Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.07.2015 16:52

Калуська "токсична" афера. Продовження

Народний депутат України VII та VIII скликань

Епопея з махінаціями навколо вивезення небезпечних відходів з України триває.

Трохи менше року тому в статті "Калуська афера. Чому держава сплачує за утилізацію будівельного сміття?"були описані шахрайські схеми, через які з бюджету були виведені сотні мільйонів гривень, що начебто йшли на очищення України від небезпечних відходів.


Йдеться, зокрема, про великий полігон з небезпечними відходами гексахлорбензолу під Калушем. Небезпечні токсини були накопичені тут в результаті діяльності Калуського хімічно-металургійного комбінату ще за часів Радянського Союзу. 


Історія з їх вивезенням має всі шанси опинитися в одному ряду з найбільш вишуканими злочинами часів незалежності України. Уже більше двох років цю справу розслідують, але винних поки що так і не знайшли.


В результаті її розслідування були виявлені нові факти зловживань. І вони вражають не менше. Однак іноземні компанії, причетні до оборудок, виграють суди і чекають, що українські платники податків заплатять їм ще 300 млн гривень з неіснуючі послуги.   


Тим часом, чиновники Івано-Франківської ОДА та правоохоронні органи не дуже сильно стараються запобігти цьому. Щоб збагнути в чому справа згадаємо, з чого все починалося. 


Передісторія


Отже, в лютому 2010 року Президент Віктор Ющенко видав Указ про проголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка Калуська Калуського району Івано-Франківської області "зоною надзвичайної екологічної ситуації". Документ передбачав здійснення комплексу заходів щодо відселення людей, недопущення забруднення джерел питної води та локалізації наслідків забруднення в зазначеній "зоні". 


Перед припиненням повноважень Кабінет Міністрів Юлії Тимошенко встиг ухвалити рішення про виділення Івано-Франківській ОДА 398 млн гривень для здійснення заходів пов'язаних із ліквідацією наслідків надзвичайної екологічної ситуації.


Було розроблено 4 Переліки витрат. Перший - на консервацію Домбровського кар’єру на суму 51 млн гривень. Другий - на утилізацію відходів гексахлорбензолу на суму 298 млн гривень. Третій - на закупівлю медичного обладнання на суму 49 млн гривень. Четвертий - на будівництво житла відселеним жителям сіл Сівка Калуська та Кропивник Калуського району. 


Звісно, другий перелік виявився найбільш ласим шматком. Такий "подарунок" від попередників команда Віктора Януковича, яка прийшла до влади якраз в лютому-березні 2010 року, змогла оцінити в повній мірі. 


Епізод 1. Загублені аналізи


Так, у вересні 2010  року Головне управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА провело конкурсні торги – у форматі закупівлі в одного учасника. За його результатами був підписаний договір з ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" (НЦПНВ), яке зобов'язалося утилізувати 8514 тонн відходів гексахлорбензолу до кінця 2010 року. 


Для проведення відповідних робіт ДП залучило дві компанії з іноземною пропискою. Так, одна фірма - "Трейдбі Фолі Лтд" - була залучена для вивезення відходів. А інша – "Мультіфлукс Трейдінг Лтд" – повинна була провести аналіз відходів гексахлорбензолу на їх вибухонебезпечність. За це вона, до речі, отримала 4,26 млн євро (за тодішнім курсом – 46,3 млн гривень)


Як встановило слідство, про останню фірму, яка, начебто, мала проводити аналіз, ніхто взагалі не чув. Члени Комісії, яка контролювала дотримання вимог природоохоронних заходів і підтверджувала обсяги відходів, казали, що вони і вперше чують про відібрання проб на проведення аналізів.


Як потім виявилося, проби гексахлорбензолу для проведення аналізів на вибухонебезпечність взагалі не перетинали кордон України. Жодних документів, які б засвідчували факт відбору проб та проведення самого аналізу, слідчі так і не отримали.


Епізод 2. Фейкові відходи


Як відомо, з приходом до влади Януковича проблему з утилізацією відходів почали ще більше "розкручувати". 


Апетити зростали, і у підсумку уряд Азарова виділив на відповідні цілі суму утричі більшу, ніж його попередниця. Так, за результатами проведених у 2011-2013 роках конкурсних торгів - у форматі закупівлі в одного учасника - було укладено 8 договорів на загальну суму 871,8 млн гривень.


Для виконання робіт із утилізації гексахлорбензолу у 2011 році було залучене таке собі ТОВ "С.І. Груп Консорт Лтд" – маловідома фірма з ізраїльською пропискою, яка успішно виграла тендер з одним учасником. Цю "прокладку", як виявило зараз слідство, Івано-Франківській ОДА "рекомендував" колишній заступник Міністра екології та природних ресурсів України Дмитро Мормуля. 


Навряд чи когось зараз здивує і той факт, що до того моменту згадана компанія не мала досвіду в утилізації небезпечних токсинів, і не мала відповідної техніки та спеціалістів.


Про згадану фірму і особу, яка виступає від їх імені, – громадянина Ізраїлю Іллю Марчевського – раніше уже писала Тетяна Чорновол. З її розслідування стало відомо, що найнята державою фірма отримала просто таки божевільну рентабельність.


Держава так переплатила, що ТОВ "С.І. Груп Консорт Лтд" навіть не шукало оптимальних шляхів транспортування відходів ГХБ для знищення за кордон. Їм по кишені виявився і морський шлях до Польщі. І це при тому, що полігон з відходами ГХБ знаходився під Івано-Франківськом, де до польського кордону рукою подати.


Якщо вірити актам приймання-передачі, протягом 2011-2013 років  ТОВ "С.І. Груп Консорт ЛТД" через ряд субпідрядних організацій повинно було утилізувало 24,916 тисячі тонн відходів на загальну суму 871,8 млн гривень.


Утім, це дуже сумнівно. Раніше уже повідомлялося, що насправді ізраїльська фірма вивозила з України не відходи ГХБ першого класу небезпеки, а лише дещо забруднений ґрунт, де концентрація хлору складала лише 1,4%.


З Калуша замість небезпечних відходів вивозили землю, каміння, дрова і навіть траву. Такі факти були зафіксовані УБЕЗ України під час перевірки вмісту мішків, у яких перевозилися відходи.


У грудні 2013 року МВС України затримало та обшукало вантаж, який вивозився сумнозвісною фірмою через порт в місті Іллічівськ, та відібрало проби так званих відходів гексахлорбензолу.

Навіть візуальний огляд мішків показав, що всередині них замість гексахлорбензолу містилася земля з травою, каміння та інші сторонні об'єкти. 


Незважаючи на це, корабель, затриманий працівниками МВС спільно з прикордонною службою, був відпущений ще до проведення аналізів проб, які до сьогоднішнього дня знаходяться на зберіганні у спецпідприємстві, яке відбирало їх на прохання МВС України.


Зрештою, історія на цьому не закінчилася навіть після того, як кодло Януковича-Азарова залишило країну. Сумнівні виконавці державного замовлення, які, ймовірно, діяли у зв'язці з попередньою владою, продовжують вимагати гроші в уряду.


Як відомо, Департамент будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА здійснив лише часткову оплату витрат на знешкодження небезпечних відходів гексахлорбензолу. Зокрема, на суму 575,2 млн гривень.


Згадане  ТОВ "С.І. Груп Консорт ЛТД" в пошуках справедливості звернулося в суд. І зовсім недарма, як виявилося. Спочатку Господарський суд Івано-Франківської області, а потім і Львівський господарський апеляційний суд, ухвалили рішення на користь ізраїльської фірми - про стягнення з Департаменту ОДА 294,3 млн гривень.


Таке, ймовірно, можливе лише в Україні. Утім, це факт. Держава повинна заплатити ізраїльській фірмі ці 294,3 млн гривень та ще 73 тисяч гривень судового збору. 


Що робити?


Суди зараз на боці ізраїльської "прокладки" та уже згадуваного Іллі Марчевського. За словами адвокатів Івано-Франківської ОДА, він, начебто, навіть подав позов проти облдержадміністрації і в Нью-Йоркський суд. Це просто нонсенс, тому що ці правовідносини навряд чи можуть стосуватися американського суду. 


Зараз необхідно звернутися до судів заново і наполягати на перегляді рішень у зв'язку з нововиявленими обставинами. Нової інформації наразі достатньо для такого кроку.  


Як нам вдалося з'ясувати, досудове розслідування встановило, що витрати на знешкодження відходів та їх перевезення з портів України до Польщі, Великобританії, Франції, розвантаження, завантаження, логістичні послуги, ідентифікацію відходів та страхування за межами України проведені без відповідного на те підтвердження. Йдеться, зокрема, про витрати на суму 439,4 млн гривень.


Перевірки Держфінінспекції профільного діяльності відповідного управління Івано-Франківської ОДА підтверджують, що реальні витрати за вказаними послугами неможливо встановити. Чому? Тому що не представлені розрахунки (калькуляції) вартості утилізації однієї тонни відходів. Так само немає документів, що підтверджують витрати на їх перевезення з портів України. Немає і обґрунтування розрахунків інших витрат та прибутку.


Невідомо, скільки ще "сюрпризів" розкриється незабаром. За клопотанням прокуратури області наразі призначено ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА того періоду. За нашою інформацією, ревізія була розпочата 13 травня 2015 Держфінінспекцією.


Наразі також відомо про те, що за подіями навколо вивезення відходів з Калуша було порушено кілька кримінальних справ. Останнє зовсім недавно – у травні 2015 року. А так ми маємо провадження за фактом зловживання службовим становищем представників ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами". Ще одна справа була порушена за фактами розтрати бюджетних коштів в особливо великих розмірах службовими особами того ж самого ДП. Проводилося також досудове слідство по кримінальному провадженні за фактом контрабанди відходів гексахлорбензолу.


До того ж, є декілька суперечливих подій, на які ми уже звертали увагу в попередньому матеріалі. Так, ТОВ "С.І. Груп Консорт ЛТД" не виконало належним чином умов договорів. В чому це проявилося? 


Ще недавно Марчевський в листі до вищого керівництва держави погрожував, що відходи можуть повернути в Україну. Таким чином він фактично визнає, що роботи із знешкодження токсичних відходів не виконані. А це означає, що ізраїльська "прокладка" по суті не виконала в повному обсязі послуги щодо організації відповідних робіт.


Це випливає з договору від 29 серпня 2013 року. В ньому зазначається, що виконавець повинен у 2013 році надати повний комплекс послуг. В тому числі, він зобов'язаний утилізувати небезпечні відходи. Отже, вони уже мали б бути знешкоджені.


Загалом у ОДА є за що зачепитися. Так само правоохоронцям є над чим працювати. Втім, чомусь все це відбувається дуже повільно. Напевно, в бюджеті є зайвих 300 мільйонів? 


Нагадаємо також, що у березні 2015 року Верховна Рада встановила Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування обставин розкрадання державних коштів під час надання послуг із збирання небезпечних відходів гексахлорбензолу в Калуському районі у 2011-2014 роках". 


До мене, як до члена ТСК, звернувся той самий Ілля Марчевський. Він запевнив, що компанія "С.І. Груп Консорт ЛТД" готова за першою вимогою забезпечити присутність свого представника на засіданнях комісії. Крім цього, Марчевський заявив, що готовий надати всі необхідні документи, які підтверджують виконання належним чином умов договорів. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи