Зроблено в Україні: які принципи мають формувати ринок деревини
У цій колонці - про основоположні принципи, які має містити оновлений законопроєкт про регулювання ринку деревини.
Тривала війна та проблеми з фінансовою допомогою від партнерів змушують Україну все більше покладатися виключно на спроможності власної економіки. Переробні підприємства платять податки, допомагають армії, експортують товари Made in Ukraine, але й самі потребують допомоги. Не ресурсами, а ефективним державним регулюванням ринку деревини. У цій колонці - про основоположні принципи, які має містити оновлений законопроєкт про регулювання ринку деревини.
Після запровадження у 2015 році мораторію на експорт необробленої деревини українська індустрія продукції з деревини значно розвинулась. Вона стала однією з ключових галузей економіки в українському експорті. Навіть під час війни це:
- більше 9500 деревообробних та меблевих підприємств;
- більше 300 тисяч працівників галузі;
- майже 19 млрд гривень щорічно сплачених податків та зборів;
- продукція з деревини та меблі - у ТОП-5 українського експорту.
В Україні вже більше 8 років триває робота з реформування ринку деревини, яка є однією з ключових складових для підприємств галузі. Однак станом на 2024 рік абсолютно очевидно, що чинного регулювання ринку недостатньо. Це не сприяє відродженню та збільшенню потужностей галузі.
Разом із тим проголосований Верховною Радою України у 2021 році в першому читанні законопроєкт №4197-д «Про ринок деревини» суттєво застарів та потребує значного доопрацювання. Це розуміння є як у представників галузі, так і у законотворців.
Яким же принципам має відповідати оновлений закон, щоб бути справді ефективним:
1. Першочергове право переробників Made in Ukraine для купівлі деревини (беремо приклад із Польщі, яка захищає власне виробництво будь-якою ціною).
2. Справедливий механізм формування стартової ціни на деревину (зараз цього немає).
3. Мораторій на експорт необробленої деревини має бути продовжений. Адже відкриття кордонів для українського лісу-кругляка не тільки підірве економічну безпеку воюючої країни, а й спричинить катастрофічне зростання рубок найцінніших українських лісів. Європейці вже виступають проти знеліснення України і впроваджують новий регламент EUDR.
4. Фіксація автоматичного механізму підвищення/зниження ціни на торгах. Ручний режим, договорняки, перетягування ковдри - мають остаточно відійти в минуле.
Коли кожна гривня, спрямована в держбюджет та на оборону країни, - на вагу золота, часу на розкачування немає. Рішення треба ухвалювати швидко та ефективно. Україна має заробляти кошти на експорті продукції з високою доданою вартістю та спрямовувати їх на оборону. Українські переробники готові нарощувати обсяги, але потрібне ефективне регулювання від держави.
- Заметки по итогам Римской конференции: вопросы возрождения Украины Вільям Задорський вчора о 18:59
- Отсрочка от мобилизации преподавателям. Изменения. Законопроект 13193 Віра Тарасенко вчора о 15:30
- Що означає історичне рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти росії» Юлія Овчинникова 12.07.2025 20:59
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський 11.07.2025 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова 11.07.2025 17:10
- Made in Vietnam, approved in Kyiv: схема по-новому Дана Ярова 11.07.2025 17:02
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах Лариса Білозір 10.07.2025 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 10.07.2025 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 10.07.2025 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 10.07.2025 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 09.07.2025 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 09.07.2025 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
-
Україна пропонує Азербайджану зберігати газ у підземних сховищах без податків і зборів
Бізнес 31165
-
Путін націоналізував одного з найбільших виробників тушонки для потреб росармії
Бізнес 6848
-
Вакарчук і Badstreet Boys відтворили пісню "911" Океану Ельзи: як звучить
Життя 5206
-
Як навчити дитину самостійності та впевненості – прості поради
Життя 4908
-
Як почати день так, щоб усе встигати: робоча формула перших 30 хвилин
Життя 4113