Російськи паспорти на Донбасі. Ризики та перспективи
Кремль почав піднімати ставки у російсько-українському протистоянні, і буде піднімати до тих пір, доки не отримає по зубах.
Кремль продовжує геополітичний наступ на Україну серією асиметричних ударів. Наразі найкращий момент для такого наступу. Перехід влади, дезорієнтація еліт, яким в більшості війна з РФ цікава лише в рамках електоральних розкладів перед наступними парламентськими виборами.
Чутки про те, що Росія готується почати видачу російських паспортів в невизнаних республіках Донбасу, виникали вже неодноразово, супроводжуючи мало не кожен новий виток протистояння в регіоні. Сенс цієї акції був очевидний: наявність в регіоні великої кількості новоспечених російських громадян розв'язує руки Москві для відкритого втручання з метою їх захисту.
Подібні дії вже були і в Південній Осетії, і в Абхазії, і в Придністров’ї. В усіх ситуаціях наслідком була або ескалація конфлікту (Південна Осетія, 2008рік), або цементування ситуації (Абхазія та Придністров’я). До якого варіанту Україна ближча? На мою думку, все ж до першого. Головною причиною такого скепсису є саме внутрішньополітична нестабільність України, викликана завищеними очікуваннями українців до новообраного Президента і розриви в його образі між реальністю і дійсністю.
Ще в кінці 2018 року російський президент отримав право визначати, які категорії іноземних громадян можуть отримати громадянство РФ у спрощеному порядку. Рішення, прийняте напередодні українських президентських виборів, очевидно, було розраховано насамперед на мешканців ОРДЛО, та трудових мігрантів як майбутніх «спрощених громадян».
Крім зовнішньополітичної складової, ця ініціатива вписувалася і в нову демографічну доктрину Росії, затверджену президентом 31 жовтня 2018 року. Її метою є переселення в РФ 5-10 мільйонів російськомовних громадян з країн ближнього зарубіжжя - перш за все України, Казахстану і Молдови.
У той же момент, найближчим часом очікувати особливо масового отримання російських паспортів жителями ОРДЛО все ж не варто, тому що для цього необхідно мати паспорт однієї з невизнаних республік (ця форма ID була легалізована Росією з «гуманітарних міркувань» ще в 2017 році). Кількість власників цих паспортів, становить не більше 250 тисяч майже з трьох мільйонів мешканців тимчасовово окупованих територій. Ними володіють перш за все функціонери місцевих адміністрацій і силовики, а також молодь, яка отримувала «паспорта» вже при новій владі. Решті доведеться спочатку отримати «паспорт республіки», або почекати поки Росія спростить процедуру отримання громадянства для всіх українських громадян.
Багато хто зазначає, що Кремль від масової роздачі російських паспортів стримує в тому числі і фінансовий фактор, адже поява на окупованих територіях великої кількості офіційних російських громадян призведе до додаткового навантаження на Пенсійний фонд РФ. Нагадаємо, що за російськими законами громадяни РФ не можуть отримувати пенсію нижче прожиткового мінімуму - зараз це 8846 рублів на місяць. Що вище пенсій в невизнаних республіках 3300 рублів на місяць.
На початок цього року, за оцінками місцевої влади, в ДНР проживало 2,28 млн осіб, а в ЛНР - 1,45 млн. З них значну частину становлять пенсіонери (436 тисяч - в ЛНР і 679 тисяч - в ДНР).
Однак всі ці витрати для Росії теж виникнуть не завтра. Російський Пенсійний фонд вже повідомив, що переклад на російську пенсію буде здійснюватися тільки по відношенню до громадян, які постійно живуть (тобто зареєстрованих) на території Росії. А мешканці ОРДЛО отримуватимуть російські паспорти без штампа про реєстрацію за місцем проживання.
У той же час пенсіонери окупованих територій вже мають досвід фіктивних реєстрацій, тож методи, які були використані в України, будуть понесені на благодатний грунт Ростовської області.
Проста арифметика говорить про те, що пенсіонери з окупованих територій обійдуться бюджету Рф в не менше як 100 млрд. рублів (1,1 млрд. євро). З таким навантаженням Пенсійний Фонд РФ справиться без зайвих проблем.
В результаті Кремль за відносно невеликі для себе гроші, які і так вкладає в підтримку окупованих територій, отримує громадян, яких можна у будь-який момент почати «офіційно» захищати із застосуванням повного комплексу озброєнь і засобів. В той час, як Україні залишається лише звертатись до світового співтовариства, яке обмежиться заявами про стурбованість.
Кремль почав піднімати ставки у російсько-українському протистоянні, і буде піднімати до тих пір, доки не отримає по зубах. «Паспорти» - це активне запрошення до діалогу нового Президента України Володимира Зеленського та примус до миру, на умовах Москви. Зеленський так часто наголошував, що він зробить все заради миру, що кожний день війни, буде негативно відбиватись на його рейтингу. Війна – це єдиний сценарій, який не передбачений серіалом «Слуга народу», і Путін, як розумний стратег, витягає ЗЕ у ту реальність, в якій він ніколи не був навіть сценічно, і в якій він відверто слабкий. Тут за Разумковим не відсидишся…
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв вчора о 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський вчора о 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 24.04.2025 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 24.04.2025 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 24.04.2025 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 24.04.2025 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 103
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 94
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 93
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 85
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 16266
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 11674
-
Трамп поспішає, бо і допомагає Кремлю, і штовхає його в економічну прірву одночасно
Думка 10791
-
А що ж Україна — де її винагорода за жертви і героїчний спротив
Думка 9202
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 7598