Жінки в парламенті: досвід Фінляндії
Фінляндія стала першою країною у світі, в якій представництво жінок у парламенті досягло «критичної маси».
Будь-яка жінка, яка розуміє проблеми,
що виникають при управлінні домом,
може зрозуміти проблеми,
які виникають при управлінні країною.
Маргарет Тетчер
Фінляндія стала першою країною усвіті, в якій представництво жінок у парламенті досягло «критичної маси».Починаючи з 1983 р. фінські жінки займають не менше 30 % місць у законодавчомуоргані. Цікаво те, що високий рівень жіночого представництва було досягнено беззастосування гендерних квот. Щоб зрозуміти, чому фінськи жінки зробили такийпрорив у політику, необхідно згадати деякі історичні події.
Найперше,що відрізняє Фінляндію від інших демократичних країн - це те, що з самогопочатку, у 1906 р. жінки отримали виборчі права одночасно з чоловіками. У 1907р. були проведені перші вибори до однопалатного парламенту, які були дужеважливими для жінок. Рекламні об’яви того часу закликали фінок обирати дозаконодавчого органу жінок, щоб забезпечити представництво своїх інтересів.Внаслідок перших парламентських виборів 19 жінок отримали депутатські мандати.
Починаючиз 1907 р. частка жінок, що приймала участь у голосуванні складала у різний часвід 52% до 84 %. Жіночі питання з самого початку обговорювалися депутатами впарламенті, оскільки жінки не були виключені з політичних процесів на першомуетапі, коли лише формувалася політична культура. Політикам на виборах завждибула необхідна підтримка жінок-виборців, а тому вони вимушені були захищати їхінтереси через ухвалення певних законів.
Жінки-політикипіднімали питання щодо створення жіночих партій, але більшість з них дійшлависновку, що жіночі питання можна вирішувати із колегами-чоловіками. Політикичоловічої статі, розуміючи вагомість жіночого електората на виборах, стараютьсяпідтримувати законопроекти щодо ґендерної рівності.
Крімтого, високому рівню представництва жінок в законодавчому органі Фінляндіїсприяли наступні фактори:
- активність жіночих організацій(наприклад, створена у 1884 р. Асоціація фінських жінок, що з самого початкувідстоювала виборчі права для освічених жінок, і на сьогодні продовжуєлобіювати жіночі інтереси. Жіночіорганізації завжди тісно співпрацювали з партіями, що надавало їм можливість ефективнореалізовувати свої цілі. Те, що жіночий електорат становить більшу частку відзагальної кількості виборців, надає можливість жінкам-активіскам вимагати відпартій підтримки законопроектів, що враховують інтереси жінок);
- виборча система (по-перше, виборчасистема Фінляндії формувалася під впливом фінського жіночого руху, який ще у1906 р. розкритикував закриті виборчі списки і змусив проводити вибори завідкритими списками; по-друге, висока явка жінок на виборах та історичноскладена тенденція підтримки жіночим електоратом кандидатів-жінок стимулюєпартії вносити до своїх виборчих списків жінок);
- міжпартійна співпраця міждепутатами-жінками (хоча у Фінляндії багатопартійна система, депутати-жінкиз різних партій часто об’єднуються для вирішення жіночих питань, навіть коли цене відповідає інтересам їхніх партій. Така відносна незалежність членівпарламента від партій пояснюється тим, що обираючись через відкриті списки,вони мають шанс отримати мандат на наступних виборах, якщо будуть діяти вінтересах своїх виборців);
- сильна соціальна політика, якаспрямована на підтримку материнства, освіти жінок, охорону здоров’я тощо.
Звичайно,якщо країна не пройшла схожий історичний шлях, то вирішення питаннязабезпечення повноцінного доступу жінок до прийняття політичних рішень вимагаєзастосування спеціальних механізмів.
Хочау Фінляндії не застосовуються ґендерні квоти на загальнонаціональному рівні(оскільки ситуація, що склалася з представництвом жінок в парламенті невимагала радикальних дій), внаслідок внесених у 1992 та 1995 роках поправок доЗакону про рівність між жінками і чоловіками, були запроваджені 40-відсотковіквоти для обох статей в державних комітетах та у виконавчих органах місцевогорівня.
- Податкова біполярність АБО коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 18.12.2024 14:22
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9913
-
У Житомирській області збанкрутував порцеляновий завод з 200-річною історією
Бізнес 8412
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 5380
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 5135
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5134