Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.01.2018 17:54

Як правильно звільнитися з роботи?

Юрист відділу роботи з фізичними особами ЮК "Правовий центр - Гарант"

Багато людей рано чи пізно вимушені змінювати місце роботи та звільнятися з організації, де працюють не один рік. І мабуть кожен з нас розуміє, що перед тим, як залишити колектив та піти у «вільне плавання» необхідно скласти заяву та відпрацювати два тижні

Багато людей рано чи пізно вимушені змінювати місце роботи та звільнятися з організації, де працюють не один рік. І мабуть кожен з нас розуміє, що перед тим, як залишити колектив та піти у «вільне плавання» необхідно скласти заяву та відпрацювати два тижні, що визначено у ст. 38 КЗпП України.

Але що робити працівнику, якому звільнитися треба негайно?

В житті кожного можуть виникнути форс-мажорні обставини, що впливають на звичний спосіб життя і не дають можливість у повній мірі виконати обов’язки, передбачені зазначеною статтею щодо відпрацювання двотижневого строку.

З огляду на це законодавець передбачає, що у разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Так, до умов, що зумовлюють неможливість продовжувати роботу законодавець відносить:

1)    переїзд на нове місце проживання;

2)    переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;

3)    вступ до навчального закладу;

4)  неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;

5)    вагітність;

6)  догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом;

7)  догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи;

8)   вихід на пенсію;

9)   прийняття на роботу за конкурсом.

При цьому слід зазначити, що перелік таких умов не є вичерпним і власник або уповноважений ним орган може визнати поважними і інші умови, на які посилається в своїй заяві працівник.

Крім того, звільнення за власним бажанням є не єдиним варіантом залишити місце роботи. Так, п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП визначає, що підставою для розірвання трудового договору є угода сторін (тобто працівника і роботодавця).

При цьому ініціатором такого звільнення може бути як працівник так і роботодавець, головне щоб така домовленість була зафіксована у заяві, яка складається у простій письмовій формі та підписується працівником. Сторони трудового договору можуть самостійно визначити дату такого звільнення і у працівника не виникне жодного обов'язку відпрацьовувати на підприємстві два тижні.

Необхідно додати, що у разі, якщо працівник звільняється за власним бажанням та відпрацьовує передбачені законом два тижні, протягом цього строку він має можливість відкликати свою заяву про звільнення та продовжувати роботу без жодних наслідків. А ось відкликати заяву про звільнення за угодою сторін працівник права не має.

  Коли здійснюється розрахунок?

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Треба зауважити, що до сум, які належать працівнику при звільненні слід відносити не тільки заробітну плату. Працівнику також зобов’язані нарахувати компенсацію за невикористану відпустку, яка провадиться на підставі копії наказу про звільнення.

Таким чином, звільнення є простою та водночас важливою процедурою припинення трудових відносин, оскільки звільняючись з роботи працівнику необхідно правильно обирати підставу звільнення, а роботодавцю в повному обсязі виконати свої обов’язки при звільненні працівника (Виплатити всіх сум, видача трудової книжки, тощо). 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]