Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.05.2016 12:16

Окремі проблемні аспекти правового статусу заповідача (частина 5)

Блогер, викладач, науковець та юрист

В даній статті розглядається доцільність гарантування права на заповіт неповнолітній особі, підприємницька діяльність якої припинилася


   Загальновідомо,що окремі суб’єкти цивільно-правових відносин володіють правом на складаннязаповіту. Чи може вчиняти вищезазначений правочин неповнолітня особа,підприємницька діяльність якої припинена? 

    На моє переконання, наведений суб’єкт маєправо на складання заповіту. Дану думку я спробую обстояти за допомогою такихсуджень. 

    По-перше, право на заповіт гарантовано невсім учасникам правовідносин. Зокрема відповідно до ч. 1 ст. 1234 ЦК Українивчиняти вказаний правочин можуть тільки фізичні особи, що володіють повноюцивільною дієздатністю. Така здатність виникає з обов’язковим настанням певнихюридичних фактів. Тобто, ч. 1 ст. 34 ЦК України закріплює в собі безпосереднювказівку про те, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досяглаповноліття. Однак не треба забувати про те, що надійним підґрунтям ймовірногонадання окремим суб’єктам правових відносин такої здатності є інші юридичніфакти,  зокрема так звана «емансипація».Наприклад, згідно з ч. 1 ст. 35 ЦК України повна цивільна дієздатність можебути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцятирічного віку і хочезайматися підприємницькою діяльністю. 

   По-друге, припинення неповнолітньою особоюпідприємницької діяльності спричиняє обов’язкову появу різних за своїм змістом юридичнихнаслідків. 

Зокрема ч. 5ст. 35 ЦК України передбачено безпосередню вказівку про те, що повна цивільнадієздатність, яка надана згаданому суб’єкту, зберігається. Звідси випливає, що фізична особа, яка, не досягшивісімнадцятирічного віку, в той же час перестала займатися діяльністю, що єпідприємницькою, володіє правом на вчинення різноманітних діянь, що в своючергу є правомірними. Наприклад, такий учасник правових відносин може скластизаповіт. 

   По-третє, підприємницька діяльністьнеповнолітньої особи, припинившись, обумовить неминуче настання певнихнаслідків. Дана теза пояснюється тим,  щоправовий статус, який гарантований такому учаснику правових відносин, не будеохоплювати певні можливості. Тобто, в такого суб’єкта буде відсутнє право на вчиненнявідповідних правочинів. Наприклад, неповнолітня особа, підприємницькадіяльність якої припинена, не зможе скласти заповіт. 
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи