Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
27.01.2021 08:01

Кому та як можна списати недоїмку по ЄСВ у 2021

Керуючий партнер Trustme Law Firm, голова комітету UNBA NextGen, заступник голови комітету з інтелектуальної власності НААУ

У 2021 з’явилася нова можливість списати заборгованість за ЄСВ для ФОП. Читайте як це правильно зробити.

Фізичні особи-підприємці зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок (надалі – ЄСВ) щомісяця. Це стосується і тих періодів, коли діяльність фактично не здійснювалася, а також стосується осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність (адвокати, нотаріуси тощо). Проте у 2021 з’явилася можливість списати заборгованість за ЄСВ для таких осіб. Читайте далі як це зробити.

Нагадуємо, що раніше «сплячі ФОП» не зобов’язані були сплачувати податки. Проте у 2017 році введені в дію норми, що зобов’язують ФОПів, які не отримують дохід від діяльності сплачувати ЄСВ, яке нараховується з 1 січня 2017 року.

У 2021 році «сплячі ФОП» отримали можливість списати нараховану заборгованість з ЄСВ на підставі встановлення пільгового періоду у який податковий орган приймає документи для списання.

Пільговий період встановлений Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 04.12.2020  № 1072-IX. 

Таким чином, у пільговий період ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування (особи, які не подавали окремої заяви на обрання податкового режиму),  мають право списати суму заборгованості зі сплати ЄСВ. Не мають право на списання заборгованості ФОПи, які обрали одну з чотирьох податкових груп сплати єдиного податку і перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Списанню підлягає заборгованість, яка нарахована за період з 1 січня 2017 року по 1 грудня 2020 року. Додатково списанню підлягають санкції у вигляді штрафу та пені, які могли бути нараховані на заборгованість.  

Використати право на списання заборгованості з ЄСВ можуть лише особи, які не отримували доходу (прибутку) від здійснення підприємницької або незалежної професійної діяльності.

Який порядок списання заборгованості з ЄСВ?

Процедура є зрозумілою та простою. Особи, які бажають списати заборгованість повинні подати відповідні документи до компетентних установ. Перелік необхідних документів наведений нижче.

Для ФОП необхідно подати:

- заяву про припинення підприємницької діяльності (подається до Центру надання адміністративних послуг);

- податкову звітність за періоди з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р. (подається до податкової служби; 

- заяву про списання суми заборгованості з ЄСВ (подається до податкової служби).

Для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (нотаріуси, адвокати тощо) необхідно подати до податкової служби:

- податкову звітність за періоди з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р.;

- заяву про зняття з обліку платників ЄСВ;

- заяву про списання суми недоїмки з ЄСВ.

Можливість подати вищевказані документи на списання заборгованості діє тільки до 1 березня 2021 року. Документи, що будуть подані пізніше – розгляду не підлягатимуть.

Зазначаємо, що цей пільговий період є повторним. Раніше особам надали можливість подати заяву на списання заборгованості у строк до 31.08.2020 року.

Таким чином, особи які подали документи у строк до 31.08.2020 року не зобов’язані звертатися із заявою про списання заборгованості  повторно. Повторну заяву потрібно подавати, якщо була нарахована додаткова заборгованість за період  після 03.06.2020 року.

Розгляд документів щодо списання недоїмки з ЄСВ 

Після подачі документів на списання заборгованості з ЄСВ податкова служба протягом 15 робочих днів проводить перевірку усіх відомостей і приймає кінцеве рішення з цього питання.

За результатами розгляду документів може бути прийнято одне з таких рішень:

1 - списання суми заборгованості зі сплати ЄСВ у повному обсязі;

2 - списання суми заборгованості зі сплати ЄСВ у певній частині;

3 - обґрунтована відмова у списанні заборгованості зі сплати ЄСВ. Списання не буде проведене, якщо податкова служба  дійде висновку, що особа отримувала дохід від своєї діяльності у період з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р.

Висновок

Якщо ви не отримували дохід від діяльності у період з 01.01.2017 р. по 01.12.2020 р., то заборгованість з ЄСВ може бути списана. Для цього необхідно встигнути звернутися до податкової служби до 1 березня 2021 року. Пільговий період  на списання заборгованості розповсюджується на ФОПів, що не знаходяться на спрощеній системі оподаткування.

Оскільки кожний випадок індивідуальний – слід предметно оцінювати документи на ситуацію. Зокрема, актуальний статус ФОП, система оподаткування, чи існують заборгованості та у якому розмірі, звітність та інше. 

 

Автор Імран Анісімов, юрист Trustme Law Firm, правовласник Trustme Law Firm. Опубліковано за згоди автора та правовласника. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи