5 порад власнику приватної клініки
Відкриття та розвиток приватної клініки – справа серйозна. Як підприємцю оминути рифи і підводні камені та про що варто подбати у першу чергу – про це хочу написати сьогодні.
Перша порада: «Визначте ціновий сегмент в якому будете працювати»
Перш ніж відкривати власну клініку, потрібно визначитись у якому ціновому сегменті ви будете надавати послуги.
Чесно кажучи, я не надто люблю такі терміни як «преміум», «середній» та «економ»… Мені більше до вподоби такі варіанти: «дешевше не буває», «ціна-якість» (найпоширеніший сегмент в Україні) та «гроші не мають значення», у якому власне і працює моя клініка. Відповідно до цього, можна прорахувати розмір стартового капіталу.
Одразу скажу: грошей у вас має бути стільки, скільки треба, а не скільки ви маєте. І якщо їх не вистачає, наприклад для преміального сегмента, то думати краще про кредит, а не про пошук партнерів. Аби ви мали приблизну уяву про розмір потрібної суми: для відкриття такої клініки як у мене (її площа – 300 квадратних метрів), потрібен 1 мільйон євро. Таких грошей вам не дасть жоден партнер. Потрібно брати кредит. І не варто цього боятися. Кредит – чудовий інструмент для побудови бізнесу, у якому власником будете лише ви.
Друга порада: «Беріть приміщення в оренду»
Не варто одразу купувати приміщення під клініку.
Поясню чому. По-перше, через 10 років ви можете зовсім по-іншому уявляти свою клініку. По-друге, стартовий капітал краще витратити на купівлю якісного обладнання: без нього просто неможливо розвиватись. А от через 10 років, коли у вас буде багато постійних клієнтів, які вам довіряють – можна подумати і про власне приміщення.
Скажу простіше: якщо ви купите і приміщення і обладнання за мільйон євро, якого у вас немає, швидше за все у вас не буде ні приміщення, ні обладнання! Подумайте над цим.
Третя порада: «Подбайте про гроші»
Статистика говорить, що лише 30 відсотків українців мають змогу лікуватися в приватних клініках. А це значить, що клініці яка щойно відкрилась, знайти велику кількість пацієнтів не так просто.
До того ж є така річ, як «лінійка лояльності». Якщо коротко, вона означає що від моменту відкриття вашої клініки (коли про вас ніхто не знає) до моменту, коли у вас з’являться постійні клієнти-фанати, може пройти досить багато часу. Довіра людей до нового проекту здобувається дуже повільно: буквально крок за кроком. З власного досвіду скажу, що у сегменті де «гроші не мають значення», часу потрібно ще більше.
Тому раджу подбати про грошовий запас, якого вам вистачить щоби виплачувати заробітну плату працівникам та розраховуватись за оренду приміщення, поки ви не отримали довіру клієнтів. А отримати цю довіру можна лише одним шляхом – якістю обслуговування та увагою до кожного пацієнта.
Четверта порада: «На 100% відповідайте сегменту, у якому працюєте»
Прикидатись елітною клінікою працюючи на старому обладнанні – погана ідея. Якщо ви працюєте в «преміумі», то у вас навіть спідня білизна має бути преміум класу. Це, як-то кажуть, без варіантів. Ситуацію, коли зверху сорочка від Gucci, а знизу старі труси, клієнти неодмінно викриють. І це вам на користь не піде.
Тож ніколи не забувайте у якому сегменті ви відкрились. Завжди будьте чесними: і з собою, і з людьми. Якщо це «преміум» – то це має бути «преміум».
Наприклад, я особисто консультую усіх дорослих пацієнтів клініки у Києві та Львові. А перш ніж запропонувати клієнту ідеальне розв’язання його проблеми, ми збираємо консиліум, на якому присутні щонайменше десять спеціалістів! Пацієнт має бачити і розуміти, за що платить гроші.
П’ята порада: «Закрийте стару клініку»
Ваш бізнес розвивається, справи йдуть чудово і ви вирішили змінити сегмент, у якому хочете працювати, на сегмент вищого рівня. Що робити?
Раджу закрити стару клініку і відкрити абсолютно нову, у бажаному сегменті. У випадку, коли ви будете на базі старої клініки та старого обладнання продавати послуги по дорожчій ціні – гарантовано втратите старих клієнтів. А тих кого хотіли отримати – не отримаєте.
Новий проект починайте з чистого аркуша! Лише тоді на вас чекає успіх.
- Тренди нормативно-правового регулювання водневих технологій у 2024 році Олексій Гнатенко 13:36
- Як українським трейдерам успішно працювати на Nord Pool: умови доступу та юридичні тонкощі Ростислав Никітенко 12:25
- А3. За межами звіту Наталія Качан 10:00
- Важливе право на повторну ВЛК: практичний досвід і нюанси Світлана Приймак 09:54
- Адвокатські справи із корупційними злочинами: як формується відповідальність Дмитро Зенкін 09:47
- Підстави усунення спадкоємців від права на спадкування за законом Євген Морозов 09:46
- Мобілізували студента? Суд каже: незаконно Арсен Маринушкін вчора о 17:55
- Неналежне (неповне, недостатнє) обґрунтування позовної заяви: наслідки для заявника Євген Морозов вчора о 10:23
- Как получить отсрочку студентам с проблемами в ЕГЭБО Віра Тарасенко 07.12.2024 19:29
- Наслідки первинної державної реєстрації транспортного засобу без сплати митних платежів Євген Морозов 07.12.2024 08:23
- Надання Україні кредиту $50 млрд від G7 опинилося під загрозою Любов Шпак 06.12.2024 18:55
- Бронювання кінцевих бенефіціарних власників Сергій Рябоконь 06.12.2024 14:14
- Наявність обов’язку доказування підстав для вжиття заходів забезпечення позову Євген Морозов 06.12.2024 13:52
- Тренди в інтер'єрному дизайні 2025 Алеся Карнаухова 06.12.2024 11:10
- Позбавлення батьківських прав: крайній захід, де доля дитини – понад усе Світлана Приймак 06.12.2024 10:00
-
МОУ залучило 45 нових постачальників і зекономило 17 млрд грн — результати року роботи ДОТ
доповнено Бізнес 12273
-
Падіння кривавого диктатора. Шість фактів про режим Башара Асада
доповнено 5792
-
Від першого аніме у світі Толкіна і сучасної екранізації Гете до магії Івана Купала: прем'єри тижня
Життя 3493
-
Експорт українського одягу та взуття різко скоротився – голова Укрлегпрому
Бізнес 3378
-
Фантастичні зимові локації: вісім найкращих лижних курортів Італії — фото
Життя 3191