Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.06.2022 14:22

Оновлення закону про оцінку майна: чому потрібні зміни

Президент ГО "Всеукраїнська Асоціація Фахівців Оцінки"

З часів прийняття Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» вже минуло понад 20 років.

І його оновлення дозволить вирішити кілька важливих питань. 

Оновлення методології 

Проект Закону України №7386 від 17.05.2022, який пропонує внести зміни у вищезгаданий закон, пропонує запровадити ряд корисних новацій. Зокрема - в методичному і організаційному забезпеченні практичної вартісної оцінки. 

Справа в тому, що з 2001 року, коли був прийнятий чинний закон, в професійній оцінці відбулись значні зміни. На часі - об’єднання оціночних спеціалізацій, зміцнення методичної бази і стандартизації методів оцінки майна. Це необхідно для підвищення якості послуг оцінювачами і покращення методичної основи. 

Нові особливості кваліфікації 

Практика вартісної оцінки показала, що виділення окремих спеціалізацій з оцінки рухомого майна вносить незрозумілості щодо визначення майна, яке може входити до переліку оціночних спеціалізацій. 

В проекті Закону ці невизначеності ліквідуються шляхом введення трьох  напрямів оцінки майна, за якими будуть кваліфікуватись оцінювачі:

• «Оцінка об’єктів нерухомого майна (нерухомості)»;

• «Оцінка рухомого майна»;

• «Оцінка бізнесу, інтересів у бізнесі, фінансових інструментів та нематеріальних активів».

Цілком логічно, що кваліфікаційне свідоцтво за третім напрямом, буде видаватись оцінювачу за одночасної наявності у нього першої та другої кваліфікації. 

Зараз, в рамках діючого Закону про оцінку, можна отримати окремо кваліфікаційне свідоцтво оцінювача по будь якій спеціалізації. При цьому виникає ряд непорозумінь, оскільки проведення оцінки в рамках певних спеціалізацій неможливе без знання оцінки в інших спеціалізаціях. 

Міжнародні стандарти і чому вони потрібні 

Однією з найбільш важливих новел проекту Закону, є те, що методичне регулювання оцінки майна здійснюється відповідно до: Міжнародних стандартів оцінки (МСО), які розробляються Міжнародною радою зі стандартів оцінки. 

Перехід від Національних стандартів оцінки до Міжнародних стандартів Оцінки в плані методичного регулювання дасть можливість українським оцінювачам право проводити оцінку майна відповідно до вимог Міжнародних стандартів з фінансової звітності, які базуються на МСО. 

Така норма проекту Закону вкрай необхідна, оскільки Національні стандарти оцінки не можуть оперативно змінюватись так як це притаманно Міжнародним стандартам оцінки, які постійно розвиваються і вдосконалюються. 

Прощавай, фракційна оцінка 

Ще одна корисна пропозиція - ліквідація окремої оцінки земельних ділянок та об’єктів, які на них зведені. 

До цих пір в Україні оцінка земельних ділянок і  земельних поліпшень регулюються положеннями різних законів – «Про оцінку земель» та «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» відповідно. 

Новий законопроект  передбачає, що як і у всьому світі, оцінка нерухомості – це і є оцінка власне земельної ділянки і оцінка земельних поліпшень, що на ній розташовані.

Це означає, що при здійсненні цивільно-правових угод потрібно буде лише одна оцінка нерухомого майна, а не дві, як дотепер. 

Висновки 

Є ще цілий ряд позитивних рис законопроекту, який принесе потрібні зміни. Але, звісно, є в ньому і норми, які викликають питання. Мова про ініціювання державного навчального закладу та запровадження Державного реєстру звітів про оцінку та рецензій. Не менш дивним виглядає необхідність чекати три роки для поновлення статусу саморегулювання, від дати його позбавлення. 

Сподіваюсь, в процесі підготовки до першого читання у Верховній Раді недоліки все ж будуть виправлені. Адже користі у оновленні старого закону про оцінку - в рази більше, ніж сумнівних моментів..

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи