Рентні платежі на газ: непередбачуваність та непослідовність дій можновладців
Ринок газу, податкова політика
Днями мав на сторінці у Фейсбуку невеличку дискусією з колишнім заступником начальника департаменту енергоефективності Нафтогаз України Олексієм Хабатюком, який висловився вкрай критично з приводу ініціативи голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцева суттєво підвищити ставки рентних платежів з видобування природного газу. Він подав законопроект (№7038 від 09.02.2022), який передбачає підвищення податків на видобуток українського газу (ренту) в декілька разів.
Сьогодні рента складає 14-29%. Законом пропонується підняти її до 54-69% при сьогоднішніх цінах на газ. Для нових свердловин — тобто на нові інвестиції і нове буріння — взагалі пропонує збільшення податку в 7 разів (з 6% до 46%).
Хочу зразу зазначити, що за економічною природою рентних платежів — це природна рента. Тому надприбуток від видобувних ресурсів, у тому числі газу, має надходити до держбюджету. Але принциповим є питання передбачуваності, прогнозованості при встановлені рентних платежів. Не менш важливим є застосування єдиного підходу до всіх рентних платежів з викопних ресурсів. Це стосується як ставок, так і бази оподаткування. Не можуть використовуватись різні методики визначення бази оподаткування, наприклад для залізної та марганцевої руди, лише тому, що їхнім видобуванням займаються різні бізнесмени.
Виникає питання не тільки у пана Хабатюка, але і у мене, в якій мірі багаторазове підвищення рентних ставок можна вважати передбачуваним і прогнозованим, в якій мірі вони сприятимуть інвестиціям в галузь, яке обґрунтування саме таких ставок?
Якщо хтось вважає, що пан Гетманцев наводить у пояснювальні записці своєї законотворчої ініціативи хоч якесь обґрунтування з цього приводу, то глибоко помиляєтесь. Жодного обґрунтування.
Слід нагадати, що податки, крім фіскальної, виконують також стимулюючу та регулюючу функції.
Реалізація податкової політики обов'язково має передбачати відповідь на питання, чи стимулює вона інвестиції. Причому, в залежності від інтересів держави в розвитку тієї чи іншої галузі, виникає потреба в залученні інвестицій за допомогою податкових стимулів.
Навряд чи слід когось переконувати, що Україна вкрай потребує забезпечення енергетичної незалежності, у тому числі в частині нарощуванні видобування газу.
Очевидно, що одномоментне, кратне збільшення рентних ставок точно не можна назвати прогнозованою політикою, вже не кажучи, що навряд чи воно сприятиме інвестиціям у газовидобування. Скоріше, з точністю до навпаки — призводитиме до їхньої зупинки. Нове буріння, розвідка — все згортатимуть. А це мінус робочі місця і мінус податки.
Жодна іноземна компанія не прийде в Україну при таких ставках ренти, а ті, що вже є, забератимуть обладнання і переїдуть в інші країни. Що неминуче призведе до падіння видобутку українського газу.
Особливо абсурдним у цьому контексті виглядає підвищення ставок ренти для нових свердловин. Тобто тих, де ще потрібно здійснити інвестиції та забезпечити їхню окупність у розумні строки.
Тоді виникає питання, а навіщо це робиться представником нинішньої влади?
Невже не очевидно, що чим менше ми видобуваємо власного газ, тим більше повинні імпортувати дорогий газ ззовні?
Чим більша потреба України в імпортному газі, тим більша залежність від основного європейського експортера газу — від Росії.
Нагадаю, що згідно закону “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” (стаття 4), принципами державної регуляторної політики є:
“доцільність — обґрунтована необхідність державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми;
адекватність — відповідність форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив;
ефективність — забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб’єктів господарювання, громадян та держави;
збалансованість — забезпечення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави;”
Чи відповідає хоч одному з цих принципів законопроект пана Гетманцева?
Здається, що це питання виглядає риторичним.
А може великий шанувальник Росії пан Гетманцев свідомо робить те, чого Путін добивався всі останні роки — повернення України на російському газову голку?
Цей законопроект в існуючому вигляді — це диверсія проти енергетичної незалежності України. Його ухвалення призводитиме до падіння видобутку власного газу і повернення в залежність від Газпрому.
Безперечно, що у цієї ініціативи представника нинішньої влади може бути і інша причина.
Її саркастично сформулював пан Хабатюк: “Велике будівництво, Велика термомодернізація, Великий Університет, Єбабуся ... і їх підрядники потребують грошей”.
І їх планують взяти не із зупинки контрабанди.
На відповідних потоках сидять “правильні” люди, які пов'язанні із Президентом Зе та його найближчим оточенням. Їх не чипатимуть.
Не за допомогою припинення “скруток” при адміністрування ПДВ. Колишній міністр фінансів пан Уманський ще у 2019 році називав щомісячний розмір втрат від таких “скруток” — 5 млрд грн. Жодного разу не чув, що за цей час щось змінилось у позитивний бік у ситуації з цими “скрутками”. Тобто, там “потрібні” люди зайняті необхідною для нинішньої влади справою.
Також навряд чи варто розраховувати, що пошук необхідних коштів забезпечуватимуть шляхом обмеження можливостей для пограбування України паном Коломойським. Ні, для Президента Зе інтереси пана Коломойського — це святе.
На жаль, але нищення всього українського бізнесу, від малого до великого — це, можна сказати, фірмовий знак діяльності нинішньої влади.
Як показує ця ініціатива пана Гетманцева, навіть ймовірність повномасштабного військового вторгнення в Україну не може зупинити основний принцип діяльності нинішніх можновладців — життя одним днем, без жодного прогнозування не те, що довгострокових, а навіть короткострокових наслідків своєї діяльності.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10000
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7727
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 6972
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5218
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4197