Реформу децентралізації потрібно продовжувати і прискорити
Децентралізація триває вже п’ять років. Багато де на місцях вона дала позитивні зрушення. Відбудова доріг, ремонти у дитсадках і школах, розвиток інфраструктури.
Зокрема, громади отримали в свої бюджети зарахування до місцевих бюджетів ОТГ: 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% надходжень від єдиного податку, податку на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності, податку на майно, кошти отримані за надання адміністративних послуг, 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів та акцизний податок з роздрібного продажу пального.
Нарешті громади мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, для виконання делегованих державою повноважень надаються відповідні трансферти (дотації, освітня та медична субвенції, субвенція на розвиток інфраструктури громад). В результаті прийнятих законодавчих змін органам місцевого самоврядування надано право затверджувати місцеві бюджети незалежно від дати прийняття закону про Державний бюджет України.
Як приклад, бюджет Волочиської об'єднаної територіальної громади на Хмельниччині за роки цієї реформи зріс вчетверо, у 2018 році відремонтовано 88 км доріг, проведено капітальні ремонти освітніх закладів на 7,2 млн грн, закладів культури – на 1,6 млн. грн, працює «Мобільний соціальний офіс», який виїжджає щомісячно у кожний населений пункт Волочиської ОТГ та надає соціальні послуги немобільним групам населення – особам з інвалідністю, одинокопроживаючим, малозахищеним верствам населення.
Іншим наочним прикладом є Наркевицька селищна об'єднана територіальна громада, у якій здійснено капітальний ремонт Наркевицької амбулаторії, закуплено якісне медичне обладнання, збудовано зовнішні мережі водопостачання в усіх 16 селах ОТГ, проведено реконструкції та будівництва вуличного освітлення, проведено капітальний ремонт Наркевицької ЗОШ, здійснено ремонт їдальні Бубнівської ЗОШ, перекрито дах, ремонт фасаду Наркевицького дитячого садочку, придбано прибиральну техніку для комунального підприємства Наркевицької ОТГ.
Такі приклади непоодинокі і яскраво свідчать про те, що громади стають спроможними, ефективно планують розвиток своїх територій, фінансово незалежними, самодостатніми, а головне – здатними суттєво покращити якість життя громадян України.
Громади відчули результати децентралізації - у населених пунктах почали ремонтуватись дороги, медичні і освітні заклади, проводяться водогони, проводиться реконструкція вуличного освітлення. Реформа децентралізації дала поштовх до повноцінного розвитку громади, можливість поліпшити життя у кожному населеному пункті та країні в цілому.
Тому згортання реформи децентралізації стане «злочином» проти українського суспільства, її потрібно не лише продовжувати, а й розвивати! Це підтверджується моїм досвідом спілкування абсолютно з усіма головами ОТГ, які як один говорять мені про те, що згортати реформу децентралізації категорично не можна, а навпаки, її потрібно продовжувати і прискорювати.
Зокрема, територіальні громади окреслили ряд питань, вирішення яких сприятиме покращенню ситуації на місцях:
- передбачити збільшення у Законі України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» фінансування освітньої, медичної субвенції, субвенції спрямованої на розвиток інфраструктури громад, субвенції на соціально-економічний розвиток територіальних громад.
- повернути акцизний податок з роздрібного продажу пального до місцевих бюджетів (механізм, що діяв до 1.01.2017 року),
- підтримати прийняття Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Для якісної і всебічної реалізації цих та інших ініціатив важливою є підтримка їх Кабінетом Міністрів України. Тому сподіваюся, що в Уряді візьмуть це до уваги і сприятимуть їх вирішенню у найкоротші терміни.
Також хочу додати, що будь-яка реформа - це певний політичний компроміс. Особливо це стосується питання децентралізації. Тому для більш ефективної роботи в цьому напрямку потрібна конструктивна робота як на рівні ВР, так і на місцевому рівні через надання пропозицій щодо внесення змін у законодавство. Такі пропозиції свого часу було надано і вони стало основу законодавчих ініціатив. Назву ті, які ще потрібно ухвалити. Зокрема:
- про службу в органах місцевого самоврядування;
- спрощення процедури добровільного об'єднання громад;
- удосконалення механізму фінансування регіонального розвитку;
- щодо виборів старост.
І це – далеко не вичерпний їх перелік.
У наступному році, за планом, децентралізація має завершитися. Часу обмаль, а роботи ще багато. Тому цей час маємо максимально використати з користю, напрацювавши дієву модель спільної роботи на всіх рівнях.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386