Забезпечення потреб громад та можливість провадити деякі закупівлі без проведення тендерів
Найближчим часом планується голосування за законопроект (реєстр. № 5289), яким пропонується здійснювати закупівлі без застосування спрощеної процедури та електронного каталогу Prozorro Market
Необхідність прийняття зазначеного законопроекту обґрунтовується нагальними потребами у закупівлі деяких товарів для об’єктів соціальної сфери місцевих громад, як освітніх так і медичних закладів, що пов’язані із дотриманням строків.
Перш за все, дійсно є певні не зручності у цій частині, особливо це стосується таких замовників, як органи місцевого самоврядування, основною функцією яких є забезпечення соціальних потреб громад, населення та забезпечення безперешкодного функціонування шкіл, дитячих садочків, лікарень тощо. У пояснювальній записці зазначено, що такі заклади потребують опалення (електроенергія, природний газ, тверде пальне), продуктів харчування (для шкіл, дитячих садочків, лікарень), палива та паливно-мастильних матеріалів (для шкільних автобусів), поповнення розхідних матеріалів (канцелярські товари, запасні частини до офісних приладів тощо), санітарно-гігієнічних товарів та інших малоцінних та швидкозношуваних товарів. Проектом пропонується надання можливості місцевим громадам проводити закупівлі без проведення тендерів
Водночас, чинними положеннями Закону передбачається використання електронного каталогу Prozorro Market, як альтернативу, з метою придбання замовником товарів, робіт і послуг вартістю від 50 тис. грн. до 200 тис. грн. без застосування порядку проведення спрощених закупівель. Як зазначається у пояснювальній записці, електронний каталог на сьогодні є недостатньо наповненим (містить недостатньо пропозицій до закупівлі), у місцевих громад виникають значні ускладнення з застосуванням цієї норми Закону на практиці. Електронний каталог розпочав функціонування з 2020 року у тестовому режимі, а функціонування у 2021 році.
Окремо зазначу, безліч незручностей викликає призупинення процедури пов’язаної, як наприклад, з розглядом скарги або укладання договору із недобросовісним постачальником тощо. Поряд з вищезазначеним, є незаперечний аргумент, всі закупівлі потрібно планувати заздалегідь: вивчати потребу, надавати запити до підрозділів установи щодо можливої потреби тощо, це питання до кадрового потенціалу установи.
Відповідні зміни передбачають надати сільським, селищним та міським радам можливість проводити закупівлю виключно передбачених законопроектом товарів і послуг без проходження спрощеної процедури публічних закупівель, тобто закупати напряму у виробника (постачальника).
Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку зазначає, що реалізація законопроекту не впливатиме на показники державного та місцевих бюджетів, однак зауважує, що вказані положення не узгоджуються з метою Закону та принципами здійснення публічних закупівель, визначеними статтею 5 Закону, зокрема щодо добросовісної конкуренції, максимальної економії, запобігання корупційним діям і зловживанням, та можуть призвести до неефективного використання бюджетних коштів, що не узгоджується з принципом ефективності та результативності бюджетної системи (стаття 7 Бюджетного кодексу України). Загалом Мінфін не підтримує законопроект та надає зауваження щодо запропонованого кола замовників.
У випадку прийняття законопроекту придбання відповідних предметів закупівлі /вартість яких є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 Закону/ буде здійснюватися не на конкурсній основі, що може призвести до їх закупівлі за завищеними цінами, а відтак може потребувати збільшення витрат місцевих бюджетів на відповідні закупівлі у разі невжиття заходів щодо економного і ефективного використання бюджетних коштів.
«Ну і вишенька на торті!»:
За підсумками розгляду законопроекту (реєстр. № 5289) Комітет з питань бюджету ухвалив рішення: законопроект матиме опосередкований вплив на показники бюджету (може призвести до збільшення видатків місцевих бюджетів на відповідні закупівлі залежно від практики застосування такої законодавчої ініціативи у разі невжиття заходів щодо економного і ефективного використання відповідних бюджетних коштів).
Це є певним викликом для постачальників, оскільки більшість з них вже оцінили зручність роботи з каталогом. Замовник залишається вільним в виборі, проводити спрощену закупівлі, укласти прямий договір із дотриманням законодавства або скористатись електронним каталогом Prozorro Market, яким передбачено придбання товарів, робіт і послуг вартістю від 50 тис. грн. до 200 тис. грн. без застосування порядку проведення спрощених закупівель.
Які дії потрібно здійснити постачальнику для роботи з електронним каталогом? По перше, постачальник на своєму майданчику, знаходить код товару відповідно до своєї діяльності, потрібний кваліфікаційний відбір згідно категорії товару, який планує розмістити; заповнює необхідні документи до відбору та підтверджує свій досвід виконання аналогічних договорів.
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 172
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 164
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 108
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 54
-
Господарем параду у Москві стане Сі. Його бультер’єр Путін від безсилля атакує Україну
Думка 12360
-
Брно відправило до України перші подаровані Харкову тролейбуси – фото
Бізнес 10778
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
8653
-
Правопис без правил: дев'ять дивних винятків, які ми взяли як норму
Життя 6446
-
Психолог назвав фразу, яку часто недооцінюють, але вона шкодить стосункам
Життя 5605