Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.03.2018 20:41

Чи повинен спрощенець сплачувати земельний податок

Адвокат з податкових спорів, податковий консультант

Сплата земельного податку спрощенцем залежить від того, чи використовується така земля у господарській діяльності. Таку позицію висловив Верховний суд.

     Здавалося б, чітка відповідь на це запитання знаходиться у п.п.4 п.297.1 ст.297 ПКУ, де вказане, що  “платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва”.

     Однак, органи ДФС і досі нараховують спрощенцям – фізичним особам земельний податок, ігноруючи приписи ПКУ.

    Судова практика з даних спорів є доволі різноманітною, аж допоки не з’явився правовий висновок Верховного суду у Постанові від 13.03.2018 року у справі №К/9901/1698/17 (№815/2146/17):  “Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач здійснює свою господарську діяльність як платник єдиного податку третьої групи за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується наданим фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 витягом з реєстру платників єдиного податку. <…>  суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що земельна ділянка за адресою:  АДРЕСА_1, використовується позивачем для провадження господарської діяльності, тому останній як платник єдиного податку звільняється від обов'язку сплати земельного податку за користування земельною ділянкою, що є підставою для задоволення адміністративного позов…”.

     Слід однак зауважити, що платник у даній справі займається послугами з продажу ТМЦ (посередництво), а не наданням в оренду нерухомості (як більшість позивачів у судових справах з даного питання). 

     Разом із тим, є пряма норма ПКУ, є Постанова Верховного суду, де чітко вказане, що використання земельної ділянки для провадження господарської діяльності є підставою для не сплати платником-спрощенцем земельного податку.

     За таких обставин, у випадку виникнення подібного спору, платникам податків слід ретельно готувати письмові докази для обґрунтування того, що земля справді використовується для здійснення господарської діяльності. А також не забути зробити посилання на правовий висновок Верховного суду від 13.03.2018 року.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи