home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
20.08.2021 20:46

На що слід звернути увагу при укладенні договору оренди землі?

Адвокат, партнер Адвокатського обʼєднання "Schendler" та співзасновник "Надра Інвест Консалтинг"

Оренда землі є дуже актуальним питанням сьогоднішні, а в деяких моментах - навіть проблемним.

Законодавством передбачено, що договір оренди укладається в письмовій формі.І це є обов'язковою умовою. А у разі її недодержання - договір буде вважатись нікчемним.  

Крім того, відповідно до ст. 14 ЗУ «Про оренду землі»даний договір може посвідчуватись нотаріально, і в цьому разі витрати будуть покладатись на ініціатора. 

 Нотаріально засвідчений договір має низку переваг. Однак, важливо не плутати та помилково вважати, що особа набуває право оренди земельної ділянки з моменту посвідчення нотаріусом, оскільки воно виникне тільки після державної реєстрації такого права.

 Перед проведенням державної реєстрації оренди земельної ділянки до реєстраційної служби необхідно подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. 

Заява подається в паперовій формі. Також, до заяви додаються оригінали документів необхідних для здійснення реєстраційної процедури, їх засвідчені копії. 

Перелік таких документів:

1. копія документа, що посвідчує особу заявника;

2. копія реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Держаним реєстром фізичних осіб - платників податків;

3. документ, що підтверджуватиме факт сплати державного мита, крім випадків звільнення особи від сплати державного мита відповідно;

4. документи, що підтверджуватимуть право оренди земельної ділянки, його виникнення, перехід чи припинення;

5. витяг з Державного земельного кадастру стосовно конкретної земельної ділянки. Витяг додається у тому випадку якщо в документах, які підтверджують речові права на земельну ділянку немає відомостей про її кадастровий номер;

6. якщо дана заява подається уповноваженою особою, то дадається документ, що посвідчує її особу та копію документа, який підтверджуватиме її повноваження. 

Державна реєстрація права оренди земельної ділянки проводиться у п’ятиденний строк з дня надходження такої заяви.

Інколи неуважність стає причиною помилок. Тому головною запорукою правильно складеного договору є детальне опрацювання кожного пункту договору оренди земельної ділянки.

В умовах договору обов’язково слід, що ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди несе саме орендодавець.

Перед укладенням договору оренди слід витребувати пакет документів, що підтверджує право власності орендодавця на земельну ділянку, а саме: 

1. свідоцтво про право власності на нерухоме майно;

2. свідоцтво про право на спадщину;

3. судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття чи зміни права власності на земельну ділянку;

4. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Державного земельного кадастру про реєстрацію права власності. 

Орендарю слід пам’ятати про індексацію орендної плати. Це допоможе уникнути непорозумінь з орендодавцем. 

Ігнорування орендарем факту індексації орендної плати може розцінюватись, як порушення істотних умов договору, що може стати суттєвою причиною для орендодавця ініціювати в судовому порядку дострокове припинення договору оренди.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи