Самовільне зайняття земельної ділянки шляхом посіву сільгоспкультур: заходи АРМА
Взаємодія АРМА з правоохоронними органами та судом у кримінальних провадженнях про самовільне зайняття земельних ділянок шляхом посіву сільськогосподарських культур.
Самовільне зайняття земельних ділянок та використання їх для вирощування сільськогосподарських культур є доволі поширеним кримінальним правопорушенням, відповідальність за яке, залежно від розміру шкоди, передбачена ст. 197¹ Кримінального кодексу України.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, – територіальними органами Держгеокадастру відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. № 963. До речі, 9 вересня 2020 року, уряд прийняв постанову № 800, яка вносить зміни до вказаної Методики, збільшивши розрахунок збитків, орієнтовно, в три рази.
Отже, особа винна у вчиненні кримінального правопорушення притягується до кримінальної відповідальності та зобов’язана відшкодувати шкоду, завдану таким кримінальним правопорушенням.
Що ж відбувається з посівами сільськогосподарських культур, які вирощуються на самовільно захоплених земельних ділянках і яка їх подальша доля?
Сільськогосподарські культури (посіви), що вирощуються на самовільно зайнятих земельних ділянках є речовими доказами у кримінальному провадженні. Такі посіви підпадають під ознаки майна, що підлягає спеціальній конфіскації, оскільки є засобами вчинення злочину та є результатом незаконної діяльності.
З метою попередження їх приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження необхідним є накладення арешту на таке майно в порядку, передбаченому ст.ст. 100, 170 Кримінально процесуального кодексу України із забороною на вчинення дій, пов’язаних зі збиранням врожаю, окрім осіб, яким майно передане в управління (або на відповідальне зберігання).
При цьому, посіви сільськогосподарських культур (рослини) є річчю в розумінні ст. 179 Цивільного кодексу України та майном в розумінні ст. 190 Цивільного кодексу України, а тому на них може бути накладено арешт.
Під час кримінального провадження доцільним є залучення спеціалістів з метою встановлення виду та роду рослин, їх стану та фази стиглості.
Також необхідним заходом є вирішення долі таких речових доказів.
Так, згідно з абзацом 6 ч. 7 ст. 100 Кримінально процесуального кодексу України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності – за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості – для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Отже, посіви сільськогосподарських культур вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб передаються Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління.
Слід зазначити, що згідно з 4 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових. Примірний перелік такого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Реалізація активів відбувається у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 р. № 719 «Про затвердження Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах», згідно з пунктом 22 якої, право власності на актив переходить до переможця електронних торгів з моменту підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах, а одержані від реалізації активу кошти зараховуються на депозитний рахунок АРМА відповідно до частини 6 статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів (коштів, які обліковуються на депозитному рахунку АРМА) вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження.
Таким чином, від злагодженої роботи правоохоронних органів, суду та АРМА залежить ефективність правоохоронної функції держави в цілому.
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 роци? Ростислав Никітенко 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1425
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 710
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 350
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 236
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 4917
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 3437
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3424
-
"Умови сприятливіші за довоєнні". Вартість житла у Києві відповідає десяти рокам оренди
Бізнес 3213
-
Актор Дензел Вашингтон став священником: подробиці
Життя 2500