Смерть у Балтиморі: не стало Мудреця і Великого Патріота
Одесит, який найкраще у світі володів українською мовою.
Відхід за світи мудрого Святослава Караванського повнанесподіванка, позаяк мені здавалося, що він буде жити вічно. Особливо надійноподібне утвердилося в мені після того, як йому виповнилося всі 95-ть. Рухливий, молодцювати, він мешкаводинаком (дружина померла) уБалтиморі, як метеор мотався на своєму незмінному скутері. Почувався, якстверджував, на колишніх п’ятдесят. 24грудня йому б мало виповнитись 96-ть…
Я давно вже мав намір написати про цьогомудрого одесита, котрий найкраще у світі володів українською мовою, а тому активно збирав матеріали для такої статті. Цілатека їх залишилися за снігами у селі: планував засісти за есею з весни. Шкодую нині,що тих вирізок, заміток немає зараз під рукою, коли доводиться несподіванописати ці прощальні рядки. А там зібралося багато цікавого про Караванського.Мені хотілося б краще вам поянити, друзі, що він за людина така особлива, з вічною молодістю на душі. Пан Святослав, до прикладу, стверджував, що за 31-ин рік,проведений у в’язницях московітської імперії, куди його постійно вкидала радянськавлада, надзвичайно багато разів голодував. Тому, мовляв, організм його оновлювався після таких екзекуцій.
Святослав Караванський насампередунікальний мовознавець. Він своє життя присвятив лікуванню нашої рідної мови,яку сусіди-вандали впродовж століть намагалися знищити, позбавити права на життя. Для мене особисто, якдля ділового журналіста, письменника, для моїх колег, він зробив колосальнусправу – створив «Практичний словник синонімів української мови», без якого яне обходжуся жодної доби. Без нього, його унікальних старангь, певен, наша мова була б у стократобмеженішою, примітивнішою. Бо чим багатше, крилатіше слово, тим вище вонозлітає до небес, тим глибше западає в душу народу. 2014 року вийшло останнє – п’яте,суттєво розширене, доповнене видання «Практичногословника…» Це означає, що роботу над ним, автор не закінчував ніколи, від 1951року…
Святослав Караванський найближчий ізфахівців мовознавців і для поетів, позаяк він ще відбуваючи перший свій строк дисидентського ув’язнення, почав створювати «Словникрим української мови». Відтак, знайшов понад 60 тисяч пар римованих слів. Завдякичому наша культура, література стали в рівень з кращими світовими.
Святослав Йосипович завжди тримавруку на пульсі політичного життя України, хоч давно уже мешкав за кордоном (з1979 року), куди його спровадили ще недолугі радянські вожді-правителі. Він регулярно, практичнощотижня подавав у пресі замітки з найактуальніших тем життя нашого суспільства. Осьмаю газетину з його міркуваннями від 22 вересня ц.р. Озаглавлені так: «Як намуберегтися від Януковичів?». ПанКараванський написав: щоб убезпечити державу від нових президентів-самодурів,які прийшовши до влади починають потім працювати на ворогів, належить записати до Конституції Україну одне додаткове слово… Це, власне, буде обіцянка, яка його контролюватиме. Що той, хтовступає на престол, повинен не просто «… володіти, а і МОЛИТИСЯукраїнською мовою».
А ось зовсім свіжі його замітки від 10 листопада2016-го, які також знаходжу на своєму робочому столі, стосувалися вони «Е-деклараційта виборів». Це, казати б, роздуми про те, як побороти чуму українського суспільства –корупцію. Святослав Йосипович застерігав, що сучасні партії перестають бути осередкамиполітичної активності, перетворюються в інструмент, знаряддя олігархів з закабалення мас. І цю проблему, вирішення якої стоїть перед Україною насамперед, ще маємо вирішувати. Уже без його...
Україна збідніла на одного Мудреця іВеликого Патріота. Тому бережімо одні одних.
Святославу Караванському земля пухом,царство небесне...
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87047
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11243
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5411