Чому важливо, щоб рішення АМКУ стали виконавчим документом
Фармсправи.
29 червня буде три роки як я була призначена по посаду державного уповноваженого АМКУ, визначена відповідальною за фармацевтичні ринки і почала розслідувати так звані фармсправи.
Про одну з них, а точніше, про частину, піде мова далі.
Завершивши розслідування, я внесла справу на розгляд Комітету і після численних засідань 29 вересня 2016 року було прийняте рішенням № 448-р, яким було визнано, що ТОВ «Серв’є Україна» та 1) ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», 2) ТОВ «БаДМ», 3) ПрАТ «Альба-Україна», 4) ТОВ «А’СТА», 5) ТОВ «Людмила-Фарм», уклавши відповідні угоди про дистрибуцію, вчинили антиконкурентні узгоджені дії.
В чому було порушення?
ТОВ «Серв’є Україна» і ТОВ «БаДМ», уклали угоду про дистрибуцію, умови якої призвели до необґрунтованого завищення вартості лікарських засобів, реалізованих через процедури державних закупівель у 2011-2012 роках, чим вчинили порушення, передбачене пунктом 2 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються встановлення контролю над ринками лікарських засобів групи компаній Servier, які реалізуються на території України.
За вчинені порушення було накладено штрафи на: ТОВ «Серв’є Україна» на загальну суму 1 млн. 695 тис. 691 грн; ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» - 179 тис. 723 грн; ТОВ «БаДМ» - 902 тис. 655 грн; ТОВ «А’СТА» - 423 тис.573 грн; ТОВ «Людмила-Фарм» - 25 тис. 712 грн.
Окрім ТОВ «БаДМ» зазначене рішення Комітету пішли оскаржувати до суду ще двоє відповідачів, але тільки стосовно цього відповідача ми вже дійшли до Верховного Суду. Наразі у судовому порядку оскаржують рішення ТОВ «Серв’є Україна» та ТОВ СП «Оптіма-Фарм, ЛТД», по яким справи на розгляді в Київському апеляційному господарському суді. В цих судових спорах суд першої інстанції став на бік Комітету.
Отже, ТОВ «БаДМ» подало позов до суду і майже два роки тривали судові тяжби.
1) Господарського суду міста Києва від 22.05.2017 у судовій справі за позовом ТОВ «БаДМ» про визнання недійсним рішення Комітету від 29.09.2016 № 448-р в частині, що стосується ТОВ «БаДМ» на користь Комітету.
2) Постанова Київського апеляційного господарського суду від 02.11.2017, в частині, що стосується ТОВ «БаДМ» на користь Комітету
І фінально та вже без можливості оскаржити
3) 20 червня 2018 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду підтримав Комітет, залишивши без задоволення касаційну скаргу ТОВ «БаДМ».
Що тепер?
А тепер ми маємо рішення, яке набуло законної сили та не підлягає оскарженню.
Відповідно до нього, ТОВ «БаДМ» має сплатити штраф у розмірі 902 655,00 гривень. А ще пеню, яку потрібно вираховувати базуючись на такому самому розмірі, як і штраф, але вираховувати періоди між судовими розглядами справи і включати їх у час нарахування пені. Оскільки її розмір ще не розрахований, залишимо у якості приклада просто розмір штрафу.
Отже, до Державного бюджету України мають поступити 902 655,00 гривень і пеня, яка не може перевищувати розмір штрафу.
Але тут і починається найцікавіше.
Є два варіанти розвитку подій:
1) Добровільна сплата штрафу
(Я особисто дуже розраховую на це, оскільки порушення було не тільки встановлене і доведене Комітетом, а підтримано вже на рівні Верховного Суду. Але ж будемо дивитись правді у вічі: хто і коли платив штрафи добровільно? Прикладів небагато)
2) Примусове стягнення
Як це відбуватиметься?
