Як уникнути судових тяжб? Варіанти позасудового вирішення спорів
Пропонуємо розглянути способи ведення бізнесу, які максимально віддалені від судових тяжб.
Зокрема, на етапі планування бізнесу необхідно підходити системно до обрання виду господарської діяльності, при цьому свій вибір здійснювати з врахуванням положень чинного законодавства та судової практики, оцінюючи ризики, зокрема:
– визначитися із схемою ведення бізнесу;
– обрати організаційно-правову форму здійснення господарської діяльності (як до прикладу ФОП, ПП, ТОВ, АТ, тощо);
– визначитися із системою оподаткування;
– розробити установчі документи;
– розробити форми первинних та внутрішніх документів (наказів, положень, журналів, тощо), які будуть надійними ланцюгами Вашого бізнесу;
– розробити певний перелік типових договорів;
– здійснити державну реєстрацію суб’єкта господарювання та постановку на облік в податкових органах, тощо;
– отримати всі необхідні дозволи та ліцензії, реєстрацію потужностей, тощо;
На етапі ж ведення бізнесу, пропонуємо взаємодіяти із потенційними контрагентами наступним чином:
– перевіряти інформацію у відкритих реєстрах (як до прикладу: https://usr.minjust.gov.ua/; https://erb.minjust.gov.ua/; http://www.reyestr.court.gov.ua/; http://sfs.gov.ua/businesspartner тощо). Державою створено багато безкоштовних інструментів, які допоможуть дізнатися цінну інформацію щодо своїх бізнес партнерів;
– вести переговори та вступати у відносини з потенційними партнерами, опираючись на приписи закону та судової практики;
– перевіряти реєстраційні та/або статутні документи контрагента, впевнитися, що у підписанта наявні юридичні повноваження;
– якщо угода має високий ступінь ризику для Вашого бізнесу, проводити останню із використанням інструментів юридичного захисту, зокрема застави, іпотеки, поруки, гарантії, завдатку, страхування, неустойки, тощо.
У разі довго строковості відносин, рекомендуємо регулярно перевіряти не тільки фактичне виконання контрагентом своїх зобов’язань, але і реєстри, зазначені вище. Наявність нових процедури ліквідації підприємства, наявність не закритих виконавчих проваджень, судових проваджень можуть вказувати на виведення коштів або проблеми з бізнесом контрагента.
Виконавши все вищенаведене, власник бізнесу зможе наблизитися до крилатої фрази «Краща війна – це та, яка не відбулася».
Проте, все ж таки, повністю уникнути конфліктних ситуацій із контрагентами, або державними органами, нажаль, неможливо. І доводиться звертатися за юридичною консультацією. Життя – річ складна та непередбачувана. В такому випадку пропонуємо діяти за наступним алгоритмом врегулювання спору, як до прикладу із проблемним контрагентом:
перевірка та аналіз документів. На цьому етапі важливо здійснити належний правовий аналіз всіх документів (наявність оригіналів, підписів, печаток, перевірка первинної документації, бухгалтерського обліку, тощо), оцінити всі сильні та слабкі сторони;
– письмово викласти суть Ваших вимог у формі претензії (ст. 222 Господарського кодексу України) та направити останню контрагенту. Хоча досудове врегулювання спору не є обов’язковим, нерідко, отримавши у письмовому вигляді суть Ваших вимог із належними доказами, проблемні партнери переоцінюють ризики та схиляються до виконання своїх зобов’язань. В такому випадку вдасться реалізувати афоризм Цицерона «поганий мир кращий за добру сварку». Проте не потрібно довго очікувати відповіді на претензію, адже останню Ви можете ніколи не отримати;
– спробувати провести усні переговори із контрагентом з акцентуванням Ваших сильних сторін у конфліктній ситуації, якщо останній цінує ділові відносини із Вами, конфлікт може бути вирішений за лічені години. Проте, нажаль, таких випадків буде не більше 20% у Вашій господарській діяльності;
– окремо, звертаємо увагу на інститут медіації (вид альтернативного врегулювання спору, метод вирішення спору із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту), який держава намагається впровадити вже на протязі декількох років, проте на сьогоднішній день ще знаходиться на стадії законопроектів (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=68877). Отже, про цей інструмент необхідно пам’ятати та мати його на увазі на майбутнє, після його впровадження;
– якщо вищенаведене не дало бажаного результату, все ж таки необхідно здійснити переоцінку ризику потенційної судової справи, виходячи із наявних документів та відповіді на претензію (якщо така наявна) або результатів переговорів, та здійснити планування подальшої стратегії.
Навіть якщо всі вищезазначені засоби вичерпані, часто, сторони конфлікту, приходять до його вирішення під час судового розгляду, але вищевказаний варіант розвитку подій потребуватиме більш глибокого аналізу справи, планування стратегії дій, які необхідно втілити в життя, для задоволення Ваших інтересів та досягнення поставленої мети.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386