Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі
Україна та Польща впроваджують модель Барнахус — простір допомоги дітям, які стали жертвами або свідками насильства.
Чверть століття тому, у 1998-му, у світі з’явився перший Барнахус («будинок дітей») – спеціалізований центр для роботи із дітьми, що стали свідками насильства чи зазнали його самі. Відтоді у цілій низці європейських країн відкрились сотні таких закладів. Ісландія, Швеція, Норвегія, Гренландія, Данія – Барнахуси зарекомендували себе тут максимально ефективно, тож цю модель захисту прав дітей продовжили переймати й інші країни. Зокрема, Україна та Польща.
Наразі у Польщі працює 10 таких центрів. В Україні ж їх поки що 13. І хоча цифри різні, у кожного з нас є унікальний досвід, яким ми готові ділитися одне з одним. Саме із цією метою у березні українська делегація, до складу якої увійшли представники державних структур та громадського сектору, відвідала Польщу.
Ця поїздка стала нагодою не лише вивчити досвід наших сусідів, але й поділитися нашими власними напрацюваннями та спробувати разом знайти відповіді на виклики, які стоять перед кожним із нас.
Барнахус – простір, де дитину чують
Щороку тисячі дітей в Україні зазнають насильства або стають його свідками. І це лише верхівка айсберга статистики. Багато з них залишаються наодинці зі своєю травмою, не знаючи, куди звернутися по допомогу і чи взагалі хтось зможе зрозуміти та підтримати.
Державна система реагування тривалий час була фрагментованою: служби діяли розрізнено, допити відбувалися у в кабінетах, не пристосованих до потреб дитини, а дитина переживала травму знову і знову. Повторне ретравмування впливало на дитину, адже її постійно повертали у ті події, вкотре нагадували про все, що відбувалось.
Щоб змінити це в Україні почали впроваджувати модель Барнахус – європейський підхід, який об’єднує всі служби, дотичні до справ, де фігурує дитина, що стала свідком насильства чи сама зазнала його.
Центри «Барнахус» — це безпечні простори, у яких із неповнолітніми клієнтами працюють підготовані психологи, слідчі, прокурори та всі служби, які задіяні в процесах допиту та доведення справи до суду.
Про травматичний досвід тут говорять через гру, малюнки та анатомічні ляльки. Усі дії відбуваються з урахуванням віку і стану дитини, без прямого контакту з працівниками поліції чи прокурорами. І головне — з повагою до дитячої гідності.
13 центрів – тисячі історій підтримки
Перший Барнахус в Україні було відкрито у 2021 році. Наразі таких центрів 13. Вони вже надали понад 3 тисячі психосоціальних послуг дітям та їхнім родинам.
Попри виклики війни, центри продовжують стабільно функціонувати — команди демонструють стійкість і фаховість, залишаючись рушієм змін у сфері захисту дітей та поступово впливаючи на трансформацію всієї системи реагування.
У 2024 році модель Барнахус було закріплено в українському законодавстві як спеціалізовану службу підтримки. Це – важливий крок, який відкриває шлях до інтеграції таких центрів у систему захисту дітей на національному рівні.
Що ми побачили в Польщі?
У Польщі зараз діє 10 центрів «Барнахус». Українська делегація відвідали один з них – у Варшаві: вивчила модель управління, систему взаємодії між службами та механізми адвокації на державному рівні. І що важливо – побачили результат та обговорили з польськими колегами чутливі, але вкрай важливі питання: «Як розпізнати глибину травми у дитини, яка ще не завжди здатна відрізнити вигадку від реальності?», «Як адаптувати терапевтичні підходи до віку, досвіду, стану кожної дитини?», «Чому навіть досвідчені фахівці можуть самі опинятися під ризиком вторинної травматизації?».
Польща демонструє ефективність у впровадженні моделі Барнахус, Україна теж має сильні сторони: це міжвідомча співпраця, законодавча база, підготовлені фахівці, стандарти етики й роботи з дітьми, які пережили насильство. Наступне завдання – забезпечити сталість. Це потребує подальшої роботи всіх дотичних.
Жодна дитина не повинна залишатися наодинці з травмою
Центри «Барнахус» – це не просто проєкт. Це – зміна культури ставлення до дитини у суспільстві. Ми прагнемо, щоб у кожному регіоні України працював такий центр. Щоб кожна дитина, яка пережила насильство, знала: вона не сама та має право на захист.
Це – не просто гасло. Це – наше спільне завдання: зробити все, аби дитина пройшла свій шлях з мінімальними травмами, отримала підтримку, а винні були покарані.
Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» реалізується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
Візит у Польщу був організований HealthRight International (Право на здоров’я) за підтримки Всесвітнього фонду «Дитинство» (Childhood) - організація, заснована Її Величністю Королевою Швеції Сільвією у 1991 році. Місія фонду – запобігання та реагування на сексуальне насильство і експлуатацію дітей. Фонд активно підтримує впровадження моделі Барнахус та дитячого правосуддя не лише у Швеції, а й в інших країнах Європи, зокрема Ірландії, Німеччині, Польщі та Молдові.
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко вчора о 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко вчора о 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький вчора о 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 231
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 143
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 134
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 120
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 30345
-
Хто такі світчери і чому вік — не привід боятись почати з нуля
Життя 5563
-
"Дитячий бонус" $5000: Білий дім збирає ідеї для збільшення народжуваності у США
Бізнес 4786
-
Японські інвестори влаштували розпродаж іноземних облігацій після мит Трампа
Фінанси 3808
-
Подружжя Решетніків і Наталка Денисенко працюють над фільмом про міфологію сучасного Києва
Життя 3431