Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці?
Як ментальні розлади впливають на ринок праці в Україні: продуктивність, мотивація, потреби працівників та виклики для роботодавців.
Минулого року Україна зайняла перше місце у світі за поширеністю депресій: за даними ВООЗ у нас цей показник сягнув 6.3% або ж 2.2 млн людей. Водночас згідно з даними ВООЗ в умовах війни поширеність ментальних розладів може сягнути 22%, що становить 8.1 млн людей.
Зауважимо, що дана статистика сформована на основі діагностованих лікарями-психіатрами розладами. Щонайменше 30% людей маючи ознаки різних психічних розладів в силу різних причин не звертаються до лікарів.
Що це означає для ринку праці?
1. Зниження продуктивності, ефективності та мотивації до роботи
Так, наприклад, при тривожному розладі спостерігається погіршення концентрації та швидка втомлюваність, що безпосередньо впливає на продуктивність людини. При ПТСР часто присутні постійні думки про травматичні події, які важко контролювати, а також панічні атаки, які нерідко трапляються на робочому місці. При депресивному розладі у періоди загострення людина взагалі може бути нездатною виконувати будь-які робочі обов’язки.
Якщо уявити, що сьогодні у працівника трапилася панічна атака, то повернутися до своїх робочих обов’язків він зможе протягом 2-7 годин або ж і зовсім на день випасти з ритму.
Зниження продуктивності в одних спеціалістів покладає більше обов’язків на інших, що звісно створює додаткові виклики. Як, наприклад, розширення штату чи інтеграцію ШІ в бізнес-процеси.
2. З’являються особливі потреби
Будь-який ментальний розлад змушує людину трансформувати свою діяльність та підхід до життя, через що у багатьох з’являються певні потреби:
- окремому робочому місці через неможливість зосередитися у шумному приміщенні;
- потребу в додатковому вихідному або ж скороченому графіку;
- бажання хоч кілька днів на тиждень працювати віддалено;
- потреба у додаткових відпустках та вихідних, спричинена загостреннями ментальних захворювань;
- неможливість їздити у відрядження через ту ж тривожність.
Як фізичні, так і ментальні трансформації людини неодмінно тягнуть за собою додаткові потреби, про які потрібно подбати аби максимально реалізувати потенціал спеціаліста. Для підприємців це серйозний виклик, адже потрібно інвестувати додаткові кошти у створення комфортних робочих умов.
3. Небажання обіймати керівні посади
З великою ймовірністю людина з діагностованим ПТСР чи тривожним розладом не бачитиме себе на посаді керівника відділу, а також уникатиме додаткових обов’язків, пов’язаних з підвищенням відповідальності, тому що усвідомлює що це може призвести до погіршення стану. Тому, у нас постане проблема із залученням спеціалістів на управлінські посади, мотивацією до утримання їх в межах компанії, а також до мотивації спеціалістів зокрема.
Якщо 5 років тому перспективи кар’єрного розвитку мотивували спеціалістів, то зараз вони часто відштовхують. Адже будь-яка додаткова відповідальність пов’язана з підвищенням тривожності, якої навпаки хочеться аби було менше у житті.
Зараз спостерігається тенденція, коли ментальне здоров’я визначає кар’єрну стратегію, а не коли заради хорошої кар’єри людина була готова пожертвувати власним ментальним здоров’ям.
4. Труднощі із залученням кадрів
В першу чергу це залучення спеціалістів, які готові працювати повний робочий тиждень з понеділка по п’ятницю, адже далеко не завжди можливо дати працівнику можливість працювати 1-2 дні на тиждень віддалено. Також великою проблемою може бути повернення працівників у ремісії: багато людей після курсу лікування ментального розладу приймають рішення більше не повертатися на попереднє робоче місце. Перед роботодавцями це створює проблему у пошуку нових кваліфікованих спеціалістів.
Окрім того, ментальні розлади впливають і на здатність ефективно навчатися, через що у людини можуть виникнути труднощі з підвищенням кваліфікації.
Поширеність ментальних розладів створює низку проблем для ринку праці, які нам потрібно буде вирішувати аби створити умови для максимального розкриття потенціалу кожного спеціаліста.
- Суд захистив частину землі дружини від боргу чоловіка. Відповіді на питання від адвоката Павло Васильєв 20:11
- Роботодавцю відмовлено в стягненні шкоди з працівника Артур Кір’яков 13:18
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак вчора о 20:06
- Закон – один для всіх! Але, це не точно Георгій Тука вчора о 17:17
- Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці? Ольга Малахова вчора о 13:48
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні Олександр Крайз вчора о 10:12
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 10.04.2025 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10.04.2025 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10.04.2025 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов 09.04.2025 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
-
Свердловина на кожній фермі. Чому Україна обігнала Польщу із біометаном
Бізнес 40270
-
Reuters: Росіяни почали отримувати виплати за замороженими активами через Citibank
Фінанси 22724
-
Міненерго США різко знизило прогноз щодо ціни Brent на 2025 рік
Бізнес 13650
-
У вакансіях для пенсіонерів медіанна зарплата сягає 20 000 грн: дані OLX
Бізнес 11345
-
Китай поставив крапку в війні мит зі США. Підвищив ставку до 125% і більше не буде
Бізнес 9281