Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші?
Як обрати свій напрям для інвестицій, мінімізувати ризики й створити перший капітал 2025 року?
Культура інвестування в Україні сьогодні, на жаль, перебуває на дуже низькому рівні. Насправді ж – це база, яка визначає ваш рівень життя та впевненість у гідному майбутньому.
У чому корінь проблеми?
Здається, нашими предками був залишений такий собі "заповіт": бути багатим неправильно, усі накопичення заберуть та й взагалі життя надто коротке, щоб про це думати.
Отож є три несприятливі чинники:
Не було адекватної інформації – а, відповідно, й основ для формування культури;
Негативний досвід на рівні народу – розкуркулювання, фінансові піраміди, заощадження, які згоріли “на книжках”;
Нестабільна економічна ситуація – і кращого сценарію очікувати не доводиться.
Крім того, в Україні просто немає фондів, які дозволяли б грамотно й безпечно інвестувати.
Однак це треба змінювати. Насамперед слід усвідомити, що ви – незаможна людина. Ви не інвестуєте не тому, що "не такі" і не усім бути багатими, а тому, що не знаєте, як це робити, і маєте негативні установки про гроші. Якщо ви думаєте, що гроші – це погана історія, вони до вас і не приходять. Над цим, безумовно, можна працювати, і способів тут – безліч: книжки, психологи, освітні курси тощо. Та й з інструментами для практичних дій історія ідентична.
Перші кроки в інвестуванні: з чим стикається людина?
Несприйняття, труднощі, помилки – усе це на вас чекає. Втім після проходження початкових етапів і створення свого першого капіталу отримати можна значно більше: стабільність, безпеку та впевненість у завтрашньому дні.
Зазвичай людина, яка робить перші кроки в інвестуванні, стикається із дуже великим обсягом незрозумілої інформації: термінологія, розрахунки, графіки і так далі. Не дивно, що у новачка, який щойно поринув у цей світ, може бути така собі фрустрація, певне розсіювання. Якщо ми вважаємо себе експертом у певній галузі, цілком нормально, що ми абсолютно "нульові" в іншій. Тож як себе "прокачати"? А для цього потрібно пройти певний шлях, витративши на це якийсь час.
Незнайомі формулювання і страх розбиратися у новому можуть стати перепоною, особливо тоді, коли людина не розуміє чіткість своїх цілей. Саме тому перші кроки дуже важливо робити цілеспрямовано. Це варто робити в ком'юніті, а ще краще – з наставником:
якому людина довіряє;
який є експерт у галузі;
який має свій практичний результат.
Нерухомість, бізнес чи криптовалюта? Як обрати свій напрям?
У кожного є вибір: нерухомість, фондовий ринок, ринок землі, криптовалюта, бізнес. І одразу визнаймо: безризикових інвестицій не існує. Як бути? Ми можемо лише мінімізувати ризики.
Розглядаючи напрямки в інвестуванні, слід насамперед акцентувати на доступності. До прикладу, ринок нерухомості є різноплановим: купівля, оренда, суборенда і так далі. Сьогодні дуже популярним інструментом є придбання нерухомості на Балі в Дубай.
Людині слід зрозуміти: скільки вона хоче отримати відсотків до свого капіталу, який ступінь ризику вона готова нести, скільки часу та зусиль вона готова приділяти для вивчення питання. Від цього буде залежати, який вид інвестування вона обере.
Наприклад, криптовалюта має низький поріг входу та високу волатильність. Але і ризики вищі, тому що ринок молодий і непередбачуваний: можливе як стрімке зростання, так і стрімке падіння. До того ж тут потрібно бути психологічно стабільною людиною, а це під силу не кожній.
Є дві речі, які слід усвідомити:
у крипті не можна діяти без знань та стратегії
є правила, за якими треба грати.
По суті криптовалюти – такі самі компанії, як і Tesla, і її можна аналізувати. Є графіки, які демонструють рух ціни монети та надають інструменти для аналізу ринків. До прикладу, можна сміливо та ефективно використовувати ресурс TradingView.
Також можна зробити кількісний аналіз – зібрати усі цифри по проєкту: капіталізація, який об’єм торгівлі і так далі. Це дозволить визначити реальну вартість активу і зрозуміти, чи він недооцінений, чи він переоцінений. Крім цього, можна спрогнозувати, якою буде вартість у майбутньому.
Ще одним інструментом є фундаментальний аналіз – подивитися на команду, попередні хороші кейси тощо, щоб визначити, наскільки перспективна ідея проєкту і так далі.
Розуміємо, що ринок криптовалюти пов’язаний з цифровими активами, а це не те що можна "помацати", як от цінні метали (золото), це не те, що можна відчути (придбана квартира), це не те, що можна осягнути (площа земельної ділянки). Ринок цифрових активів є інноваційним, і головна специфіка в тому, що його діяльність та результати відбуваються в інформаційному цифровому просторі. Безумовно, це молодий ринок, його загальна капіталізація менша, ніж вартість компанії Apple. Це говорить не про його дрібність, а про те, що тут дуже великий потенціал.
