Чи є шанс покарати росію за екоцид та отримати компенсацію?
рф завдає значних збитків нашому довкіллю: знищує ліси та степи, моря та річки, рослинний світ та тварин. Сьогодні, дії держави-терориста в Україні – це справжній екоцид.
Таке поняття як “екоцид” використовується вже понад 45 років. Екоцид – це масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу.
Як та обраховуються збитки за шкоду довкіллю?
Для того, що стягнути від росії компенсацію за шкоду нанесену довкіллю, варто вже сьогодні (навіть рік тому це було актуально) об’єктивно оцінювати збитки, готувати та оформлювати належні докази та розпочинати подачу низки позовів у міжнародні суди.
Фіксують та обраховують збитки довкіллю Держекоінспекція та надає відповідні статистичні дані до Міндовкілля. Це відбувається за новими методиками, які у 2022 році було затверджено (7 методик). Вищевказані методики дозволяють визначати шкоду та збитки завдані землі, ґрунтам, атмосферному повітрю, водним ресурсам, природно-заповідному фонду, щодо втрат лісового фонду, акваторії та надр України.
Відповідно до попередніх підрахунків Держекоінспекції, станом на сьогодні, за час повномасштабного вторгнення рф завдала збитків довкіллю України на суму понад 2 трлн грн.
Варто зазначити що, методики за якими наша держава обраховує збитки довкіллю - це докази вини рф. Отже, всі цифри та способи обрахунку мають бути об’єктивними, виваженими та досконалими. Для того, щоб потім у суду не буду питань і підстав відмовити Україні. Суду потрібно буде продемонструвати, яка екологічна ситуація була, до прикладу, на місці влучання ракети до війни. Проте, таких даних по кожному кейсу у нас нажаль немає. Незважаючи на це, можливо порахувати, як погіршиться рівень життя громадян від початку повномасштабного вторгнення.
Слід зазначити, що Офіс Генерального прокурора України, в свою чергу, активно займається питанням притягнення до відповідальності за нанесення шкоди довкіллю та відкриває відповідні кримінальні провадження за фактом злочинів екоциду. На сьогодні розслідуються вже 104 справи. Але, єдиного визначеного механізму, як саме притягнути винних до відповідальності, станом на сьогодні ще не визначено.
За даними Держекоінспекції, найбільші забруднення внаслідок війни: шкода атмосферному повітрю, забруднення відходами руйнації, вплив на водні об’єкти.
На практиці, було незначна кількість випадків, коли держава-агресор виплатила компенсацію за злочини проти довкілля (Ірак виплачував компенсацію Кувейту за скидання 8 млн барелів нафти у Перську затоку, Нікарагуа виплачувала репарації за шкоду навколишньому середовищу Коста-Ріці після війни між країнами).
Яка інстанція розглядатиме позови про відшкодування шкоди довкіллю внаслідок дій рф?
Фактично з перших днів війни юридична спільнота почала задаватися питанням міжнародно-правової відповідальності рф за збройний напад на Україну. Відшкодування шкоди довкіллю, заподіяної внаслідок збройних конфліктів, зовсіме є новим аспектом міжнародного правосуддя.
Слід зазначити, що Римський статут, чинний з 2002 року, визначив довкілля суб’єктом воєнних дій. При цьому, Римський статут встановив високу планку для злочинів війни проти довкілля і навіть не визнає масштабного руйнування навколишнього середовища, екоциду. Проте, в Україні, беззаперечно, має місце злочин екоциду.
Римський статут Міжнародного кримінального суду — це головний документ роботи Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Він регулює роботу Суду, визначає види покарання і функції Асамблеї держав-учасників. Відповідно до ст. 5 Статуту, юрисдикція Суду обмежується найсерйознішими злочинами, що викликають занепокоєння всієї міжнародної Спільноти. Відповідно до цього Статуту, Суд має юрисдикцію щодо таких злочинів:
1) злочин геноциду;
2) злочини проти людяності;
3) військові злочини;
4) злочин агресії.
Єдиний злочин у Римському статуті, який має відношення до довкілля - військовий злочин, в якому йдеться про умисне вчинення нападу, коли відомо, що такий напад стане причиною випадкової загибелі або каліцтва цивільних осіб або шкоди цивільним об’єктам або масштабної, довгострокової та серйозної шкоди навколишньому природному середовищу, яка буде явно несумісною з конкретною і безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою.
Слід зазначити, що злочин щодо довкілля вважається вчиненим виключно у разі, коли суб’єкту вчинення відомо, що його дії призведуть до масштабної, довгострокової та серйозної шкоди довкіллю. А наслідки мають відображати саме сукупність усіх трьох факторів: масштабна, довгострокова і серйозна шкода. У разі відсутності одного із трьох зазначених елементів — склад злочину відсутній.
Українським дипломатам, урядовцям, правоохоронним органам та юридичній і екологічній спільноті ще доведеться зробити значний обсяг роботи для того, щоб росія була покарана та відшкодувала всі збитки завданні довкіллю.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 683
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 198
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8094
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3562
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3122
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2703
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2532