Комітет подає позов до суду першої інстанції за місцезнаходженням відповідача про примусове стягнення штрафу та нарахованої пені (яка не може перевищувати розміру штрафу).
І знову починаються судові тяжби.
Спочатку перша інстанція, потім друга і третя.
Це може тривати півроку, а може і рік. І от через рік Комітет отримає Наказ про примусове виконання рішення.
Тобто, Комітет при доведенні порушення ще буде чекати на досить великий проміжок часу, щоб стягнути штраф і пеню, які суб’єкт вже зобов’язаний сплатити.
Якби Комітету було надано право видавати виконавчий документ – Наказ про примусове стягнення штрафу, одразу як тільки Рішення Комітету залишалось в силі після судового оскарження, як це описано у згаданому вище прикладі, то Комітет міг б стягувати штраф до Державного бюджету не через півроку-рік, а майже одразу.
Чи є це справедливими правилами?
Я вважаю, що так.
Саме це ми і намагались передбачити в проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про захист економічної конкуренції» (законопроект № 6723 від 14.07.2017), який готується до другого читання і в цій частині він повністю відповідає моїм бажанням щодо прийняття.
Приймуть його депутати чи ми і далі будемо довго чекати на можливість стягнути штраф?
Це поки залишається без відповіді, але в дуже наявному прикладі.
- Ефект "зливного бачка" в маркетингу: чому ваші ліди називають "сміттєвими" Наталія Червона вчора о 10:30
- Рік Коня стане роком "темної конячки" Олексій Шевчук 01.01.2026 12:30
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом Анна Макаренко 30.12.2025 16:49
- Зменшення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Альона Прасол 30.12.2025 10:56
- Стабільні обсяги, зростаюча ціна: логіка ринку земель у 2025 році Денис Башлик 29.12.2025 17:11
- Чому закон часто не працює без адвоката Дмитро Ламза 29.12.2025 13:40
- Стратегія, якої бракує Україні: чому цифровий суверенітет має стати державним пріоритетом Тетяна Хабібрахманова 29.12.2025 11:46
- Воєнний стан і святкові дні – трудові права залишаються чинними Дмитро Ламза 25.12.2025 21:34
- Попит на житло молодих сімей змінюється: безпека і функціональність понад естетику Микола Марчук 24.12.2025 14:01
- Лісова галузь 2025: розворот від "схем" на 180 градусів відбувся Олександр Місюра 24.12.2025 13:03
- Коли в досудовому строки сплинули та як адвокат блокує подальше переслідування Дмитро Ламза 24.12.2025 10:51
- Чи можлива мобілізація жінок в Україні? Віра Тарасенко 23.12.2025 22:42
- Боротьба за берег озера та ліс у Дніпрі Павло Васильєв 23.12.2025 21:50
- Чому фокус на людину став новою конкурентною перевагою бізнесу? Мар'яна Луцишин 23.12.2025 13:44
- Бізнес і надалі залишать без кредитів Сергій Дідковський 23.12.2025 12:07
- Стратегія, якої бракує Україні: чому цифровий суверенітет має стати державним пріоритетом 313
- Чому закон часто не працює без адвоката 165
- Стабільні обсяги, зростаюча ціна: логіка ринку земель у 2025 році 81
- Подарунки для посадовців: що заборонено законом 38
- Зменшення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні 35
-
Продажі акумуляторів LiFePO4 зростають. Чи варто переплатити за них під час блекаутів
Технології 5300
-
20 прогнозів на 2026 рік. Чи буде втрата Донбасу, демократичний Конгрес та ШІ-пісні
2520
-
УЗ відновила електропоїзд ЕПЛ9Т-011: курсуватиме в київській агломерації – фото, відео
Бізнес 1957
-
Буданов очолив Офіс президента – перші висновки та прогнози
1116
-
Держенергонагляд перевірив дотримання графіків відключень у Києві й області: які результати
Бізнес 1045
