Найдорожче українцям обійдуться популістські тарифи
Вважаю доречною ідею створення робочої групи з представників Кабміну та парламентських фракцій і груп. Громада потребує фахових доказів того, що оплачувати їй доведеться справедливі і обґрунтовані тарифи. Адже з екранів телевізорів суспільству сьогодні гол
Тема зниження комунальних тарифів – це такий же ласийшматок для політичного піару, як і проблема боротьби з корупцією чи війна зросійськими окупантами. Багато політиків, які мають реально вирішувати ціпроблеми, на практиці спекулюють довкола них у своїх політичних інтересах. Звичайно,схилити на свій бік пересічного громадянина, якому з підвищенням тарифівдоводиться платити більше, значно простіше, ніж переконати його в об’єктивнійнеобхідності такого кроку для економіки. Використати невдоволення українця віддорогих енергоносіїв вигідніше для партійного рейтингу, ніж працювати надпокращенням його добробуту і підвищенням платоспроможності.
Насправді те, що пропонують популісти, суперечить цілямрозвитку нашої економіки і суспільства. Звісно, якщо ми будуємо ринкову, а непланову економіку і демократичне громадянське суспільство, а не його патріархальнуальтернативу. Ринкова модель в енергетиці вимагає, передусім, встановленняринкової ціни на енергоресурси. Це означає, що плату за спожитий ресурсвизначає закон попиту і пропозиції, а не чиновники в кабінетах, депутати,міністри чи президент. Якраз коли в ситуацію втручаються останні, намагаючисьполегшити споживачам життя встановленням пільгових цін, компенсацій і т.д.,виникають нездоланні проблеми. По-перше, це корупційні ризики. По-друге,дешевий газ для українців протягом багатьох років накопичував величезнийдефіцит Нафтогазу, який все рівно доводилося гасити бюджетними коштами, тобтогрошима громадян. Відтак українці завжди платили за ресурси належну ціну, хочай опосередковано, часто про це не підозрюючи.
Сьогодні ціну енергоресурсів в Україні визначають ринковімеханізми. Це дозволяє позбутися корупціогенних чинників, а також ступити нашлях оздоровлення вітчизняної енергетики, насамперед, шляхом модернізаціївидобувних, генеруючих і транзитних потужностей в енергосекторі. Такрозвивається весь цивілізований світ. Натомість популісти, які закликаютьзробити крок назад, прирікають країну на безнадійну відсталість. Надалі куплятилояльність виборців дешевою комуналкою – це злочин, якого більше не витримаєекономіка України. Газ, електрика, вода – такі ж самі товари, як хліб, молоко,одяг і автомобілі. Коли зростає ціна того ж хліба, це далеко не означає, щокомусь просто так хочеться. Значить, цього вимагає наявний попит, існуючіресурси, вартість робочої сили, закони конкуренції тощо. Те ж саме і зенергоносіями.
Так, підвищення комунальних тарифів – великий тягар длянаселення. Безумовно, це погіршує добробут громадян, ускладнює матеріальніумови їх життя. Але в цій ситуації треба думати не над зниженням тарифів, а надпідвищенням спроможності населення їх оплачувати. Якщо ми знизимо ціни накомунальні послуги, але законсервуємо зарплату в 1 тис. гривень, ніхто відцього не виграє. З ідеями подібного ретроградства треба рішуче боротися. Цейшлях – не більше, ніж спосіб загравання з виборцями, який згубно впливає наекономічні і соціальні перспективи. Звісно, говорити «давайте знизимо тарифи іполегшимо тягар для українців» куди простіше, ніж пропонувати реальні шляхи дозростання економіки і, як наслідок, підвищення платоспроможності населення, відякого, в першу чергу, виграє суспільство. Популісти хапаються за прості методивирішення складних проблем. Прості і згубні.
Хто б що не говорив, а в кризових умовах держава створилапрацюючі механізми зменшення цінового навантаження на соціально вразливі групи.Завдяки субсидіям останню копійку на оплату комунальних послуг ще не забирали вжодного українця. В подальшому процеси відмови від субсидій, економноговикористання енергоносіїв і підвищення доходів громадян мають відбуватисясинхронно, але поступово. Для цього потрібен час і зусилля.
Водночас на цьому шляху необхідно нейтралізувати всіспекуляції, маніпулювання і відверту брехню з боку всіх сторін, яківикористовують проблему у своїх вузьких цілях. Вважаю доречною ідею створенняробочої групи з представників Кабміну та парламентських фракцій і груп. Громадапотребує фахових доказів того, що оплачувати їй доведеться справедливі іобґрунтовані тарифи. Адже з екранів телевізорів суспільству сьогодні голосно іемоційно розповідають протилежне.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386