Як убезпечити свої авторські права?
Після оприлюднення Єврокомісією щорічної доповіді щодо захисту і забезпечення прав інтелектуальної власності питання захисту авторських прав стало ще більш актуальною темою для українського бізнесу.
Після оприлюднення Єврокомісією щорічної доповіді щодо захисту і забезпечення прав інтелектуальної власності в третіх країнах за 2019 рік питання захисту авторських прав (далі - АП) стало ще більш актуальною темою для українського бізнесу. Проте в українських реаліях механізми захисту АП, передбачені чинним законодавством, дуже часто є неефективними та недієвими. Тому у даній ситуації для автора чи іншого правовласника є дуже важливим вжиття таких правих заходів, які б унеможливили чи максимально мінімізували б потенційні порушення його АП, а також забезпечили реалізацію цих прав.
Чинне законодавство України не вимагає обов’язкової реєстрації АП, а сам автор, відповідно до ст. 28 Закону України «Про авторське право і суміжні права», набуває АП вже з моменту створення самого твору. У зв’язку з цим дуже поширеною є ситуація, коли автор чи інший правовласник вважає, що його АП є захищеними належним чином без здійснення будь-яких формальних дій чи правових заходів. Проте дана позиція є хибною.
Дуже часто в автора виникають певні труднощі щодо доведення факту свого авторства та належності йому АП, що унеможливлює чи ускладнює здійснення їх захисту. Особливо часто такі ситуації трапляються, коли недобросовісні особи починають порушувати АП, і в автора чи іншого правовласника виникає необхідність звернення до суду за захистом цих прав.
Отже, яким чином можливо убезпечити свої авторські права, щоб в майбутньому не виникало таких проблем? В залежності від виду об’єкта, існує доволі велика кількість превентивних заходів, направлених на убезпечення АП. При цьому, з найпоширеніших та найдієвіших можна виділити наступні.
1. Реєстрація АП. Даний спосіб є найпростішім та одним з найбільш дієвих засобів убезпечення АП. Зареєструвавши свій твір, комп’ютерну програму тощо Ви отримуєте документ, який офіційно буде підтверджувати, що ви є автором, і що саме вам належать права на зареєстрований об’єкт.
2. Здійснення публікації/оприлюднення твору/іншого об’єкта авторського права із зазначенням власного імені. Таку публікацію бажано здійснити, використавши максимально можливу кількість джерел. Наприклад, соціальні мережі, інтернет-видання, журнали, книги, національні та міжнародні виставки тощо. Даний спосіб допоможе зафіксувати Ваше авторство, дату створення або використання твору та стане вагомим доказом належності Вам АП.
3. Додаткова реєстрація твору в якості іншого об’єкта інтелектуальної власності. Деякі об’єкти АП можна зареєструвати в якості торговельної марки або промислового зразка. Вжиття даних заходів є додатковою гарантією захисту Ваших АП. Як приклад, можна взяти логотип. Фактично логотип є результатом творчої діяльності автора і по своїй суті є твором. Проте ніщо не заважає додатково зареєструвати даний логотип в якості торговельної марки. Наявність свідоцтва про реєстрацію знака для товарів і послуг стане додатковим правовим механізмом убезпечення Ваших АП та додатковою перешкодою у незаконному позбавленні чи привласненні Ваших АП.
4. Фіксування факту авторства та належності АП в договорі. Даний спосіб є ефективним у випадках, коли автор укладає договори щодо розпорядження своєю інтелектуальною власністю. У такому випадку автору або іншому правовласнику у договорі необхідно зафіксувати обставини, які беззаперечно визнаються сторонами, а саме - що він є автором та/або саме йому належать АП. Даний механізм допоможе убезпечити автора або іншого правовласника від можливих посягань контрагента на його АП.
5. Збереження оригіналу твору/іншого об’єкта авторського права у спосіб, що дозволяє визначити дату створення та автора відповідного об’єкта. Застосування даного заходу може забезпечити автора чи іншого правовласника наявністю беззаперечного доказу щодо авторства та належності АП, який потенційно може бути використаним під час судового спору.
Вищевказані способи убезпечення АП не є вичерпними, і кожна окрема ситуація потребує індивідуального підходу її вирішення.
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов вчора о 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- Військовий закупівельник у ЗСУ: нова посада для ефективного забезпечення армії Євгеній Сільверстов 03.02.2025 11:40
- Влада під час війни: кому вигідна загроза демократії? Дмитро Зенкін 03.02.2025 09:51
- Як блокчейн змінює ринок електроенергії: можливості, виклики та перспективи Ростислав Никітенко 03.02.2025 09:12
- Как уволиться из армии при наличии родственников с инвалидностью: советы Віра Тарасенко 02.02.2025 20:04
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 99
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? 85
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь 76
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? 71
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості 71
-
Канада відповідає США: у магазинах вилучають алкоголь, Онтаріо відмовляється від Starlink
Бізнес 5354
-
НАБУ завершило розслідування справи проти Пашинського і бізнесмена Тищенка
Бізнес 4685
-
Рейтинг найсильніших армій світу в 2025 році: Україна опустилася в рейтингу – чому
Інфографіка 4038
-
Україна знайшла нові ринки збуту цукру замість ЄС: експорт зріс на 17%
Бізнес 2124
-
Україна приєдналася до міжнародної системи фітосанітарних сертифікатів ePhyto
Бізнес 2065