Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні
Використання ШІ в юриспруденції України: автоматизація рутинних процесів, зниження ризиків і поєднання з аутсорсингом для бізнес-оптимізації.
Актуальність застосування штучного інтелекту у бізнесі загалом зумовлена неминучим прогресом, який неможливо зупинити. Ігноруючи технологічний прогрес, ти не уникаєш змін, ти виключаєш себе з історії. У сучасному світі конкуренція є надзвичайно жорсткою, і ключовою метою бізнесу стає оптимізація витрат та зменшення зайвих видатків. Традиційним та ефективним способом такої оптимізації є передавання певних бізнес-процесів на аутсорсинг, що дозволяло суттєво скорочувати витрати та ризики. Проте останнім часом і цього стає недостатньо через зростання вартості послуг аутсорсингу та необхідність у більш швидких і гнучких рішеннях.
Нині ми спостерігаємо стрімкі зміни у бізнес-середовищі, які нещодавно важко було уявити. Одним із найперспективніших напрямків оптимізації бізнес-процесів є впровадження новітніх технологій, серед яких особливе місце займає штучний інтелект (ШІ). Саме ШІ демонструє унікальну здатність ефективно автоматизувати рутинні завдання, які раніше вимагали залучення великої кількості низькокваліфікованих спеціалістів.
В Україні дотепер не спостерігалися тенденції масового застосування ШІ в системній роботі середніх та малих юридичних компаній, але це питання часу.
Основні напрямки використання ШІ
Використання штучного інтелекту в юриспруденції охоплює ті процеси, які не потребують фізичної присутності людини, її емоційної залученості та креативності.
Сьогодні очевидно, що ШІ не здатен замінити адвоката в суді, особливо в системах із судом присяжних, де вирішальну роль відіграють емоції та особистий контакт. Також неможливо передати штучному інтелекту процес ведення бізнес-переговорів, адже людська комунікація часто є ключовою у досягненні найвищих результатів. Проте існують сфери, де застосування штучного інтелекту для автоматизації юридичної роботи має особливий потенціал. До них належать первинний аналіз ризиків у контрактах, пошук релевантної судової практики, надання базових податкових консультацій, підготовка стандартних судових документів, генерація процесуальних документів (позови, заяви, звернення та скарги) середньої складності.
Фактично найбільший потенціал для автоматизації мають ті юридичні напрямки, де основна робота зводиться до логічного аналізу та текстової обробки. На противагу цьому, сфери, що потребують високого рівня емоційного інтелекту, креативного мислення чи особистої взаємодії, залишатимуться панівною сферою людської діяльності щонайменше протягом найближчого десятиліття
Базові функції юрисконсультів та потенціал їх автоматизації
Юрисконсульти зазвичай займаються рутинними процесами, які не вимагають високої кваліфікації, але є важливими для функціонування бізнесу. Це такі завдання, як аналіз договорів на предмет ризиків, перевірка їх відповідності законодавству, надання базових податкових консультацій, складання листів, запитів, нескладних процесуальних документів. Водночас, ці завдання, хоч і здаються простими, можуть мати критичне значення для бізнесу. Нерозуміння природи контракту, принципів його дії, ризиків, пов’язаних із його укладання та виконанням, а також незнання або неправильне тлумачення податкового законодавства можуть призвести до суттєвих фінансових втрат і негативних правових наслідків.
Саме тому впровадження штучного інтелекту для автоматизації юридичних процесів не лише доцільне, а є стратегічно необхідним кроком.
Способи організації юридичної експертизи, як бізнес процесу
Для виявлення найбільш ефективного місця застосування ШІ доцільним буде розглянути розповсюджені способи організації юридичного супроводу бізнесу. На сьогодні можна виділити три варіанта:
- власний юридичний відділ (інхаус-юристи);
- аутсорсинг юридичних послуг.
Проведемо порівняльний аналізпідходів за ключовими параметрами: рівень операційних ризиків та вартість.
Власний юрисконсульт (інхаус)
✓ Переваги:
- доступність: постійна наявність фахівця протягом робочого дня;
- контроль: можливість формувати пріоритети відповідно до потреб бізнесу;
- швидкість реакції: оперативне вирішення термінових питань;
- високий рівень залученості: глибоке розуміння внутрішнього контексту, специфіки, завдань.
✗ Недоліки:
- обмежена експертиза: одна людина не може ефективно охопити всі спеціалізації (податки, корпоративне право, судові спори тощо)»
- високі витрати: податкове навантаження соціальні гарантії, обладнання та забезпечення робочого місця;
- кадрові ризики: хвороби, звільнення, мобілізація (актуально в умовах війни);
- людський фактор: критичні помилки через перевантаження або недостатній досвід.
Аутсорсинг юридичних послуг
✓ Переваги:
- професійний підхід: доступ до вузькоспеціалізованих юристів (податківці, адвокати з кримінальних, господарських справ, корпоративні юристи);
- гнучкість: оплата тільки за реально виконану роботу (відсутність витрат за простій);
- економія: мінімальне податкове навантаження та можливість його зменшення за рахунок віднесення до витрат.
✗ Недоліки:
- вартість: при великому обсязі регулярних запитів витрати можуть зрівнятися з утриманням власного юриста.
Ще один важливий критерій, що впливає на операційні ризики – помилка.
У всіх варіантах – можливість помилки залишається.
На сьогодні виключити помилку як у людини-юриста, так і у ШІ неможливо, як і в інших сферах професійної діяльності. Але на відміну від людини, помилку ШІ можна передбачити, врахувати.
Системи ШІ можуть генерувати некоректну або сфабриковану інформацію, включаючи неіснуючі судові рішення. "Галюцинації", які є значним ризиком, особливо для загальнодоступних моделей ШІ. Як продемонструвала справа Mata v. Avianca, ChatGPT вигадав юридичні прецеденти. ШІ може надавати впевнені, але неправильні відповіді.
На відміну від ШІ, людина є емоційною істотою, на поведінку якої впливають як біологічні, так і психологічні чинники. Її професійна діяльність може залежати від безлічі обставин: як випадкових (наприклад, розлита кава, що перервала робочий процес, чи особисті проблеми — скажімо, розрив у стосунках), так і навмисних (токсичне робоче середовище, тиск з боку конкурентів).
Помилки фахівців аутсорсингових компаній також можливі, проте їхня ймовірність значно нижча. Це пояснюється 1) вузькою спеціалізацією – юридичні компанії зосереджені виключно на наданні юридичних послуг, що підвищує їхню експертність; 2) широким пулом професіоналів – доступ до фахівців різних профілів дозволяє вирішувати складні кейси; 3) юридичною відповідальністю – провайдер несе договірні зобов’язання за виток конфіденційної інформації та надання неякісних послуг.
Як говорив Теодор Рузвельт (або, за іншими джерелами, Альберт Ейнштейн): «Єдиний, хто не помиляється, – той, хто нічого не робить». Проте ключова відмінність полягає в тому, що помилки штучного інтелекту є більш передбачуваними та контрольованими,вірогідність помилки аутсорсингової компаній вкрай мала. Водночас окрема людина може помилятись набагато частіше.
Отже, оцінюючи різні способи організації юридичної експертизи, за параметрами: рівень операційних ризиків та вартість найбільш ефектним вбачається аутсосінг, який і розглянемо для поєднання із ШІ.
Як аутсорсинг зі штучним інтелектом змінить юридичну сферу?
Поєднання переваг аутсорсингу юридичного консалтинга з ефективністю та економічністю використання штучного інтелекту дозволяє автоматизувати значну частину рутинних завдань, зменшуючи навантаження на людські ресурси, значно знижуючи ризики, пов’язані з юридичною діяльністю підприємства та оптимізувавши витрати.
