Власників майна, пошкодженого війною, звільнять від кредитних зобов’язань
09.07.2022 прийнято за основу законопроект № 7441-1, що покликаний значно підтримати позичальників отриманого в кредит майна, яке було знищено, або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії РФ.
Після прийняття законопроекта в цілому та набрання ним чинності, його дія розповсюджуватиметься як на товарні кредити, так і на фінансові, забезпечені заставою відповідного майна. Вказаний законопроект передбачає, що заяви про зупинення виплат до кредитора можуть подати: як 1) власники (позичальники) придбаного в кредит майна (нерухомості, автомобіля), яке знаходиться на окупованих територіях так і 2) власники (позичальники), вказане майно яких знаходиться на відносно спокійних територіях, однак яке пошкоджено або знищено внаслідок військової агресії РФ.
При цьому порядок подачі таких заяв дещо різниться: у першому випадку підтверджуючі документи мають бути подані заявниками не пізніше 90 днів після припинення або скасування воєнного стану, а в другому випадку – одразу з поданням відповідної заяви.
Кредитор у свою чергу повинен звільнити таких заявників від обов’язків по сплаті кредиту (основної суми кредиту, відсотків, комісій та інших платежів) у першому випадку – з наступного дня після подачі заяви до 90-го дня після припинення або скасування воєнного стану (тобто до моменту подачі таким заявником підтверджуючих документів), а в другому випадку – з наступного дня після подання заяви разом з підтверджуючими документами до отримання таким заявником компенсації від держави за знищене майно та подальшого врегулювання відносин з кредитором. При цьому, якщо у першому випадку заявник не подасть відповідні підтверджуючі документи у вказаний строк, то обов’язок сплачувати кредит відновиться у нього на загальних умовах встановлених у договорі.
В обох випадках протягом 3-х робочих днів з дня подачі відповідних заяв кредитор здійснює прощення (анулювання) відсотків за таким кредитом, нарахованих з 24.02.2022 року до дня відповідного звернення.
Також власники (позичальники) придбаного в кредит майна можуть протягом 90 днів з моменту припинення або скасування воєнного стану звернутись до кредитора з іншою заявою: про прощення (анулювання) заборгованості повністю, одночасно надавши всі підтверджуючі документи, що свідчать про відповідність встановленим критеріям.
Для можливості звернення з такою заявою придбане ними в кредит майно має відповідати наступним критеріям: воно має бути знищеним внаслідок військової агресії РФ; житло - має бути не більшим 140 кв. м. для квартири і 250 кв. м. для будинку, а автомобіль – його об'єм двигуна не повинен перевищувати 2500 сантиметрів; такі житло або автомобіль мають бути єдиними для заявника; станом на 23.02.2022 року не повинно бути заборгованості по кредиту; метою отримання кредитних коштів повинно бути придбання відповідного житла чи автомобіля.
Якщо майно відповідатиме наведеним критеріям і до заяви будуть додані всі підтверджуючі документи, кредитор повинен буде протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви анулювати всю заборгованість заявника і при цьому набуде право на отримання компенсації від держави.
Слід зазначити, що кредитори, вірогідно, матимуть можливість дещо зловживати своїми обов’язками, оскільки законопроектом встановлюється ряд умов, за яких кредитор повинен звільнити боржника від сплати кредиту та/або анулювати заборгованість. Це, як встановлені критерії, яким має відповідати кредитне майно, так і наявність всіх підтверджуючих документів, які має подати заявник. При цьому, навіть примірного переліку таких документів законопроект не наводить – що може дати можливість кредиторам відмовляти заявникам на тій підставі, що не надано всього пакету документів та/або не доведено відповідність майна необхідним критеріям. Вірогідно, необхідний перелік документів буде зазначено у підзаконних актах, розроблених Кабміном, якому в законопроекті доручено привести свої нормативні акти у відповідність до цього закону та розробити нові на його виконання. На скільки перелік таких документів буде детальним і чи буде він взагалі, покаже час.
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
- Україна в глобальному водневому атласі Олексій Гнатенко 16.12.2024 08:53
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися Валерій Карпунцов 16.12.2024 08:27
- Найпростіший шлях до успіху Наталія Качан 16.12.2024 00:54
- Стягнення коштів за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 15.12.2024 10:46
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 13347
-
Канадська компанія розпочала отримання дозволів на видобуток руди у Кривому Розі
Бізнес 13075
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 9467
-
"Уперше за понад 100 років". Між столицями Німеччини та Франції запустили прямий поїзд
Бізнес 6029
-
Одеська ОВА скасувала наказ, який заважав експорту зерна
Бізнес 3884