Тренди ринку металопрокату в Україні: ціни, вплив дефіциту електроенергії та перспективи
Ціна на метал та робота в дефіциті електроенергії: тренди ринку металопрокату України та чи очікувати несподіванок у другій половині 2024 року
Сьогодні розповім про стан ринку металопрокату України та основні тренди, що панують у 2024 році. Порівняю їх з минулорічними тенденціями.
Тренди
На початку 2024 року, зокрема в першому кварталі, ми відчули значне збільшення попиту. Попит зріс на більше ніж 50% порівняно з першим кварталом 2023 року.
Це пов’язано з тим, що перший квартал 2023 року був важким для будівництва. Масові блекаути призупинили діяльність багатьох бізнесів, які не змогли пристосуватися до ситуації.
Ще одним значущим трендом стало активне споживання металопрокату з лютого 2024 року у зв'язку з будівництвом фортифікаційних споруд та укріплень. Активізація будівництва та відновлення інфраструктури, спорудження енергоукриттів, а також збільшення обсягу реновації зруйнованого житла призвели до зростання попиту на сталь. Це особливо помітно за сегментом арматури, ємність якого зросла майже вдвічі, та товстолистового прокату.
З лютого по квітень цього року ми спостерігали значний попит на сітку для будівництва та укріплення окопів. За три місяці споживання катанки (сировини для сітки) на ринку України становило 20 тисяч тонн.
Ще один тренд - активне споживання металопрокату в галузі житлового будівництва, особливо в західних регіонах. Лідерами зростання стали Львівська та Івано-Франківська області. Також спостерігаємо зростання споживання у сфері будівництва готельних комплексів у Закарпатській, Івано-Франківській та Львівській областях. Нове будівництво потребує великої кількості металу, особливо на початковому етапі.
З травня 2024 року значним викликом стала робота в умовах дефіциту електроенергії. Великий виробник Арселор Міттал Кривий Ріг змушений імпортувати електроенергію з Європи, щоб забезпечити безперебійне постачання. Раніше я писав, що дефіцит електроенергії може зменшити обсяги виробництва металопрокату в Україні, спричинити дефіцит деяких категорій та підвищити ціни. Однак українські металовиробники вже пристосувалися до цього виклику.
Ще один тренд — стабільність цін на металопрокат. Наприклад, ціна на арматуру майже не коливалася у першому півріччі 2024 року. Якщо порівняти з 2021-2023 роками, то побачимо значну різницю. Ціни на металопрокат дуже зросли на початку 2022 року після повномасштабного вторгнення і поступово знижувалися до кінця сезону. У 2023 році світова рецесія вплинула на падіння цін на всіх ринках металу. Низький попит у Китаї спричинив значне падіння цін, яке трималося весь сезон. На початку 2024 року ціни зросли на 10%, але попит на світових ринках залишається низьким, тому ціни стабільні.
Якщо говорити про регіональний попит, то у травні цього року ми спостерігали значне падіння попиту у Сумській та Харківській областях через часті обстріли. Багато людей виїхало з Сум, залишивши пусті оселі, що зменшило попит.
Лідерами споживання металопрокату залишаються Київська, Львівська та Дніпропетровська області. Щодо житлової забудови, то першість тримає Львівська область. Попит на квадратні метри впливає на запуск будівельних процесів, які там йдуть значно активніше.
Прогнози на друге півріччя 2024 року наступні та ризики, які можуть вплинути на ринок металопрокату:
Очікуємо зростання попиту на металопрокат завдяки активізації будівництва другої та третьої ліній оборони.
Збільшиться попит, зокрема, на залізобетонні конструкції та метизні вироби, такі як сітка для укріплення окопів та будівництва габіонів.
Щодо ризику. У разі погіршення ситуації з відключеннями електроенергії попит може впасти через неможливість виконувати будівельні роботи.
Існує ризик падіння попиту через неможливість підприємств бронювати більше 50% працівників-чоловіків.
Очікується збільшення притоку валютної виручки через розширення морських кордонів експорту для металопрокату.
Стабільне зростання цін на металопрокат через поступове зростання світових цін. Тому, якщо маєте де зберігати металопрокат для ваших проєктів, то його варто купувати раніше.
- Вибір на користь сильнішого Євген Магда 13:42
- Транскордонне регулювання водневих угод: нові виклики для ЄС та України Олексій Гнатенко 13:03
- Збут наркотиків організованою групою: ключові аспекти відповідальності Дмитро Зенкін 12:10
- В наш час піар – це все Інна Тищенко 12:00
- Вітчизняний бізнес в борговій ямі. Уряд спостерігає Андрій Павловський 10:58
- Наслідки пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення Євген Морозов 10:22
- Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні Сильвія Красонь-Копаніаж 10:18
- Чи мають право неприбуткові організації залучати у свою статутну діяльність ФОП/ЦПД? Лілія Вірьовкіна 02:34
- Місто Умань: його біль вилікує שִׂמְחָה (“радість”) Олександра Смілянець вчора о 19:03
- Порушення правил експлуатації комп'ютерних систем в Україні Іван Бєдний вчора о 15:44
- Як захистити свої права у справах проти ТЦК: ключові юридичні поради. Випуск 1 Павло Васильєв вчора о 15:35
- Прийняття спадщини: сучасні виклики, нюанси та уроки міжнародної практики Світлана Приймак вчора о 14:46
- Поділ спадщини між спадкоємцями, які прийняли її на праві спільної часткової власності Євген Морозов вчора о 10:31
- Кібернасильство як форма домашнього насильства: як розпізнати і що робити? Дмитро Зенкін вчора о 09:54
- Процедура виконання виконавчого листа чи судового наказу: права сторін Павло Васильєв 09.12.2024 16:55
-
Ваша особистість змінюється, коли ви говорите іноземною мовою — дослідження
Життя 9448
-
Росія виводить війська. Як поразка Кремля в Сирії вплине на війну в Україні
8853
-
Як США змусити Путіна до миру? Ось які інструменти є у Трампа – The Atlantic
4748
-
Росія починає втрачати контроль у ще одній групі країн
Думка 4397
-
Китай не зміг врятувати сирійську владу. Для України це черговий сигнал
Думка 4034