Невигідна інтернет-свобода: у ЄС вирішили знищити захищену комунікацію
Вільний доступ до інформації та засобів комунікації (обміну повідомленнями) – може відійти в минуле. Або, принаймні, сильно змінитися в порівнянні з тим, до чого ми звикли на сьогоднішній день.
Зашифровані месенджери, захищена пошта та файлообмінники, та й будь-які інструменти, які дозволяють, з одного боку, обмінюватись контентом, а з іншого – залишати цю комунікацію і ці процеси таємними, вочевидь, використовуються різними нехорошими хлопцями. І уже далеко не перший рік точаться суперечки щодо того, щоб дозволити урядам / спецслужбам читати переписки цих нехороших хлопців. Бо сьогодні зробити це не так просто, треба принаймні бавитися з рішенням суду.
Час від часу ідея забезпечення доступу спецслужб до зашифрованої переписки звучить, причому не один рік. І ось сьогодні знову згадали про те, що варто б надати доступ до зашифрованих повідомлень, причому згадали у Євросоюзі. Ніби-то це спричинили останній теракт у Відні. Уже з’явився проект документу, автори якого запевняють, що соціальні сервіси та інші провайдери несуть відповідальність за те, щоб їх інструменти не використовувались для незаконної діяльності, тероризму чи інших речей. Тому у ЄС хочуть створити інструмент для видалення матеріалів терористичного характеру.
В документі сказано, що влада ЄС підтримує необхідність використання стійкого шифрування, проте це шифрування не повинно заважати спецслужбам займатись своєю роботою. Тому власники платформ та провайдери таких послуг повинні забезпечити доступ спецслужб до переписки користувачів.
Іншими словами, месенджери і платформи повинні додати в свої сервіси бекдори – спеціальну «дірку» в коді, яка дозволить отримати доступ до даних додатку чи сервісу, в цьому випадку – читати зашифровану переписку користувачів.
За умови використання end-to-end-шифрування у месенджерах, прочитати переписку їх користувачів неможливо. Це може бути реальним лише тоді, коли розробники месенджерів передадуть ключі шифрування спецслужбам. Це саме те, чого вимагали і не добились від Telegram в Росії. А зараз виходить, що країни старих демократій також усвідомили небезпеку існування інструментів захищеної комунікації і вирішили з цим боротися.
Насправді ця боротьба триває давно і заяви про те, що варто усунути етап отримання рішення суду з організації процесу доступу до контенту, звучали ще декілька років тому і не один раз і з вуст можновладців різного рівня і з різних країн – про це говорили чиновники ФБР, високопосадовці Великобритані, Австралії. Боротьба з тероризмом – це такий собі ідеальний привід для того, щоб впровадити бекдор, заборонити захищені сервіси чи придумати щось іще. Або заблокувати окремі онлайн-сервіси. Поки це лише бесіди, проте приклад того, як бесіди перетворюються в реальні дії та закони ми маємо – закони у нашого північного сусіда і кримінальна відповідальність за «лайки» та «репости» викликають і подив, і обурення. Але не менше обурення викликають і заяви американського мінюсту від жовтня цього року про те, що шифрування в месенджерах несуть загрозу суспільній безпеці.
Ідея ЄС заборонити шифрування, точніше, нівелювати його захист, по-перше, призведе до втрати цими інструментами існуючої аудиторії, а ще - до появи нових, супер-захищених месенджерів. Ймовірно, не таких масових. Можливо, платних (що відбулось з ринком VPN, де майже не залишилось адекватних безкоштовних продуктів). І заголовок 2013 року «В будь-якій незрозумілій ситуації роби захищений мессенджер» стає реальним знову.
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко вчора о 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський вчора о 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер вчора о 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
- Проблеми з концентрацією уваги: чому виникають і чи варто бити на сполох? Ольга Малахова 29.04.2025 20:51
- Пенсійна реформа 2025 року 279
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 199
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK 174
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого 120
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності 87
-
Курська ганьба Кремля: плюси та мінуси операції ЗСУ на території Росії
Думка 9671
-
Кульмінаційний пункт позаду. Росія втратила останній шанс закінчити війну внічию
Думка 6511
-
Книга рекордів Гіннеса назвала найстарішу людину у світі. Жінка ділиться своїм секретом довголіття
Життя 5763
-
Угоду підписано: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Думка 5294
-
Хто сплатить податок із доходів на цифрових платформах: новий законопроєкт
Думка 3894