Ключові переваги такого симбіозу – економія. Але як саме це працює?
Вирішення у розумній системі обробки запитів:
- прості питання вирішує штучний інтелект – швидко та безкоштовно;
- складні кейси автоматично перенаправляються до юристів, якщо це дійсно необхідно.
Таким чином, бізнес отримує доступ до якісних послуг за розумну ціну, а юристи – більш раціональне навантаження та цікаві справи. Це новий рівень якості юридичних послуг.
За власними спостереженнями, ШІ здатний самостійно обробити понад 70% запитів – це означає, що ваші витрати на юридичні послуги можуть знизитися на близький до цього відсоток.
Як власник юридичної фірми,я отримаюможливість масштабування своєї діяльності без збільшення штату.
Чи можна просто «використовувати ШІ «з коробки»?
Суттєва різниця між розробленим специфічним власним середовищем та загальнодоступними ШІ-інструментами полягає в тому, що в основу власного покладено не абстрактні знання, а конкретний професійний досвід. Кожен алгоритм – це результат аналізу сотень реальних угод, судових спорів та нестандартних ситуацій, з якими ми стикались протягом своєї практики.
Важливо розуміти, що ефективність будь-якої ШІ-системи безпосередньо залежить від якості її навчання. Принци «сміття на вході - сміття на виході» тут працює на 100%.
Що вже працює?
Сьогодні у нас налагоджена автоматизація експертизи договорів, податкових консультації, складання позовів.
ШІ демонструє здатність аналізувати текс договорів, його логічну структуру, чітко слідувати інструкції, враховувати наданий досвід та приклади.
ШІ також довів свою ефективність – це аналіз податкового законодавства та надання базових консультацій,
Для оцінки роботи системи, ми завантажили понад 100 відповідей податкової служби на різні запитання платників податків. ШІ не знав, що це офіційні позиції - його завданням було перевірити відповіді на вірність. Результат вражає: 100% збігів. ШІ не лише підтвердив усі висновки, але й нормативно їх обґрунтував.
Навіть коли ми задали питання, яке не має прямої відповіді в нормативних актах, а потребувало логічного тлумачення, результат знову був ідеальним.
Висновок
Мої спостереження свідчять про беззаперечну актуальність застосування штучного інтелекту в сучасній юридичній практиці. Україна значно відстає від впровадження ШІ технологій в юриспруденції в порівняні до північної Америки, де згідно зі звітом Clio Legal Trends Report, рівень впровадження ШІ зріс із 19% у 2023 році до 79% у 2024 році. Таке експоненційне зростання свідчить про кардинальну зміну підходів юридичної галузі на заході до технологій штучного інтелекту.
Головними перевагами застосування ШІ є оптимізація людських ресурсів, економія для клієнтів, покращення якості результату роботи професійних юристів.
- Суд захистив частину землі дружини від боргу чоловіка. Відповіді на питання від адвоката Павло Васильєв 20:11
- Роботодавцю відмовлено в стягненні шкоди з працівника Артур Кір’яков 13:18
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак вчора о 20:06
- Закон – один для всіх! Але, це не точно Георгій Тука вчора о 17:17
- Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці? Ольга Малахова вчора о 13:48
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні Олександр Крайз вчора о 10:12
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 10.04.2025 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10.04.2025 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10.04.2025 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов 09.04.2025 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
-
Свердловина на кожній фермі. Чому Україна обігнала Польщу із біометаном
Бізнес 40409
-
Reuters: Росіяни почали отримувати виплати за замороженими активами через Citibank
Фінанси 22888
-
Міненерго США різко знизило прогноз щодо ціни Brent на 2025 рік
Бізнес 13673
-
У вакансіях для пенсіонерів медіанна зарплата сягає 20 000 грн: дані OLX
Бізнес 11346
-
Китай поставив крапку в війні мит зі США. Підвищив ставку до 125% і більше не буде
Бізнес 9359