгівлею та контрабандою задля збільшення податкових надходжень і фінансування армії.
Податковий законопроєкт №11416 зазнав критики з боку народних депутатів та багатьох бізнес-асоціацій, доопрацьований народними депутатами законопроєкт зі скороченням додаткових податкових надходжень зі 125 до 31 млрд також не був підтриманий у залі Верховної Ради України та направлений на повторне перше читання. Значний рівень тіньової економіки та акцент на підвищення оподаткування реального сектору не дає можливості зібрати необхідну кількість голосів. Саме тому, 9 вересня відбулась конференція "Як детінізувати роздрібну торгівлю та мінімізувати контрабанду в Україні", на якій за участі народних депутатів комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, представників бізнес-асоціацій обговорили питання детінізації економіки, як одну з пріоритетних вимог бізнесу до влади у питаннях пошуку додаткових фінансових ресурсів для фінансування армії. Про те, як можна було б посилити дії влади у боротьбі з тіньовими схемами та досягти якісного результату, поговоримо в цьому блозі.
Чому детінізація є найбільш оптимальним рішенням
Проблема тіньової економіки завжди була чутливою для суспільства. Поки одні бізнеси чесно сплачують податки для зміцнення держави та війська, інші ухиляються від оподаткування, збагачуються самі та корумпують чиновників. Проте чим більш комфортно почувається тіньовий бізнес в державі, тим складніше “білим” триматись на плаву, виплачувати офіційно ринкові зарплати та сплачувати податки до бюджету.
Важко конкурувати з бізнесом у якого у складі витрат питома вага сплачених податків менша у рази (5-10 разів і більше) від середніх значень по галузі, реалізація товарів (послуг) відбувається поза межами фіскалізації, використовується праця офіційно неоформлених працівників. На щастя, у 2024 році спостерігається тенденція до детінізації багатьох секторів економіки, зокрема підакцизних товарів, побутової техніки, торгівлі ювелірними виробами, однак за інформацією Міністерства економіки України тіньова частка економіки залишається ще значною і складає близько 40%.
Тіньова частка на ринку тютюнової продукції за попередніми даними Кантар зменшилась з 24% (у жовтні 2023 року) до 14,5%, схеми з ухилення від сплати податків на ринку пального зберігаються на рівні 14%, суттєво зріс рівень сплати податків на ринку побутової техніки та реалізації ювелірних виробів.
Втім, існуюча динаміка детінізації торгівлі потребує пожвавлення, оскільки зростання податкових надходжень необхідно досягти у короткій перспективі, а це можливо за рахунок раціонального використання наявних ресурсів ДПС, синергії зусиль влади, бізнесу та громадян країни.
Аналітика — наш друг. Як вона має працювати
Ми живемо в епоху штучного інтелекту та BigData, які за умови правильного використання можуть завчасно виявляти всіх суб'єктів господарювання, які працюють поза межами правового поля. Наприклад, якщо лише порівняти дані щодо виторгів через РРО з операцій продажу тютюну за 2023–2024 роки в регіональному розрізі, можна побачити суттєві розбіжності навіть між сусідніми областями.
Цікавим є й порівняння обсягів реалізованого палива зі сплаченими податками в розрізі великих мереж торгівлі пальним. В одних компаніях, співвідношення сплачених податків з одного літра реалізованого палива різняться у кілька разів.
Аналітика фіскальних чеків є важливим інструментом для виявлення ухилень від сплати податків, нелегальної торгівлі та інших порушень у роздрібній торгівлі. Вона дозволяє раціонально використовувати ресурси ДПС та підвищити податкові надходження без збільшення ставок податків.
Основні складові ефективної аналітики:
- Всеохоплюючий характер. Потрібно аналізувати дані виторгів через РРО та систематизувати їх в розрізі суб'єктів господарювання за КВЕД, великих компаній, територій, часу та типових місць реалізації;
- Доступність. Узагальнені дані про виторги через РРО та їх аналітика мають бути публічно доступними для бізнесу та громадян. Важливо також, щоб органи місцевого самоврядування мали доступ до інформації про діяльність суб'єктів господарювання на їх території (ліцензії, виторги від продажу підакцизних товарів, робочі місця та середня зарплата), оскільки прозора діяльність бізнесу гарантує повноту надходжень податків до місцевих бюджетів;
- Залучення бізнес-спільнот. Білий бізнес є одним із вигодонабувачів детінізації економіки, оскільки він позбавляється від нечесної конкуренції. Співпраця ДПС та бізнес-асоціацій може суттєво прискорити процес детінізації та дати позитивний результат за короткий проміжок часу.
Фактор впливу громадянського суспільства на детінізацію
З метою маскування своєї діяльності, тіньовий ринок намагається мімікрувати під легальний. Поширеною є схема коли замість фіскального чека вам можуть дати звичайний папірець із надрукованими на ньому даними про покупку. Сама інформації про факт придбання не передається до податкової служби і податки з цієї операції не сплачуються. Але виявити цю фальсифікацію у покупця немає ні можливості, ні мотивації.
Наразі єдиним способом протидіяти цьому шахрайству є податкові перевірки. Втім масштаби нелегальної торгівлі значні, а ресурси податкової служби не безмежні. Тому, долучення покупця до видачі фіскального чека та його перевірки значно б зменшило рівень тіньової торгівлі. Для цього пропонується створити зручний інструмент для перевірки легальності фіскальних чеків (QR-код) та мотивувати покупця до його використання. Мова про запровадження лотереї фіскальних чеків.
Публічність даних щодо виторгів через РРО дозволяє громадянам країнам розуміти, наскільки ефективно працює податкова служба, а якщо ці дані будуть публікуватись у розрізі територіальних громад, відчути і свою причетність до фінансування дитячого садочка чи школи, де проводять час їх діти.
Мотивоване суспільство може досягти значно більшого результату ніж податкова служба з чисельністю 20 тис. податкових інспекторів. Саме тому відкриття публічних даних, створення зручного інструменту для перевірки фіскального чека та мотивація покупця вимагати фіскальний чек може дати кратно більший ефект для збільшення податкових надходжень для фінансування армії, аніж підвищення податків для білого (малого) бізнесу.
Запровадження вказаних заходів не вимагає значних ресурсів від держави, більшу частину процесів, такі як створення публічних дашбордів, створення сервісів для перевірки фіскальних чеків, повідомлення про невидачу фіскального чека бізнес-спільнота може реалізувати самостійно.
Державі, економічному блоку Уряду необхідно просто встановити правила гри і спільно працювати задля загального добробуту.
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 72381
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 71508
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
11632
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 10472
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9028