Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.11.2022 12:23

Очікувані тенденції для економіки України у 2023 році

CEO міжнародної платіжної системи LEO, Голова наглядової ради IBOX BANK

Немає сумнівів, що 2023 рік буде важким, але слід очікувати й певних позитивних тенденцій, у цьому блозі розберемося яких саме.

Наступного року економічний стан нашої держави буде багато в чому залежати від допомоги міжнародних партнерів, адже видатки на армію та соціальний захист населення встановлюють рекорди. Уряд готується до складного відновлення після першого року повномасштабної війни, значного скорочення економіки та руйнування інфраструктури. Немає сумнівів, що 2023 рік буде важким, але слід очікувати й певних позитивних тенденцій, у цьому блозі розберемося яких саме.

За даними Міністерства економіки України, падіння ВВП за 9 місяців поточного року складає 30%. Таке різке скорочення неможливо нівелювати впродовж короткого періоду часу. Світовий банк змінив свій прогноз на відновлення України в наступному році з 2,1% до 3,3%. Міністерство фінансів має декілька варіантів — від песимістичних до оптимістичних, але реалістичний варіант передбачає близько 5% відновлення ВВП. При цьому, очікується, що рівень інфляції знову буде вищим за 20%. Водночас бюджет на 2023 рік прийнято з очікуваною інфляцією в 30%. Такий прогноз пов’язаний з порушенням шляхів постачання, руйнуванням інфраструктури та промислових виробництв.

ІСЦ (станом на кінець періоду, % р/р) та інфляційні цілі. Джерело: НБУ

Згідно з Forbes, чверть представників Європейської Бізнес Асоціації очікують погіршення економічної ситуації, половина з них розраховує на часткове покращення, а 20% навіть планують інвестувати у свої проєкти понад $3 млн. Серед факторів, які найбільше бентежать підприємців, перші три сходинки займають: війна та її наслідки, високі ціни на сировину та матеріали, а також недостатній попит. Цілком очікувано, що, зі зменшенням інтенсивності воєнних дій, ділова активність буде зростати, адже умови сприятимуть цьому.

Жовтневий інфляційний звіт від НБУ передбачає повернення економіки до зростання в межах 4-5% в наступні два роки. Такі висновки базуються на очікуванні звільнених територій країни від російських загарбників, адаптація бізнесу до роботи в умовах війни та відкриття портів для “зернового коридору”. Проте є і фактори, які, як очікується, будуть гальмувати темпи відновлення економіки країни: велика міграція працездатного населення та знищення промислових потужностей. 

Прогнозується, що рівень безробіття цього року сягатиме 30%, але з відновленням економічної активності він буде знижуватися. Цьогорічні заробітні плати скоротилися на чверть з урахуванням інфляції, проте вже наступного року вони перевищать довоєнний рівень і зростуть на третину. Приблизно на стільки ж зарплати виростуть і у 2024 році — на 28%. Цьогорічний дефіцит бюджету склав чверть від ВВП, очікується, що він буде знижуватись і вже у 2024 році буде складати не більше 12% від ВВП.

У варіанті бюджету, який ухвалила Верховна Рада, курс долара на кінець року прогнозовано на рівні 45,8 грн, при тому, що перший варіант бюджету бачив його за ціною 50 грн. Середньорічна ціна валюти залишилася без змін на рівні 42.2 грн. Також в остаточному варіанті бюджету державні доходи збільшилися на 50 млрд грн, а видатки на 66,8 млрд грн, при зниженні рівня очікуваної інфляції з 30% до 28%. Такі значення пояснюються більшою впевненістю в підтримці міжнародних партнерів.

Наступний воєнний рік справді буде далеким від нормальних економічних показників, але це навряд чи стане більшим потрясінням, ніж початок повномасштабного вторгнення. Стрімке відновлення — менш ймовірний варіант, особливо за умови продовження воєнних дій. Для прикладу ЄБРР в травні прогнозував зростання економічного розвитку на 25% у 2023 році, а в останньому звіті цей показник зменшився до 8%. Уряд дивиться на це з реалістичної точки зору, тому навіть не запланував гроші у бюджеті на проведення чергових парламентських виборів. Майже всі економічні показники залежать від воєнної ситуації, тому варто бути готовими до всіх можливих варіантів подій.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи