Мова є мова, щоб хтось не мовив…
Здається, що найбільш радикальним висловлюванням у проекті закону «Про засади державної мовної політики» є пункт 5.3...
Здається, що найбільш радикальним висловлюванням у проекті закону «Прозасади державної мовної політики» є пункт 5.3 (перше число – номер статті,друге – номер пункту у статті):
«5.3.Сприяння використанню регіональних мов або мов меншин в усній і письмовій форміу сфері освіти, в засобах масової інформації і створення можливості для їх використанняу діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, в судочинстві,в економічній і соціальній діяльності, при проведенні культурних заходів таінших сферах суспільного життя в межах територій, на яких такі мовивикористовуються, та з урахуванням стану кожної мови».
Зрозуміло, що цей демократичний підхід не в’яжеться з приматом державності,коли держава повинна бути понад усе, але для того, щоб держава була головнішою,ніж суспільство, такі «сприяння» не зовсім хороші.
Стаючи на бік перманентного державоутворення, можна зрозуміти і настроїдержавників, але згадуючи про те, хто є головним голодувальником біля колишньогомузею Леніна, хочеться замислитись: «А чи все, про що кажуть опозиціонери,добре?». Адже голодувальником №1 є людина, яка зрадила комсомол, В.Чорновола,Ю.Костенка, В.Ющенка и була автором пропозиції видачі 8 тисяч гривень тимдівчатам, яки на Майдані заводили дітей, або хоча б мали посвідчення Майдану.Як відомо, решті українських мам дуже важко було отримати ті виплати… Так щощось не віриться у щирість голодуючих и виступаючих проти закону.
З другого боку, закон не встановлює якість державної мови, а лише стверджуєїї примат. На жаль, це не означає, що державною мовою зараз є саме українська мова.Наприклад, колись чумаки кінцівки осей возів, на які насаджувались маточиниколіс, не цурались називати шипами, а ось сучасні ДСТУ з технічних термініввважають це слово неукраїнським, тому що похідні слова від цього слова (підшипник,кривошип) заборонені. Подібних прикладів можна навести багато, починаючи зтаблиці хімічних елементів і кінчаючи філологічними «вибриками» типу «торгівельний».
Але тут слід вже повернутись до конструктиву. Ось цитата:
«20.1.Вільний вибір мови навчання є невід’ємним правом громадян України, якереалізується в рамках цього Закону, при умові обов’язкового вивчення державноїмови в обсязі достатньому для інтеграції в українське суспільство».
Саме цей пункт и його тлумачення у подальших пунктах дозволяють приправильному підході до його використання збільшити число робочих вчительських місцьвдвічі, а то й втричі. Тільки якщо підходити до справи логічно, можназапровадити у школах України дійсний полілінгвізм, до якого так прагнуть нашідержавники.
Роль політичних та громадських організацій полягає, здається, у роз’ясненнінаселенню та регіональній адміністрації можливостей вимагати у державидодаткових робочих місць, а це як раз і буде підвищувати авторитет у населення,а у передвиборчі періоди – в електорату.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87047
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11243
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5411