Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
04.06.2020 15:34

Вимоги до працівників відповідальних за фінансовий моніторинг

Юрист адвокатського об'єднання "Legal House", практика захисту бізнесу

Для того, щоб стати працівником, відповідальним за первинний фінансовий моніторинг, потрібно відповідати низці вимог, які встановлюються відповідними положеннями суб’єктів держфінмоніторингу.

28 квітня набрав чинності новий Закон “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення” (далі —  Закон).

Цей закон регулює порядок здійснення фінансового моніторингу. Новий закон посилює вимоги до розкриття інформації про структуру бізнесу перед суб’єктами первинного фінансового моніторингу.

Функцію фінансового моніторингу виконують суб’єкти первинного фінансового моніторингу. Це банки, страхові компанії, ломбарди, будь-які фінансові установи, учасники ринку цінних паперів, нотаріуси, адвокати, аудитори, бухгалтери, юристи та інші.

Суб’єкти первинного фінансового моніторингу зобов’язані призначати відповідального за це працівника.

Призначення відповідального працівника суб’єкта первинного фінансового моніторингу

Відповідальний працівник призначається керівником суб’єкта первинного фінансового моніторингу. Призначення відповідального працівника та перевірка його відповідності кваліфікаційним вимогам здійснюються в порядку, визначеному відповідним суб’єктом держфінмоніторингу.  Такий працівник повинен перебувати в трудових відносинах з суб’єктом на постійній основі (ст. 9 Закону).

Тобто, призначити відповідного працівника може тільки керівник, якщо цей працівник відповідає відповідним кваліфікаційним вимогам, які встановлюються відповідним суб’єктом  держфінмоніторингу.

Вимоги до кваліфікації

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

Відповідно до положення “Про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів” від 17.03.2016 р., працівник повинен відповідати таким кваліфікаційним вимогам:

- мати вищу освіту

- досвід роботи не менше одного року у відповідній сфері діяльності суб’єкта первинного фінансового моніторингу, або не менше одного року досвіду роботи у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі — Сфера діяльності).

- володіти державною мовою;

- мати бездоганну ділову репутацію;

- знати законодавство України та міжнародні стандарти у відповідній сфері діяльності;

мати сертифікат НКЦПФР на право здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.

Міністерство юстиції України

У свою чергу, відповідно до  положення “Про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України” від 18.06.2015 р., відповідальний працівник повинен мати:

- бездоганну ділову репутацію;

- вищу освіту;

- досвід роботи не менше ніж рік у відповідній сфері діяльності.

Національний банк України

Щодо вимог до відповідальних працівників в банківській сфері, то вони передбачені в положенні “Про здійснення банками фінансового моніторингу” від 19 серпня 2015 року.  До таких працівників висуваються наступні вимоги:

- повинні мати бездоганну ділову репутацію;

- стаж роботи в банківській системі у відповідній сфері діяльності не менше ніж три роки або стаж роботи на посаді керівника банку (підрозділу банку) за напрямом діяльності у сфері запобіганню легалізації кримінальних доходів/фінансуванню тероризму не менше одного року;

- знати законодавство України та міжнародні стандарти у відповідній сфері діяльності.

Отже, кожний суб’єкт державного фінансового моніторингу встановлює певні особливі вимоги до таких працівників. Найпоширенішими вимогами є наявність бездоганної ділової репутації, вища освіта та досвід роботи у вищезазначеній сфері діяльності.

В деяких положеннях можна зустріти такі вимоги, як знання міжнародних стандартів у відповідній сфері діяльності, знання української мови тощо. Тому, перед тим, як призначати відповідального працівника за первинний моніторинг, потрібно звернутися до положень відповідного суб’єкта держфінмоніторингу, та з’ясувати вимоги, які висуваються до кандидата.

Що таке бездоганна ділова репутація?

В п.5 ч. 1 ст.1 Закону, вказано, що бездоганна ділова репутація — це сукупність підтвердженої інформації про фізичну особу, що дає можливість зробити висновок про відсутність встановлених компетентними органами або судом порушень вимог законодавства, а також про відсутність судимості, яка не знята або не погашена в установленому законом порядку.

Здійснення перевірки бездоганної ділової репутації

Перевірка ділової репутації кандидата на посаду відповідального працівника здійснюється  на підставі поданих ним оригіналів документів:

- паспорта;

- трудової книжки;

- документів про освіту та/або підвищення кваліфікації;

- довідки про відсутність судимості, отриманої в органах внутрішніх справ.

За результатами такої перевірки оформлюється письмовий висновок, який підписується керівником Суб’єкта або особами, які проводили перевірку ділової репутації, після чого здійснюється призначення працівника на посаду.

Висновки

Для того, щоб стати працівником, відповідальним за первинний фінансовий моніторинг, потрібно відповідати низці вимог, які встановлюються відповідними положеннями суб’єктів держфінмоніторингу.

Необхідно мати вищу освіту, не менше одного року досвіду праці у відповідній сфері діяльності, мати бездоганну ділову репутацію, володіти знаннями про законодавство та міжнародні стандарти у даній сфері.  Якщо особа відповідає всім вказаним вимогам, пройшла перевірку ділової репутації, то вона може стати відповідальним працівником за первинний фінансовий моніторинг.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи