Солодке життя: як дітям купують новорічні солодощі в Prozorro
Закупівлі подарункових наборів для шкіл та дитячих садочків 2021.
Різдвяно-новорічний період — чи не найбагатший на подарунки час у році. Особливо для дітей: їм намагаються створити свято і вдома, і в дитсадках та школах. На привітання в класі чи групі інколи збирають гроші батьки. Тоді всім дітям централізовано закуповують і вручають подарунки — найчастіше, до Дня Святого Миколая чи Нового Року. На батьків, які із такою практикою не погоджуються, часто тиснуть. Цьогоріч в одній із запорізьких шкіл представниця батьківського комітету попросила маму не приводити дитину до школи 20 та 24 грудня, оскільки вона не здавала гроші на подарунки, які будуть вручати у ці дні. В обухівському ліцеї обговорення свята закінчилося погрозами.
З подібними ситуаціями, хоч можливо, і не в такому ступені загострення, стикалося багато родин дошкільнят і школярів. Усе більше людей усвідомлюють, що будь-які благодійні внески та примус у школі зовсім не обов'язкові. Чому здавати гроші в шкільний фонд не обов’язково, і що робити, якщо ви все ж хочете їх віддати, ми писали в нашому попередньому матеріалі.
Забезпечення шкіл і дитсадків — на плечах місцевої влади. І хоча від неї ми насамперед очікуємо фінансування ремонтів, харчування, підручників, спортивного інвентаря і такого іншого, солодкі подарунки малечі також купують за бюджетний кошт. Вони можуть бути призначені або просто для навчальних закладів, або для дітей із сімей у скрутному становищі.
У 2021 році через Prozorro закладів освіти придбали понад 774 тис. солодких новорічних наборів на 64 млн грн.
Серед регіонів-лідерів за закупівлями презентів:
• Харківщина – 163 тис. наборів на 16,1 млн грн;
• Одещина – 139 тис. наборів на 8,9 млн грн;
• Вінниччина – 92 тис. наборів на 6,1 млн грн.Вартість одного новорічного подарунка найбільше залежить від його складу (кількості та різновидів солодощів) і ваги. Тож ми не можемо стверджувати, що замовники однієї області переплачують, якщо вони купили однакову кількість солодких наборів дорожче, ніж їхні колеги з іншого регіону. Насамперед, це може свідчити, що вони купували різні солодощі.
Загалом набори важать від 250 грамів до 1 кг, однак найчастіше купують упаковки по 300-500 г. У середньому вони коштували державним структурам по 45-95 грн. Проте інколи ціни на, здавалося б, схожі замовлення суттєво відрізнялися. Найдорожчі подарунки – «Рюкзачок Тигреня» по 510 грн купили в Закарпатській області. До складу такого набору входить рюкзак і двадцять різновидів цукерок. Найдешевші подарунки по 20 грн придбав Відділ освіти Новопсковської селищної ради. Що входить до такого набору не зрозуміло, оскільки специфікація договору не містить детального переліку солодощів.
Найпоширенішою проблемою в таких закупівлях є те, що замовники оприлюднюють на Prozorro звіти та договори, за якими неможливо розібратися з товаром: які саме цукерки придбали, скільки їх в упаковці, хто виробник. Така ситуація склалася, приміром, на закупівлях Турбівського ясла-садку №2 (Вінницька область), відділу освіти, молоді та спорту Рожнятівської селищної ради (Івано-Франківська область), Комарівської загальноосвітньої школи-інтернату (Чернігівська область).
Хоча новорічні подарунки і купують коштом місцевого бюджету, але інколи до їхнього складу входить листівка з привітанням, або ж на самому подарунку міститься привітання від місцевих чиновників. Така практика була досить поширеною в Харкові та Полтаві. Минулого року, на придбаних у Харкові новорічних подарунках був напис: «З Новим Роком та Різдвом Христовим! Харківський міський голова Геннадій Кернес». Цікаво, що такі подарунки почали купувати навесні — задовго до місцевих виборів, які могли змінити ім’я мера міста. У 2021 році переможець торгів на закупівлю новорічних подарунків повинен був «додати до кожного подарунку кольорову вітальну листівку, надруковану на мелованому папері за рахунок Учасника. Текст та дизайн листівки для друку буде наданий переможцю торгів окремо».
Цього року у Полтаві на сесії міської ради депутати пропонували внести на порядок денний проєкт рішення про заборону розміщення політичної реклами чи прізвищ на подарунках. Однак цю ініціативу не підтримали інші народні обранці.
Ми вже писали про закупівлю наборів першокласників у цьому місті, коли набори придбали коштом міського бюджету, однак на пакетах надрукували прізвище мера Олександра Мамая (партія «За майбутнє») і напис «З турботою про майбутнє». Цього року на новорічних подарунках, відповідно до укладеного договору, мав бути надпис «З новорічними та різдвяними святами! З повагою Олександр Мамай». За інформацією kolo.news, у кінцевому варіанті з подарунків прибрали прізвище міського голови.
Якщо ви хочете перевірити новорічні закупівлі конкретної установи чи навчального закладу, скористайтеся публічним модулем аналітики BI Prozorro чи мапою закупівель шкіл. Можливо, школа чи садочок вашої дитини вже придбали новорічні подарунки. Звісно, батьки можуть організувати вручення подарунків і самостійно. Однак пам’ятайте, що таку ініціативу треба узгодити між усіма батьками в класі чи групі, а здача коштів має бути добровільною. Можливо, разом з іншими батьками ви вирішите замінити цю солодку традицію на нову і запропонуєте витратити гроші на щось ще.
Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цієї колонки є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
- Податкова біполярність АБО коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 18.12.2024 14:22
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1234
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1151
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 558
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 224
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 179
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9923
-
У Житомирській області збанкрутував порцеляновий завод з 200-річною історією
Бізнес 9664
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 7884
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 6376
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5165