Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
28.01.2019 17:57

Під гаслами про децентралізацію уряд грабує місцеві бюджети

Народний депутат України VIII скликання (2014-2019), член парламентської фракції "Об'єднання "Самопоміч"

Днями Міністерство фінансів ініціювало заборону містам розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти.

Днями Міністерство фінансів ініціювало заборону містам розміщувати на депозитах тимчасово вільні кошти. За даними Держстату з початку 2018 року місцеві бюджети розмістили на банківських депозитах 18 млрд грн коштів загального фонду і майже 8 млрд грн грошей спецфонду. Ставка по депозитах складала 9-10%.

Мета децентралізації зокрема полягає в тому, щоб не просто передати повноваження на місця, а й фінансову ресурсну базу для здійснення цих повноважень. 

Субвенція громадам зменшується непропорційно до зростання їхньої кількості. Вона почала надаватись з 2016 року для 159 ОТГ у розмірі 1 млрд грн. Вже у 2017 кількість громад збільшилась до 366, а субвенція зросла лише до 1,5 млрд грн. На 2018-2020 роки загальнодержавні видатки заплановано з тенденцією до зменшення: 2019 - 0,40 млн грн, 2020 - 0,35 млн грн. При цьому, кількість ОТГ в 2020 році має збільшитись за планом до 892.

Щодо загальних державних субвенцій на міста, то згідно з даними Центру економічної стратегії, їх розподіл не є справедливим. З 2007 по 2017 рік 19 млрд грн (2/3 від загального обсягу виділених субвенцій на соціально-економічний розвиток) були розподілені за політичними мотивами, а не з економічно обґрунтованих підстав. 

Про самостійність місцевих бюджетів немає і мови. Мінфін неодноразово намагався залучити місцеві бюджети до придбання ОВДП, обґрунтовуючи це тим, що дохідність з них вища за дохідність на депозитах на декілька відсотків. Але у міст немає зайвих грошей на придбання ОВДП, бюджети розписані за графіком до кожної гривні, тому короткострокові депозити – ідеальний варіант для використання тимчасово вільних грошей.

Якщо до депозитних коштів і відсотків від них Уряд не мав доступу, то заборона на депозити і перекидання цих грошей на ОВДП означатиме можливість для урядовців перекривати бюджетні касові розриви. Проблемою стане таке рішення і для державних банків, чиїми послугами користувались міста.

На думку Асоціації міст України під загрозою опиняться і всі проекти, які реалізуються на умовах співфінансування, адже відтепер у місцевих бюджетів не буде коштів на свій внесок нарівні з державою. 

На тлі цього щороку підвищується сума реверсної дотації, яку міста сплачують до державного бюджету. Відсоток залишається колишнім, але з огляду на те, що міста заробляють більше, збільшується і сума. Так, в 2017 році міста сплатили до бюджету 3,9 млрд грн, в 2018 - 5,4 млрд грн, в 2019 мають сплатити 6,8 млрд грн. 

Справжня фінансова децентралізація зустрічає все більший опір, і чергова ініціатива Уряду про заборону містам розміщувати кошти на депозитах – є серйозним ударом по фінансовій децентралізації в цілому.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи