Участь у публічних закупівлях США: потенційні перешкоди
Наскільки справедливим є доступ до ринку публічних закупівель США? У травні 2016 р. Україна офіційно приєдналася до Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA), що відкриває значні можливості для українських постачальників. Членство у даній Угоді дозволяє укр
Утравні 2016 р. Українаофіційно приєдналася до УгодиСОТпро державнізакупівлі(GPA), що відкриває значні можливості дляукраїнських постачальників. Членствоу даній Угоді дозволяє українськимсуб'єктам господарювання брати участьу публічних закупівлях на даний моменту 47 державах-членах Угоди (кількістьчленів Угоди поступово збільшується):США, Канада, країни ЄС, Сінгапур, Японія,Нова Зеландія, Південна Корея та ін.
ЯкщоВи прийняли рішення скористатися новимиекспортними можливостям та спробувативзяти участь саме у закупівлях США яккраїни з одним з найбільших у світіринків публічних закупівель (кожногороку тільки лише федеральні замовникизакуповують товари та послуги у приватногосектора на суму приблизно 400 млрддол. США), слід мати на увазі, що існуєряд проблем, які необхідно оцінюватиперед тим як приймати відповідне рішення.
Так,у своєму Додатку зі сфери охопленняУгодою СОТ про державні закупівлі СШАзалишили за собою право виключити з-піддії даної Угоди закупівлі, які здійснюютьсямалим бізнесом, тобто право надаватипідтримку, яка може включати будь-якіформи преференцій, такі як ексклюзивнеправо постачати товари чи послуги, абоцінову преференцію.
Наразіу США діють спеціальні програми длямалого бізнесу (який належить жінкам,ветеранам-інвалідам збройних сил СШАта ін.) з підтримки під час здійсненняпублічних закупівель.
Такіпреференції, зокрема право виконуватидоговори про закупівлю лише малимисуб'єктами господарювання, надаютьсязалежно від вартості товарів або послуг,які планується закуповувати. Закупівліз очікуваною вартістю у діапазоні від3500 дол. США до 150 000 дол. США автоматично“резервуються” для малого бізнесу.При цьому має бути хоча б два або більше(Правило Двох) відповідальних малихсуб'єкта господарювання, які єконкурентоспроможними з точки зоруринкових цін, якості та доставки. Такавартість закупівель можливо не становитьзначного інтересу для українськихпостачальників, отже дані обмеження узакупівлях США не становлять суттєвоїпроблеми. Втім, такі програми підтримкидіють і для закупівель, які перевищуютьпороговий показник 150 000 дол. США за умовидотримання Правила двох. При цьому,важливо обов'язково враховуватиположення, що закупівлі товарів, якіперевищують 700 000 дол. США, та робіт, щоперевищують 1,5 млн дол. США, які здійснююсяпоза межами програм підтримки малогобізнесу, повинні мати плани щодо можливогоукладання з малими суб'єктами господарюваннядоговорів субпідряду.
Федеральнийуряд США визначає для замовників ціліна кожний рік для виконання програмпідтримки малого бізнесу. Наразізагальнодержавна мета здійсненнязакупівель передбачає, що принаймні23% усіх коштів, які йдуть на закупівліна федеральному рівні, мають бутиприсуджені малому бізнесу. Крім того,встановлені конкретні під-цілі закатегоріями малого бізнесу, наприкладдля малого бізнесу, яким володіютьжінки, такий показник становить 5% усіхкоштів, які йдуть на закупівлі нафедеральному рівні; для малого бізнесу,яким володіють ветерани-інвалідизбройних сил США також 5% тощо).
Щедіє важливе правило, якщо головнийвиконавець-малий суб'єкт господарюванняконтракту не є виробником товарів, якіпостачає замовнику у межах програмипідтримки малого бізнесу (резервуванняконтрактів для малого бізнесу), вінповинен постачати товари, виготовленісаме малим бізнесом. Відступлення відтакого правила можливе, якщо будевстановлено, що існує недостатнякількість малих підприємств з необхіднимивиробничими потужностями та можливостями.
Якщона федеральному порталі оголошень прозакупівлі СШАhttps://www.fbo.gov/?s=main&mode=list&tab=listВи у оголошенні побачите помітку Setaside: Total Small Business, можете зробити висновок,що дані закупівлі вже зарезервованолише для малого бізнесу. При цьому,важливо визначити, що підпадає підкатегорію малого бізнесу, адже не всетак просто. Ви можете за замовчуваннямвважати себе малим суб'єктом господарювання,втім для цілей участі у публічнихзакупівлях США існують інші вимогизалежно від сфери, де здійснює своюдіяльність суб'єкт господарювання. Длябільшості галузей малий бізнесвизначається залежно від кількостіспівробітниківпротягомостанніх12місяцівабосередньорічногодоходузаостаннітрироки(показникиєрізнимизалежновідгалузі,уякійздійснюєтьсядіяльність). Є спеціальнийінструмент визначення, чи є Ви малимсуб'єктом господарювання для цілейпублічних закупівель(https://www.sba.gov/tools/size-standards-tool?ms=nid4060).
Якщо уоголошенні про закупівлі Ви побачилинаступне формулювання “Theassociated North American Industrial Classification System (NAICS)code for this procurement is 311999 with a small business sizestandard of 500.00 employees”, Ви маєтезрозуміти, що саме для даного коду NAICS(описує галузь тавиддіяльності,що здійснюється) чисельністьпрацівників на підприємстві, для тогощоб воно було визначено в якості малого,становить 500. Для іншого коду NAICS (кодвизначає саме підприємство, колипроходить процедуру реєстрації дляучасті у закупівлях) кількість працівниківможе бути іншою.
Крімтого,малийбізнес для цілей публічнихзакупівельвизначаєтьсяуСШАза умов:
суб'єктгосподарювання отримуєприбуток;
маємісцездійсненнясвоєїдіяльностіуСША;
працюєвосновномууСШАабовноситьзначнийвкладуекономікуСШАшляхомсплатиподатків чивикористанняамериканських товарів,матеріаліваборобочоїсили.
Вказаніознаки значно ускладнюють безпосереднюучасть українських постачальників узакупівлях США, що здійснюються у межахпрограм підтримки малого бізнесу. Крімтого, аналіз оголошень на федеральномупорталі дозволить українським учасникамвизначити, чи для Вашого товару абопослуги лише ціна є критерієм оцінки.Адже часто у оголошеннях про закупівлі у США робиться акцентна важливості нецінових критеріїв,таких як досвід виконання подібнихдоговорів або умови доставки тощо.
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина вчора о 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська вчора о 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01.07.2025 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 592
- Реформа "турботи" 257
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 246
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 163
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 119
-
Фрукти та овочі покращують якість сну на 16%, кажуть науковці: деталі
Життя 17928
-
Гладка шкіра без зморщок: дев’ять продуктів, які містять велику кількість колагену
Життя 15019
-
Що буде з Україною без зброї США. Три сценарії та нова роль Європи
11455
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 9689
-
Росія запустила завод з виробництва патронів для автоматів Калашнікова у Венесуелі
Бізнес 8301