Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
23.09.2016 10:39

Залучення неповнолітніх осіб до роботи в нічний час

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті встановлюється правомірність залучення неповнолітніх осіб до роботи, яка виконується в нічний час.


      Вітчизняне законодавство гарантує працедавцю різні права, яким властивий майновий або особистий немайновий характер. Чи може така особа залучати до роботи, яка здійснюється в нічний час, неповнолітніх осіб? 

    Правове регулювання вищевказаного питання відбувається за допомогою різноманітних законів. Зокрема юридична регламентація трудових відносин, функціонуючих з приводу відповідних робіт, які виконуються в нічний час, здійснюється: Головним законом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) та звичайними законами (Кодекс законів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпП України)). 

    Наймані працівники є одними з визначних учасників трудових відносин, що мають права, гарантовані їм, та виконують обов’язки, покладені на них. Вищевказані особи, працюючи за трудовим договором, водночас створюють блага, які, будучи майновими або немайновими, приносять величезну вигоду своїй унітарній Україні, яка трансформується в демократичну і соціальну державу, та її чесному народу, що еволюціонує в громадянське суспільство. 

      Трудове законодавство гарантує найманим працівникам правовий статус, що, будучи вельми багатогранним, водночас включає в себе певні елементи, одними з яких є різні за своїм юридичною суттю соціально-економічні права. Вказані юридичні можливості, будучи закріпленими відповідними законами, водночас повинні забезпечити повну економічну свободу таких трудівників, а також їх високий розвиток, як доброчесних особистостей. 

    Право на працю визнано одним з головних соціально-економічних прав, реалізовуючи яке найманий працівник може забезпечити пристойний рівень матеріального і духовного благополуччя своєї згуртованої та вмілої родини. Таку можливість вітчизняним законодавцем закріплено в юридичних нормах, охоплених ч. 1 ст. 43 Конституції України та ч. 1 ст. 2 КЗпП України. 

    Окремих осіб, які володіють згаданим правом, працедавець може залучати до робіт, що виконуються в нічний час. Безпосередня вказівка про такий факт передбачена ч. 1 ст. 54 КЗпП України. 

    Але за жодних обставин не потрібно забувати про те, що даному правилу притаманні істотні винятки. Про що саме йде мова? 

       Вітчизняним законодавством заборонено працедавцеві залучати до роботи, яка в свою чергу виконується з 10-тої години вечора до 6-тої години ранку, окремих працівників. Одними зі вказаних трудівників є неповнолітні особи, про що закріплено п. 2 ч. 1 ст. 55 та ч. 1 ст. 192 КЗпП України. 

    Таким чином, національне законодавство забороняє працедавцеві вчиняти окремі діяння, які суперечать правовим нормам і/чи моральним імперативам. Наприклад, наведеній особі не дозволено залучати до робіт, які здійснюються в нічний час, осіб, які є молодшими 18-ти років.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]