Юридична перевірка нерухомості перед придбанням
В Україні "простих" об’єктів нерухомості практично немає. Як убезпечитися від негативного впливу історії об’єкту на нового власника?
В Україні «простих» об’єктів нерухомості практично немає. Майже кожний об’єкт має свою історію створення, зміни власника і спорів.
Як убезпечитися від негативного впливу такої історії на нового власника? Ідеального захисту, нажаль, немає. Але що точно можна (і треба) зробити, так це провести якісну і повну перевірку правового статуту та історії об’єкту нерухомого майна, яким зацікавився потенційний покупець (тобто провести так званий due diligence).
Результати такої перевірки надають потенційному покупцеві повну інформацію про об’єкт, його правовий статус, особливості переходу права власності і про історію його створення. Ця інформація надасть можливість покупцеві прийняти зважене рішення щодо придбання чи не придбання об’єкту, а також допоможе правильно оцінити інвестиційні ризики угоди.
Ось блоки інформації про об’єкт, які обов’язково потрібно дослідити, щоб більш-менш мати повну картину:
- Історія створення об’єкту. Важливо з’ясувати, хто і коли побудував цей об’єкт, на підставі яких документів, і чи були пов’язані з цим судові процеси. Наприклад, якщо об’єкт був побудований, а документ про його прийняття в експлуатацію скасований, а потім відновлений за рішенням суду, то треба ретельно зважити ризики його придбання.
- Попередні власники. Необхідно дослідити безперервний ланцюг переходу права власності на об’єкт від моменту його створення і до теперішнього власника. Це одне із найскладніших завдань, оскільки рідко коли у останнього власника зберігається вся документація на попередніх володільців. Однак з’ясувати її можна, наприклад, через розширений витяг з Реєстру речових прав, який видає реєстратор, або через адвокатські запити.
- Правовий статус об’єкта. Тут важливо проаналізувати яким чином оформлено право власності на останнього власника, на підставі яких документів, чи виконані ним всі умови набуття права власності. Також треба перевірити всі наявні судові провадження щодо об’єкту і щодо власника, оскільки їх вплив на право власності може бути визначальним.
- Технічна складова. Мова йде про перевірку фізичних характеристик об’єкту та його взаємозв’язок із оточуючим будинком, територією, земельною ділянкою. Важливо переконатися, що придбавається саме той об’єкт, який вам показали (а не той, на дверях якого є табличка із таким же номером приміщення) і який відображений у технічному паспорті. Вкрай важливо переконатися, що після придбання доступ до цього об’єкту не буде заблокований (наприклад, якщо виявиться, що коридор, по якому можна потрапити у приміщення, насправді не коридор, а інше приміщення, власник якого умисно заблокує вам доступ).
Проходження цих чотирьох етапів дослідження у більшості випадків надасть вам об’єктивну інформацію про об’єкт інвестування.
Чи слід використовувати он-лайн боти для перевірки? Такі боти доволі ефективно збирають інформацію з відкритих джерел. Враховуючи те, що практично всі джерела необхідної інформації про новобудови вже відкриті (нещодавно навіть Держархубудінспекція відкрила свої дані), то зібрана ботами картинка повинна бути повною. Це часто допомагає у проведенні якісного due diligence, однак доручити он-лайн боту самостійне проведення юридичної перевірки поки що можна хіба щодо нескладних об’єктів (квартира у новобудові, паркомісце).
Слід підкреслити, що цінність юридичної перевірки об’єкту нерухомості полягає не у вмінні швидко зібрати інформацію з відкритих джерел (хоча це теж важливо), а саме у вмінні правильно «читати» наявні документи, вірно співвіднести отримані дані і розумно їх оцінити.
- R&D на виробництві: як взаємодія підрозділів сприяє інноваціям Єгор Осадчук вчора о 16:34
- Актуальные проблемы украинцев в Испании Світлана Приймак вчора о 14:35
- Восстановление прав собственности на недвижимость в Украине после войны Дмитро Зенкін вчора о 14:11
- Вихід бізнесу на нові ринки у 2024 році Даніелла Шихабутдінова вчора о 13:22
- Отсрочка от мобилизации: что делать в случае отказа? Віра Тарасенко 19.09.2024 22:23
- Ціни на нерухомість в Україні: фактори впливу та прогнози Раміль Мехтієв 19.09.2024 15:52
- Найкритичніша зима: чому уряд має знову заборонити експорт дров та паливної сировини Юрій Дюг 19.09.2024 15:42
- Легализация огнестрельного оружия в Украине: мировой опыт и перспективы Дмитро Зенкін 19.09.2024 14:44
- Гаагский трибунал и дела по военным преступлениям: как проходит процесс? Світлана Приймак 19.09.2024 13:40
- Українська Воднева стратегія - 2050: виклики на шляху до енергетичної незалежності Олексій Гнатенко 18.09.2024 23:32
- Підтвердження неможливості виконання платником податків своїх обов`язків Євген Морозов 18.09.2024 19:50
- Студенти іноземних ВНЗ "поза законом"? Вікторія Бикова 18.09.2024 13:20
- Трудові права у контексті сучасної гіг-економіки: як захистити себе Дмитро Зенкін 18.09.2024 13:05
- Виконавче провадження – це просто Павло Васильєв 18.09.2024 12:31
- Пастка для довірливих Євген Магда 18.09.2024 09:40
- Найкритичніша зима: чому уряд має знову заборонити експорт дров та паливної сировини 485
- Скасували продаж іпотечної квартири та повернули нерухомість клієнту 443
- Пастка для довірливих 192
- Вплив модерування чатів у Telegram на безпеку українських компаній 90
- Тайвань як стрес-тест для архітектури безпеки в АТР: наслідки для глобального світопорядку 83
-
Рейтинг найсильніших армій світу у 2024 році: яке місце посідає Україна
Інфографіка 19566
-
Вихід на міжнародні ринки: мати якісну продукцію замало
Думка 8010
-
Майже весь український ільменіт експортується до США та Мексики – ОГХК
Бізнес 3953
-
Як Україна може стати планом Маріо Драгі з порятунку економіки ЄС
Думка 3796
-
Росія втратила одного з найбільших покупців вугілля в Азії
Бізнес 3567