У свою чергу, нерегульованість ринку говорить про симбіоз потенційно високої дохідності та значних ризиків. Не забуваймо, що така ситуація відкриває вікно можливостей для різних шахрайських схем, ініційованих людьми, які охоче наживуться на відсутності знань та досвіду в інших. Ключовий аспект в тому, що людині у будь-якому випадку знадобляться специфічні знання для того, щоб розібратися і не втратити кошти. Сьогодні крипта пропонує в десятки разів більше дохідності, ніж традиційні ринки. Основні переваги ринку:
він працює 24/7, тоді як робота на фондовому ринку підв’язана під години роботи Нью-Йоркської біржі;
доступні низькі пороги входу, адже будь-яка людина практично без вкладень, інвестуючи свій час та роблячи певні дії, може створювати цифрові активи.
А який спосіб примноження власних коштів на ринку криптовалюти обрати? Треба вивчити наявні й обрати доступний для себе. У ситуації, коли людина має 5 доларів стартового капіталу, інструментів буде не так багато. До прикладу, це можуть бути аірдропи – те, що передбачає її більшу залученість в контексті часу, ніж вкладень.
Якщо у людини є десятки тисяч доларів, то інструменти збереження або примноження цих коштів при інвестуванні у криптовалюту будуть іншими. Загалом це можуть бути:
більш пасивні способи так по типу (депозити, стейкінги, фармінги).
більш активні способи (торгівля)
напівпасивні (автоматизована торгівля).
Усе залежить від цілі, відсотка, часу та ризиків, а ці показники є індивідуальними для кожного.
Створення інвестиційного портфеля, мінімізація ризиків та ефективне управління капіталом
Створення інвестиційного портфеля починається з направлення в нього частини фінансів. Можна спланувати і прорахувати, яку суму і коли людина хоче мати. Або відштовхуватися від того, що є зараз і яку суму можливо відкладати. Важливо це робити стабільно, застосовуючи певні інструменти.
Інвестиційний портфель потрібен кожному – незалежно від того, чи хоче людина активно заробляти на ринку, чи є лише пасивним інвестором. Слід формувати список надійних криптокапіталів, які в рамках одного циклу ринку можуть зрости в десятки разів і таким чином примножити наш капітал. Запорука успіху – грамотне розуміння проєктів криптовалюти й безпечне примноження коштів в розрізі довгострокових інвестицій.
Ключові етапи створення інвестиційного портфеля, які не оминути:
Знання і стратегія – людині знадобиться певна база. На жаль, без розуміння “що, як і навіщо”, є високий ризик втратити накопичення. Має застосовуватися чіткий виважений алгоритм та комплексний аналіз, а далі – справа за відточуванням своєї майстерності.
Диверсифікація – капітал варто розподілити на різні інструменти, а всередині кожного інструмента мають бути різні проєкти. Тому що є більш стабільні напрямки (нерухомість, фондовий ринок) і більш ризикові (стартапи, криптовалюта). Наш портфель має бути збалансований на предмет ризику й прибутковості.
Аналіз ринку – треба розібратися, як працює кожен із них. Важливо також слідкувати, що відбувається в економіці. Спостерігайте за конкретним активом: коли він досяг своїх цілей – його треба продавати.
Резюмуючи, не забувайте про money-management – ключовий інструмент в управлінні ризиками. Тут не працює поняття “пощастить/не пощастить”, бо усе піддається аналізу та потребує продуманих дій. Інвестуйте сьогодні, щоб збирати плоди від свідомо ухваленого рішення вже завтра.
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова вчора о 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- Військовий закупівельник у ЗСУ: нова посада для ефективного забезпечення армії Євгеній Сільверстов 03.02.2025 11:40
- Влада під час війни: кому вигідна загроза демократії? Дмитро Зенкін 03.02.2025 09:51
- Як блокчейн змінює ринок електроенергії: можливості, виклики та перспективи Ростислав Никітенко 03.02.2025 09:12
- Как уволиться из армии при наличии родственников с инвалидностью: советы Віра Тарасенко 02.02.2025 20:04
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 87
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 87
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь 76
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 69
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 69
-
Калінінград відріжуть від енергосистеми Росії: це станеться вже цього тижня
Бізнес 6672
-
Жити стане дорого. До чого Трамп веде світ та Україну
2206
-
Репер Кеньє Вест втратив контракт вартістю в $20 млн через "голу" сукню дружини на Grammy
Життя 2103
-
Критичні мінерали Трампа. Які корисні копалини зацікавили США в Україні
Бізнес 1913
-
"Хай голосують, мені все одно". Галущенко – про постанову щодо його звільнення
Бізнес 1852