ВССУ порушує права осіб у касаційному процесі
Для початку процитую “ Роз’яснення для громадян та учасників процесу щодо порядку оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції ”, розміщене на сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних с
Для початку процитую “Роз’яснення для громадян та учасників процесу щодо порядку оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції”, розміщене на сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ:
“На запити осіб, які беруть участь у справі в суді касаційної інстанції, згідно з приписами чинного цивільного процесуального законодавства в частині судових викликів і повідомлень роз’яснюємо порядок оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції.
Відповідно до ч. 1 ст. 333 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК) у касаційному порядку справа розглядається у складі п’яти суддів без повідомлення осіб, які беруть участь у справі. У разі необхідності особи, які брали участь у справі, можуть бути викликані для надання пояснень у справі.
Положення щодо направлення або вручення особам, які беруть участь у справі, судових викликів і повідомлень врегульовано статтями 74–78 гл. 7 розд. І ЦПК і не передбачають їх застосування в суді касаційної інстанції.
У зв’язку з наведеним дізнатися про справи, призначені до розгляду в касаційній інстанції судовою палатою у цивільних справах, можна виключно на офіційному веб-сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у розділі «Інформація для громадян» та на головній сторінці або за телефоном довідкової інформації: (044) 363-41-50”.
Формально все вірно. В той же час варто звернути увагу на частину 4 статті 333 ЦПК: “Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, дають свої пояснення, першою дає пояснення сторона, яка подала касаційну скаргу. Якщо рішення оскаржили обидві сторони, першим дає пояснення позивач. Суд може обмежити тривалість пояснень, встановивши для всіх осіб, які беруть участь у справі, рівний проміжок часу, про що оголошується на початку судового засідання”. Отже можливість не тільки присутності в судовому засіданні при розгляді касаційної скарги, а й надання пояснень в такому засіданні закон передбачає. І звичайно загальні процесуальні права учасників процесу, визначені зокрема статтею 27 ЦПК України (в тому числі право брати участь у судових засіданнях, заявляти клопотання та відводи, давати усні пояснення судові) поширюються і на касаційну інстанцію.
Втім, реалізувати ці права в ВССУ на практиці доволі складно. По-перше, дозвонитися на вказаний телефон (точніше, дочекатися відповіді оператора) проблематично. По-друге, вже є випадки, коли за телефоном давали неправдиву інформацію. Один знайомий багаторазово отримував відповідь, що справа ще не призначена до розгляду, а потім дізнався, що вона вже розглянута. По-третє, телефонну відповідь до справи не підшиєш, отже довести порушення свої прав важко. По-четверте, спроби знайти альтернативний шлях до отримання інформації шляхом звернення до канцелярії ВССУ марні — в канцелярії пропонують звертатися за наведеним телефоном.
Втім, є й інша альтернатива — Перелік справ, призначених до розгляду в касаційній інстанції, публікується на сайті ВССУ. Але тільки на один, максимум два дні. Отже тим, хто збирається їхати до суду з інших регіонів України, створюються додаткові проблеми.
Вирішити ці проблеми можна двома способами — внесенням змін до ЦПК або вдосконаленням ситеми інформаційного забезпечення ВССУ. Перше складно, а в друге не зовсім віриться — іноді складається враження, що ВССУ просто намагається спростити свою роботу, позбавившись від частини відвідувачів. Хочеться вірити, що це не так.
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко вчора о 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова вчора о 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак вчора о 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак вчора о 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин вчора о 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк вчора о 11:09
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 06.07.2025 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський 04.07.2025 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова 04.07.2025 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 04.07.2025 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 04.07.2025 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 04.07.2025 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Готують підвищення тарифів для населення 686
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 653
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 387
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 177
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 112
-
Що обрати замість моря – найкращі місця для відпочинку в Україні, ціни та тренди 2025
Життя 15821
-
Перевтілення Будди та нагляд партії. 90 років боротьби далай-лами з Китаєм – що далі
8477
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 8095
-
Не картайте себе за стрес. Поради від експерток, як впоратися з високим рівнем кортизолу
Життя 7602
-
Ідеальний формат харчування у готелі чи круїзі – гід для мандрівників
Життя 3693