Що потрібно для появи вітчизняного "Ілона Маска"?
Чи не кожного разу, коли мова йде про інвестиції, інновації чи стартапи в нас люблять згадувати Ілона Маска, людину, яка вже встигла стати своєрідним міфом про «видатного винахідника та підприємця».
Відповідно, молоді люди на нього намагаються бути схожими, а політики – приводити в якості приклада успішного бізнесмена.
Однак, реальність, здебільшого, відрізняється від міфології і тому повторити успіх Маска ще нікому в Україні не вдалося. Чому так і що потрібно для того, щоб вдалося – спробуємо розібратися. Й почнемо з історії падіння промислового виробництва в США. А саме, відповіді покійного вже засновника і керівника корпорації «Apple» Стіва Джобса президенту США Бараку Обамі на питання: чому мобільні телефони, що розробляються в США, роблять в Китаї? Відповідь Джобса була такою: «справа не тільки в тому, що в КНР можна менше платити робітникам, хоча вони досить кваліфіковані і старанні. Заводи там більш гнучкі, виробництво швидше перелаштовується при появі чергової новинки. Швидше, ніж в США, змінюється оснащення, швидше переходять на новий продукт виробники комплектуючих».
Американський істеблішмент, який вже тоді шукав відповідь на питання щодо можливої ефективної протидії у протистоянні США та Китаю, оцінив цю відповідь адекватно. І… почав шукати можливість виправити ситуацію. Насамперед, такою відповіддю виявилась мотивуюча модель розвитку сучасного успішного бізнесу. Саме модель бізнесу, а не щось інше стала тим інструментом, куди уряд США мав би вкладатися і… вклався!
Бо історія успіху Маска – це історія взаємодії його компанії з урядовими установами та роботи за урядовими контрактами. Без цього, надвисокого показника довіри до компанії Маска, він ніколи не зміг би скористатися іншими можливостями американської фінансової інфраструктури і залучити до своєї компанії кошти інвесторів.Так, до числа найбільших акціонерів Tesla входять: Vanguard Group, приватна інвестиційна компанія, яка оперує активами в розмірі майже 6 трлн доларів, BlackRock (активи на 6,8 трильйонів), State Street Corporation (2,8 трильйона) та інші.
Окрім того, компанії Маска не володіють жодним технічним ноу-хау і не отримують патентів. Керуючи, він використовує дуже своєрідну модель, яка ґрунтується на відмові від права володіння. І пояснює це так: «У нас немає патентів. Нашим основним конкурентом в довгостроковому плані є Китай. Якщо ми опублікуємо патенти, це буде нерозумно, тому що китайці використовують їх як готові рецепти». Тобто, Маск підкреслює, що його бізнес-модель, це конкурент саме Китаю! Тому вона й цікава уряду США!
Чи заперечує це геніальність самого Маска? – ні! Проте, відповідь на питання «чи досяг би Маск успіху, якби жив в Україні?» - «ні». Чому? Бо він елементарно не знайшов би грошей!
Оскільки:
- не зміг би отримати кредит у вітчизняній банківській системі, бо в Україні неможливо отримати кредит без застави, на тривалий термін і під низький відсоток;
- не зміг би залучити гроші на фондовому ринку України, тому що він дуже слабко розвинений та практично не працює як треба, можна навіть сказати, що його немає в класичному розумінні;
- не зміг би знайти гроші у приватних інвесторів, так як жоден інвестор в Україні не вкладе кошти у проект з тривалим терміном окупності і великими ризиками;
- не зміг би отримати замовлення від держави, а якщо б навіть і зміг… то це йому б не допомогло! Тому що на виробництво потрібні гроші авансом, а наша держава, на противагу США, не хоче платити авансом, а тільки по факту. І то не відразу, а частинами.
Відповідно, для того, щоб з’явився «український Ілон Маск», насамперед потрібно:
- поява довгострокової стратегії економічного розвитку України;
- формування Фондового ринку;
- зміна принципів функціонування банківської системи з орієнтуванням її на кредитування реального сектору економіки;
- створення сприятливого інвестиційного клімату та поява державних гарантій майнових прав інвестора;
- формування іншої моделі системи державних закупівель, що не буде ґрунтуватися на одному показнику – «найнижчий ціні», а буде спиратися на низку однакових за вагою (чи ранжованих в інших спосіб) критеріїв досягнення показників, визначених у галузевих стратегіях розвитку.
Без цього, будь-яка бізнесова чи адміністративна геніальність не допоможе. Бо якщо держава не створює необхідних умов для зростання бізнесу, бізнес може лише існувати, а не розвиватися.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10000
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7727
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 6972
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5218
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4197