Як аграрний бізнес стає жертвою рейдерства і як цьому запобігти
Що таке аграрне рейдерство, як воно відбувається та як фермеру захистити землю, майно і бізнес від шахраїв — поради з юридичної практики.
Що таке аграрне рейдерство, та як вберегти свій бізнес від нього? Які помилки аграріїв можуть призвести до захоплення ферми та втрати своєї справи? І за чим потрібно слідкувати, щоб не стати жертвою злочину?
Пам’ятаєте Терентія Пузиря, головного героя трагікомедії Івана Карпенка-Карого “Хазяїн”, котрий махінаціями забирав землю та інше цінне майно у селян?
З першого погляду, забирання сільськогосподарського інвентарю та ділянок силою чи хитрістю здається пережитками минулого. Однак і сучасний агробізнес може стати жертвою таких “Пузирів”. На жаль, маю чимало прикладів зі своєї юридичної практики, коли помилка власника землі в документах спричиняла аграрний конфлікт. Наприклад, коли вчасно не приватизували ділянку чи не оновили договір.
Тому не зайвим буде розповісти, як не стати жертвою махінацій та вберегти свій бізнес.
Що є рейдерством?
Як свідчать дані Опендатаботу, у 2024 році було подано 1772 скарги до Офісу протидії рейдерству, та з кожним роком стає все більше звернень саме від бізнесу[1] . Українські родючі землі та агропідприємства часто привертають увагу шахраїв.
Рейдерством є будь-які незаконні дії, спрямовані на привласнення та захоплення чужого майна:
- підробка документів, внесення змін до державних реєстрів без відома власників бізнесу, фіктивна передача корпоративних прав (корпоративне рейдерство);
- фізичне забирання врожаю, техніки, знищення речей, шахрайство (майнове рейдерство);
- захоплення землі, анулювання оренди, підробка документів щодо ділянки, махінації з реєстрами (земельне рейдерство);
- доведення до банкрутства шляхом скуповування боргів (рейдерство через справу про банкрутство).
Посадові особи з органів державної влади чи місцевого самоврядування також нерідко є співучасниками розроблених схем і допомагають вносити зміни в реєстри “на замовлення” аферистів.
Законодавством України не дано конкретного визначення поняття “рейдерство”. Поки що немає окремої статті Кримінального кодексу України з таким складом злочину. Однак вищевказані протиправні дії можуть бути шахрайством, підробкою документів чи корупційним правопорушенням і передбачати кримінальну відповідальність.
Поширені помилки аграріїв
Ігнорування юридичних питань обходиться занадто дорого.
Наприклад, власники бізнесу не перевіряють старі документи. Уявімо фермера, який орендує велику ділянку та постійно заробляє на продажах сільськогосподарських товарів. Він не помітив, що строк договору сплив, а власник вже знайшов нового орендаря. У результаті фермер втрачає врожай, адже ніяких правових підстав для його роботи на цій землі більше немає.
Також підприємці байдуже ставляться до перевірок потенційних контрагентів і статутних документів товариств. Так вони ризикують продати частку свого бізнесу аферистам чи конкурентам, бо легко допустили сторонніх у ТОВ.
Ще одна фатальна помилка – не оновлювати документи про право власності на землю. Наприклад, якщо не замінити сертифікати на паї та не зайнятися переоформленням, можна залишитися ні з чим. Адже місцеві посадовці з сільрад, які розпоряджаються такими паями, легко “подарують” їх рейдерам.
Як вберегти своє майно від рейдерства
Наполегливо раджу кожному власнику бізнесу постійно перевіряти дані про себе в реєстрах та стежити за оновленнями законодавства. Вчасно оновлюйте документи на ділянки та пильнуйте, чи не сплили строки договорів.
Приділіть увагу корпоративним договорам між співвласниками та звертайте увагу на положення статуту про порядок відчуження часток бізнесу. Ви маєте чітко знати, яким шляхом це можна зробити. Інакше є ризик появи сторонніх осіб у товаристві.
Якщо вам пропонує співпрацю новий контрагент, детально вивчіть всю інформацію про нього та його зв’язки. Адже незнайомець може бути пов’язаним із конкурентами та шахраями.
Подбайте про схоронність документів, створіть надійні паролі та увімкніть подвійну автентифікацію на всіх пристроях. Адже, на жаль, рейдерські захоплення починаються саме з підробок підписів. Ще наполегливо раджу підписати договори про нерозголошення з найманими працівниками та підрядниками.
А також контролюйте фінанси свого бізнесу та вчасно розраховуйтеся з кредиторами.
У випадку, коли сталося незаконне відчуження землі, негайно звертайтеся до правоохоронних органів і за професійною правничою допомогою. Адвокат допоможе скласти ефективну стратегію захисту ваших прав, і зберегти цінне майно.
Також якщо ви помітили зміни в реєстрі, які ви не здійснювали, варто направити скаргу до Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції. [2]
Агрорейдери не сплять і залюбки можуть влаштувати необачному аграрнику “пузиризацію”! А щоб з агробізнесом не сталося жодних неприємних сюрпризів, довірте його супровід юристам.
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова вчора о 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар вчора о 14:00
- Бюджет-2025: "закордон нам допоможе" Любов Шпак вчора о 13:33
- Революція безпеки Валентин Митлошук вчора о 10:20
- Кабмін-шатл: змінилися крісла, але не пілоти Дана Ярова 14.07.2025 17:12
- HR-документообіг: коли кожна хвилина – це репутація Олександр Вернигора 14.07.2025 16:52
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу Юлія Мороз 14.07.2025 15:05
- Виклики і успіхи у врегулюванні авіаційних страхових спорів Сергій Дзіс 14.07.2025 14:32
- Що означає URC2025 у Римі для енергетики України та ЄС: підсумки та аналітика Ростислав Никітенко 14.07.2025 11:11
- Молдавський експеримент: коли іноземні експерти замінюють народний суверенітет Юрій Григоренко 14.07.2025 10:19
- Заметки по итогам Римской конференции: вопросы возрождения Украины Вільям Задорський 13.07.2025 18:59
- Что меняется в отсрочке для преподавателей: разбор законопроекта №13193 Віра Тарасенко 13.07.2025 15:30
- Що означає історичне рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти росії" Юлія Овчинникова 12.07.2025 20:59
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський 11.07.2025 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова 11.07.2025 17:10
-
50 000 грн при народженні та 7000 грн щомісяця: уряд схвалив нову підтримку родин з дітьми
Фінанси 13405
-
У медзакладах Києва відбулися обшуки: БЕБ розслідує махінації з eHealth – фото
Бізнес 8744
-
Zeekr зникне з Нью-Йоркської біржі: Geely викуповує компанію повністю
Бізнес 8055
-
На Київщині запустять зразкові автобусні маршрути: пілот – до Білої Церкви
Бізнес 7652
-
Німеччина готує скорочення соцвиплат. Мерц: Люди мають працювати
Фінанси 7085