Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.12.2017 18:27

Окремі положення правового статусу відповідача в господарському процес

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті з’ясовується, чи гарантовано особі, що є відповідачем в господарській справі, право брати участь у дослідженні доказів.


         Відомо, що відповідачу в господарській справі гарантовано ті чи інші права. Чи може дана особа брати участь в дослідженні доказів? 

       Правове регулювання вищевказаного питання здійснюється за допомогою різноманітних нормативно-правових актів. Зокрема юридична регламентація різних за своєю суттю прав, гарантованих особі, що в свою чергу є відповідачем в господарській справі, здійснюється: 
1.     Конституцією України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі – Конституція України); 
2.     Господарським процесуальним кодексом України, який був прийнятий на підставі Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII» (надалі – ГПК України). 

        Чинним законодавством закріплено основні засади успішного становлення нашої постсоціалістичної Вітчизни як цивілізаційної демократичної держави. Зокрема відповідно до норми, передбаченої ч. 1 ст. 21 Конституції України, усі люди є вільні й рівні у своїй гідності та правах, а права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.  

          Чіткий та недвозначний зміст даної норми в частині всебічного з’ясування різних за своєю юридичною суттю майнових чи особистих немайнових прав, гарантованих особі, що в свою чергу є відповідачем в господарських справах, отримав відповідну конкретизацію в інших законах. Як це розуміти? 

           Вітчизняним законодавством покладено на учасників господарської справи різні за своєю сутністю юридичні можливості. Зокрема відповідно до норми, закріпленої в п. 2 ч. 1 ст. 42 ГПК України, дані особи мають право: 
  • подавати докази;
  • брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом;
  • брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам. 
             Господарським процесуальним відносинам властиві своєрідні особливості. Зокрема ч. 1 ст. 41 ГПК України передбачено безпосередню вказівку про те, що в господарських справах позовного провадження учасниками таких справ є сторони та треті особи. 

           Кожна зі вказаних груп учасників господарських процесуальних відносин має відповідний юридичний склад. Зокрема згідно з ч. 1 ст. 45 ГПК України сторонами в господарському процесі є позивач та відповідач. 

           Таким чином, вищезгадані особи можуть вчиняти різні за своєю суттю дії. Зокрема відповідач має право брати участь у дослідженні доказів.  
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]