Смерть у Балтиморі: не стало Мудреця і Великого Патріота
Одесит, який найкраще у світі володів українською мовою.
Відхід за світи мудрого Святослава Караванського повнанесподіванка, позаяк мені здавалося, що він буде жити вічно. Особливо надійноподібне утвердилося в мені після того, як йому виповнилося всі 95-ть. Рухливий, молодцювати, він мешкаводинаком (дружина померла) уБалтиморі, як метеор мотався на своєму незмінному скутері. Почувався, якстверджував, на колишніх п’ятдесят. 24грудня йому б мало виповнитись 96-ть…
Я давно вже мав намір написати про цьогомудрого одесита, котрий найкраще у світі володів українською мовою, а тому активно збирав матеріали для такої статті. Цілатека їх залишилися за снігами у селі: планував засісти за есею з весни. Шкодую нині,що тих вирізок, заміток немає зараз під рукою, коли доводиться несподіванописати ці прощальні рядки. А там зібралося багато цікавого про Караванського.Мені хотілося б краще вам поянити, друзі, що він за людина така особлива, з вічною молодістю на душі. Пан Святослав, до прикладу, стверджував, що за 31-ин рік,проведений у в’язницях московітської імперії, куди його постійно вкидала радянськавлада, надзвичайно багато разів голодував. Тому, мовляв, організм його оновлювався після таких екзекуцій.
Святослав Караванський насампередунікальний мовознавець. Він своє життя присвятив лікуванню нашої рідної мови,яку сусіди-вандали впродовж століть намагалися знищити, позбавити права на життя. Для мене особисто, якдля ділового журналіста, письменника, для моїх колег, він зробив колосальнусправу – створив «Практичний словник синонімів української мови», без якого яне обходжуся жодної доби. Без нього, його унікальних старангь, певен, наша мова була б у стократобмеженішою, примітивнішою. Бо чим багатше, крилатіше слово, тим вище вонозлітає до небес, тим глибше западає в душу народу. 2014 року вийшло останнє – п’яте,суттєво розширене, доповнене видання «Практичногословника…» Це означає, що роботу над ним, автор не закінчував ніколи, від 1951року…
Святослав Караванський найближчий ізфахівців мовознавців і для поетів, позаяк він ще відбуваючи перший свій строк дисидентського ув’язнення, почав створювати «Словникрим української мови». Відтак, знайшов понад 60 тисяч пар римованих слів. Завдякичому наша культура, література стали в рівень з кращими світовими.
Святослав Йосипович завжди тримавруку на пульсі політичного життя України, хоч давно уже мешкав за кордоном (з1979 року), куди його спровадили ще недолугі радянські вожді-правителі. Він регулярно, практичнощотижня подавав у пресі замітки з найактуальніших тем життя нашого суспільства. Осьмаю газетину з його міркуваннями від 22 вересня ц.р. Озаглавлені так: «Як намуберегтися від Януковичів?». ПанКараванський написав: щоб убезпечити державу від нових президентів-самодурів,які прийшовши до влади починають потім працювати на ворогів, належить записати до Конституції Україну одне додаткове слово… Це, власне, буде обіцянка, яка його контролюватиме. Що той, хтовступає на престол, повинен не просто «… володіти, а і МОЛИТИСЯукраїнською мовою».
А ось зовсім свіжі його замітки від 10 листопада2016-го, які також знаходжу на своєму робочому столі, стосувалися вони «Е-деклараційта виборів». Це, казати б, роздуми про те, як побороти чуму українського суспільства –корупцію. Святослав Йосипович застерігав, що сучасні партії перестають бути осередкамиполітичної активності, перетворюються в інструмент, знаряддя олігархів з закабалення мас. І цю проблему, вирішення якої стоїть перед Україною насамперед, ще маємо вирішувати. Уже без його...
Україна збідніла на одного Мудреця іВеликого Патріота. Тому бережімо одні одних.
Святославу Караванському земля пухом,царство небесне...
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 92650
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 13661
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 12741
-
Порошенко показав декларацію за 2024 рік: заробив понад 4 млрд грн
Бізнес 6593
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 6580