"Казначейська" яма дедалі глибшає
«Бюджетна сфера» (освіта, медицина й соціальний захист) все більше заглиблюється в кризу «казначейських» неплатежів.
«Бюджетнасфера» (освіта, медицина й соціальний захист) все більше заглиблюється в кризу«казначейських» неплатежів. Продовжуючи щоденну боротьбу з цим свавіллям, незабуваймо, що Держказначейство є лише виконавцями волі уряду й адміністраціїпрезидента. Зарплати й платежі місцевих громад «зажовуються», бо державнийбюджет – це суцільна авантюра. Додатково його знекровлюють тендерні розкраданняй нецільове використання коштів.
Нещодавно Міністерство фінансів «потішило» звісткою про рекордне (до 410 млн.грн.) падіння залишку на Єдиному казначейському рахунку – віртуальній«банківській карті» державного бюджету України. От-от стане реальністю цинічнийжарт одного депутата, який запитавши в урядовця про залишок коштів, вигукнув:«Та ви що?! В мне вдома більше лежить, ніж у вашій казні!» Простим українцям несмішно: вчителі, медики, соцпрацівники, комунальники вже півроку живуть беззарплат. Навіть у заможному Києві.
Звісно, Державне казначейство не краде кошти,які в ньому зберігаються. Принаймні, фізично. Воно просто латає латки налатаному. Незаконно позичає гроші з рахунків місцевих бюджетів на виконаннябюджетних призначень бюджету державного, а також на покриття розривівПенсійного фонду. Коли й цього стало замало, – з менш важливих на важливішістатті вже всередині державного бюджету. Все це супроводжується відмовками прем’єр-міністрапро неслухняних виконавців, які нібито винні в невиплаті зарплат.
В листопаді почався якісно новий етап«покращення». Оскільки «зажовування» в Держказначействі вже не допомагають,Пенсійному фонду дозволили аварійне кредитуванняв комерційних банках, щоб не допустити затримки хоча б мізерних пенсій. Мабуть,це можна назвати й своєрідною «фінансовою пірамідою».
Причина пірамідування проста: Державнийбюджет-2013 зведений із завідомо нереальними цифрами і нашвидкуруч просунутийчерез парламент. Тому його виконання за 9 місяців року склалолише 69% річного плану (за доходами і видатками). Про професіоналізм і відчуттяреальності урядовців може свідчити хоча б минулотижнева заявапрем'єра Азарова про аварійний продаж додаткових об’єктів державної власності.Адже план надходжень від приватизації, – традиційна ганьба «біло-блакитної»влади, – цьогоріч виконаний аж на 9 (!) відсотків станом на 1 листопада. Олігархи Януковича нічого не купують удержави. Бо вона їм все віддає практично задарма: в оренду, концесію тощо.Як-от Запорізький титаномагнієвийкомбінат, контрольований Дмитром Фірташем.
Інший напрочуд професійнийурядовець, перший віце-прем’єр Арбузов, днями зізнався: Кабмінзатримує зведення держбюджету-2014, бо не знає, чи буде підписана Угода проАсоціацію з Євросоюзом. Насправді, як я вже відзначав,влада розраховує під маркою Асоціації додатково «виторгувати» великікредити. Причому не лише від ЄС, а й відМоскви: хто більше запропонує. Зачароване коло правового нігілізму: уряд незаконнозатримує внесення проекту бюджету до парламенту, бо не знає, чим закінчатьсяперемовини щодо звільнення незаконно ув’язненої Юлії Тимошенко. ЕкономікаУкраїни залишається залежною від безсоромної «багатовекторної» зовнішньополітичноїтурбулентності.
Втім, невиплати зарплат іборгової кризи можна було б уникнути навіть із нереальним держбюджетом. Якбийого реальні доходи не перекачувалисятак нахабно до фірмочок, наближених до урядовців та інших «регіоналів». «АВаська слушает, да ест» – так можна схарактеризувати щотижневу практикудержавних закупівель. Здається, тендерні чиновники нічого не чули про бюджетнукризу й переговори з Євросоюзом, підписуючи закупівельні контракти із захмарнимикошторисами.
Коли окрема людина краденепотрібні їй речі, незважаючи при цьому на мораль, законодавство і громадськийосуд, медики називають це клептоманією й призначають лікування. Поведінкарежиму Януковича якнайкраще характеризується терміном «клептократія». Такихтреба ізолювати від влади якнайшвидше. Якщо цього не зробити, затримки зарплатта розрахунків ризикують перетворитися на ще масштабнішу епідемію.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 144367
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21126
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7627
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 7526
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 5878